Eliud Kipchoge a világ idei leggyorsabb maratoniját futotta Hollandiában

Eliud Kipchoge

Minden idők leggyorsabb maratoni futója, Eliud Kipchoge nyerte a vasárnap délelőtti, twentei repülőtéren megrendezett NN Mission Marathon elnevezésű versenyt.

A 36 éves legenda 2 óra 4 perc 30 másodperc alatt teljesítette a 42 195 méteres távot, amivel végleg bebiztosította a helyét a kenyai olimpiai csapatban a tokiói nyári játékokra.

A világrekord ezúttal nem forgott veszélyben, mert már 15 kilométernél olyan tempóban futottak, hogy a várható idő „csak” 2 óra 3 perc környékén mozgott. A félmaratoni távhoz érkezve 1:01:43-at mutatott az óra, amikor Philemon Kacheran és Jonathan Korir személyében már csak két iramfutója maradt Kipchogének.

Kettejüket 1 óra 35 perc környékén hagyta ott, és bár csupán saját maga kilencedik legjobb maratoniját teljesítette, így is a világ idei legjobb idejét érte el Hollandiában. Az ezüstérmes Korir lett (2:06:40), a bronzérem pedig az eritreai Goitom Kifle birtokába került (2:08:07). A 2012-es olimpiai bajnok Stephen Kiprotich ezúttal az ötödik helyen ért célba.

„Küldetés teljesítve” – mondta Kipchoge a verseny után. „A körülmények egészen jók voltak, egy kis szél volt ugyan, de nem okozott gondot. A verseny tökéletesen sikerült. Ez egy remek teszt volt Tokió előtt arra, hogy felmérjük a fizikai állapotunkat.”

A nőknél a német Katharina Steinruck 2:25:59-es új egyéni csúccsal tudott diadalmaskodni, méghozzá a portugál Sara Moreirát (2:26.42) és a szintén német Rabea Schonebornt (2:27.03) megelőzve.

A versenyt eredetileg a németországi Hamburgban rendezték volna meg, de a járványhelyzet nem még egy ilyen kisebb létszámú elitverseny megrendezését sem tette lehetővé. Így esett a választás a twentei repülőtérre és környékére, ahol egy körülbelül 5,2 kilométeres körpályán kellett nyolc kört teljesíteniük a futóknak.