Nadj Levente az 5., Illovszky Dominik a 6. helyen zárt az U20-as Európa-bajnokságon

Nadj Levente

Az U20-as Európa-bajnokság második, pénteki napján öt magyar atléta is a döntőben mérethette meg magát saját versenyszámában. Közülük Nadj Levente végzett a legelőrébb, aki 400 méteren az 5. helyen zárt. A magyar csapat a kontinensviadal felénél járva már 16 döntős szereplésnél tart.

Rögtön szép eredményekkel kezdődött a pénteki nap is: mindhárom magyar versenyzőnk továbbjutott a 110 méteres gátfutás első köréből. Almási Olivér a 8., Nagy Richárd a 13., Polyák Zoltán a 21. helyen biztosította a helyét a délutáni elődöntőbe. Közülük Polyák 14.13-as új egyéni csúccsal tette azt.

Az elődöntőben Nagy a lehető legkisebb különbséggel ugyan, de 13.84-et futva még pont megszerezte a fináléba jutást érő 8. helyet. Közte és olasz riválisa között a célfotó döntötte el, ki végez előrébb. Almási 13.89-cel a 13., Polyák 14.01-gyel élete legjobbját tovább javítva a 16. helyen fejezte be a viadalt.

Szintén egyéni rekorddal indult a nap Tóth Annának, aki 13.55-ös időt futva, a 8. helyen jutott be az elődöntőbe. A döntőbe jutásért zajló futamában 13.57-tel ért célba, ami összesítésben a 7. helyet jelentette a számára, vagyis 17 évesen is kiharcolta a szombati döntőben való részvételt.

A női kalapácsvetés selejtezőjéből Viszkeleti Villő 59.45 méteres dobásával a 10. helyen jutott be a szombati fináléba. A szám másik magyar résztvevője, Csatári Jázmin 56.99 méterrel a 17. helyen zárt.

Nagy Marcell harmadik kísérletre átugrotta az 5.10 méteres magasságot, aminek köszönhetően sikerrel abszolválta a rúdugrás selejtezőjét. Az MTK Budapest kiválósága 8. helyen jutott be a vasárnapi döntőbe.

Jól alakult az 1500 méter első köre Urbán Zitának is, aki 4:21.41-es új egyéni csúcsot futva a 3. helyen jutott be a vasárnap délután megrendezésre kerülő döntőbe.

Barna Patrícia és Keszthelyi Luca számára nem sikerült jól a magasugrás selejtezője, mindkét fiatal versenyzőnk az 1.70 méteres magasságon egyaránt második kísérletre jutottak át, de az 1.74 méter már sajnos nem jött össze nekik.

A női és férfi 400 gát első körében Mohai Regina, illetve Bánóczy Árpád és Soos Levente révén voltunk érdekeltek. A nők között Mohai 59.11-es új egyéni csúccsal összesítésben a 6. helyen, a férfiak között Soos pedig 53.13-at futva egy 13. pozícióval tudta biztosítani a helyét a szombati elődöntőkben. Bánóczy a 20. helyen zárt.

Szűcs Szabina a 10. helyen várhatta a női hétpróba második napját. A kecskemétiek tehetsége péntek délelőtt távolugrásban 5.89 méterre ugrott, amivel egy pozíciót javított a délutánra maradó két szám előtt. A gerelyhajításban elért 39.62 méteres dobásával továbbra is a 9. helyen várhatta a 800 métert. A záró számban 2:32.97 alatt teljesítette a kétkörös távot, aminek köszönhetően 5399 pontos új egyéni csúccsal a 12. helyen zárta a versenyt. Az aranyérem a finn Saga Vanninené lett, aki a világ idei legjobb U20-as eredményével, 6271 ponttal tudott diadalmaskodni.

K. Szabó Gabriella révén a 800 méter második elődöntőjében is érdekeltek voltunk, aki 2:08.99-es idővel ért célba, ami összesítésben a 10. helyet jelentette a számára.

A férfi 100 méteres síkfutás már csak Illovszky Dominik eddigi remek teljesítménye miatt is nagy izgalmakat tartogatott a számunkra. Ha ez nem lett volna elég, a döntő első rajtja sikertelen volt, de senkit nem zártak ki. Fiatal sprinter tehetségünk másodszor is jól kapta el a rajtot, és sokáig a legjobb háromban haladt. Azonban az utolsó 20 méteren többen is elmentek mellette, így végül a 6. helyen zárta a versenyt, 10.46-os idővel célba érve, ami századra azonos, mint amit a csütörtöki elődöntőben futott.

A férfi 3000 méteres akadályfutás selejtezőjének második futamában Kovács Ferenc Soma mutathatta meg magát az európai mezőnyben. A 17 éves születésnapját csupán egy hónapja betöltő atlétánk végül 9:37.07-es idővel ért célba, ami összesítésben a 25. helyre volt elég neki.

Férfi távolugrásban ugyan nem volt magyar érdekeltség ezen az Eb-n, de egy rendkívül színvonalas versenyt láthattunk. A francia Erwan Konaté 7.91 métert ugrott a második sorozatban, amivel a világ addigi legnagyobb eredményét érte el az U20-as korosztályban az idén. Az öröme nem lehetett teljes, ugyanis az utolsó sorozatban előbb a német Oliver Koletzko ugrotta őt túl hét centiméterrel, majd honfitársa, Bryan Mucret is két centivel, így Konaté végül „csak” egy bronzéremmel gazdagodott.

Nadj Levente az 1-es pályán futott a 400 méter döntőjében, és a célegyenesbe fordulva még a harmadik-negyedik helyen állt, ám az utolsó métereken norvég és brit ellenfele is jobban hajrázott nála. A békéscsabai futó 46.98-as idővel az 5. pozícióban ért célba, a magyar csapat eddigi legjobb eredményét szolgáltatva a kontinensviadalon.

A férfi kalapácsvetés döntőjében két magyar dobó is részt vehetett, miután sikerrel vívta meg a csütörtöki selejtezőt. Füredi Dániel harmadik kísérletre 67.59 métert dobott, amivel a 10. lett, Csekő Miklós két érvénytelen kísérletet követően 58.16 méterre dobta a 6 kilogrammos kalapácsot és a 12. helyen végzett.

Az utolsó futószám, amiben a pénteki napon magyar atlétának szurkolhattunk, a férfi 200 méter első köre volt, ahol Farkas Bence az első futamban 21.62-vel idei legjobbját érte el, és mivel jól dobta be magát a befutónál, ezért a célfotó a mieink fiataljának kedvezett spanyol ellenfelével szemben, amivel még pont sikerült megszereznie az utolsó, továbbjutást érő 16. helyet.

Szombaton újabb magyar tehetségek mutatkoznak majd be Tallinnban az európai élmezőnyben, valamint a délután során hatan is a döntőben futhatnak, dobhatnak vagy ugorhatnak. Az eseményeket az európai szövetség hivatalos oldalán továbbra is élőben közvetíti, amelyet IDE KATTINTVA érhetnek el!