Nagy Péter és Anna Borisenko nyerték a Budapest Maratont

Nagy Péter

Több mint 13 ezren vettek részt a 36. Spar Budapest Maraton Futófesztiválonon, amelyen szombaton családi programokat és a rövidebb távú viadalokat rendezték meg, vasárnap pedig a 30 kilométeresek, a váltók és a maratonisták lepték el a főváros utcáit.

A férfiak 42.2 kilométeres távján Nagy Péter szakította át a szalagot a Pázmány Péter sétányon 2:33:37 órás időeredménnyel, a női verseny első helyezettje Anna Borisenko lett Oroszországból, aki 2:58:12 óra alatt ért célba.

A tavalyi győztes, Csere Gáspár ezúttal párban állhatott fel a dobogó legfelső fokára Dani Áronnal a BEAC Atlétikát képviselve (2:23:02). A 30 kilométeres versenyben Egri Balázs és Nevo Naama lettek a legjobbak.

A maratonisták előtt egy perccel rajtoltak a handbike versenyzők, akik kézzel hajtható kerékpárral tették meg a 42 kilométert, közülük Schober László (2:20:47) tekert be elsőként a célba. Kele Géza a 200. maratonját teljesítette, míg a hatvani kórház sürgősségi főorvosa, Zacher Gábor ezúttal váltóban versenyzett. A klasszikus távon elindultak még a Magyar Kézilabda Szövetség bírói, triatlonisták, színészek, valamint zenészek és művészek is.

Az idén elhunyt Nemzet Sportolója, Monspart Sarolta tiszteletére felállított emléksátorban kiállították a világbajnok tájfutó fényképeit, kupáit, "A futás csodálatos világa" című könyvét és a 2010-ben nyert Prima Primissima-díját is.

Még a szombati nap folyamán Szemerei Levente és Szabó Nóra nyerték a 10 kilométeres számot. A szervezők közleménye szerint a férfiaknál a Szekszárdi Sportközpont atlétája 30:13 perc, a nőknél a Margitszigeti AC sportolója 33:33 perc alatt ért célba.

Az esemény második napjára megérkezett a késő őszi időjárás, a résztvevők 6-7 fokban futottak és a táv teljesítése során több alkalommal is égi áldásban részesültek. A szervezők természetesen felkészültek az ellátásukra: a maratoni verseny 12 frissítőállomásán 15 000 db banán, 60 000 liter víz, 200 kg szőlőcukor, 1 500 liter izo ital és 100 liter kóla várta a futókat.

A fesztiválon 12 karitatív szervezet képviseltette magát, a nemes ügyeket támogató indulóknak köszönhetően közel 10 millió Ft adomány gyűlt össze.