Palkovits István új U23-as országos csúcsot futott a Magyar Nagydíjsorozat budapesti versenyén

Palkovits István

Kedden délután a budapesti Lantos Mihály Sportközpontban került sor a Magyar Nagydíjsorozat újabb versenyére. A viadal a Continental Tour Bronze sorozatának második magyarországi állomása volt a 2021-es évben, de két számot a Diamond League keretében bonyolítottak le. Két hazai siker is született Nguyen Anasztázia és Szilágyi Réka révén, valamint Palkovits István fantasztikus országos csúcsának is örülhettünk. Elijah Hall a 100 és 200 métert is megnyerte.

Mivel a női súlylökés és a férfi diszkoszvetés tartozott a legrangosabb szériába, ezért a legnagyobb sztárokat is ebben a két versenyszámban láthattuk. Előbbit a portugál Auriol Dongmo nyerte Fanny Roost és Maggie Ewent megelőzve. Márton Anita a legjobb eredményét dobta, mióta nyáron visszatért gyermeke születése után: világbajnok kiválóságunk 17.66 méterrel a 11. helyen zárt.

Férfi diszkoszban Huszák Jánosnak és Szikszai Róbertnek szurkolhattunk ezen a kicsit szeles, de napos délutánon. Közülük az FTC atlétája szerepelt jobban, aki 61.45 méteres dobásának köszönhetően a 8. lett. A nyíregyháziak dobójáé a 9. pozíció lett a harmadik sorozatban elért 61.37 méterével. Ebben a mezőnyben is számos tokiói résztvevő volt ott, a viadal győztese is közülük került ki: a brit Lawrence Okoye 66.89 métert dobott a mindent eldöntő utolsó sorozatban, amit még az olimpiai ezüst- és bronzérmes riválisai, Simon Petterson (4.) és Lukas Weisshaidinger (2.) sem tudtak felülmúlni.

A férfi kalapácsvetést az ukrán Mykhaylo Kokhan nyerte, aki 78.77 méteres eredményével a Gyulai István Memorial után már a második versenyét nyerte 2021-ben magyar földön. A legjobb magyar Halász Bence lett, aki harmadik kísérletére 77.46 métert dobott és a második lett tokiói olimpiai negyedik helyezett riválisa mögött. A remek idényt maga mögött tudó Rába Dániel ezúttal a 4. lett, 74.85 méteres eredménnyel. Egy harmadik szombathelyi atléta, a 19 éves Doma Benedek 70.46 méteres új egyéni csúccsal a 6. helyen zárt.

Női magasugrásban Szabó Barbara, Renner Luca és Fekete Fédra képviselte a piros-fehér-zöld színeket. Fédra és Luca is 1.70 méteren szállt be a versenybe, amit az 1.74 méterhez hasonlóan elsőre abszolváltak is. Az 1.78 méter a BHSE ugrójának már sajnos nem sikerült, nem úgy az MTK Budapest kiválóságának, aki az ezen a magasságon bemutatkozó Szabó Barbarához hasonlóan másodikra vették sikerrel ezt a szintet.

Az 1.82 méter Szabónak elsőre összejött, azonban Renner nem járt sikerrel. Sőt, az UTE tízszeres szabadtéri magyar bajnoka az 1.85 métert is átugrotta, amivel beállította egyéni legjobbját, és a 4. helyen végzett. Az 1.88 métert három külföldi sportoló is átugrotta, de az 1.90 méter már nekik sem jött össze, ami a montenegrói Marija Vukovicnak kedvezett.

Az első futószám, amire sor került a női 100 méteres gátfutás volt. Kozák Lucát először láthattuk rajtoz állni 100 gáton a tokiói olimpián bemutatott sportszerű cselekedete után. Magyar csúcstartónk 13.02-es idővel a 3. helyen ért célba. Az első hely az amerikai Gabrielle Cunninghamé lett, aki 12.78-at futott.

Férfi 110 gáton Szeles Bálint is ott volt a mezőnyben, aki egyedüli magyarként 14.32-vel az 5. lett. A futamot a 21 éves jamaicai Rasheed Broadbell nyerte 13.58-cal, őt szorosan követte a ciprusi Milan Trajkovic (13.66).

Női gerelyhajításban megszületett a nap első magyar győzelme, Szilágyi Réka ötödik kísérletére 60.70 métert dobott, aminek köszönhetően 36 centiméterrel megelőzte a mögötte másodikként záró amerikai Kara Wingert. Moravcsik Angéla 58.50 méterrel a 4., Kövér Fanni 53.52 méterrel az 5. lett.

A júliusban U23-as Európa-bajnoki címet nyerő Farkas Petra három érvénytelen kísérlettel zárta a távolugrást, amelyet Nguyen Anasztázia nyert meg 6.39 méteres ugrásának köszönhetően. Az MTK Budapest olimpikonja egy hihetetlenül szoros versenyt tudott az élen zárni, hiszen mögötte Marye Luzolo és Abigail Irozuru egy, illetve két centiméterrel ugrott csak kisebbet.

Női és férfi 100 méteren egyaránt két-két futamot rendeztek, hogy a fiatal magyar atléták is megmutathassák magukat a világnak. A lehetőséget a 2004-es születésű Kocsis Anna Luca használta ki a legjobban, aki 12.10-es új PB-t futott. A második futamban Csóti Jusztinának (11.76) és Takács Boglárkának (11.82) erős külföldi riválisokkal kellett felvenni a versenyt. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a győztes Natasha Morrison kerek 11 másodperces ideje.

A férfiaknál kettős amerikai győzelem született: Elijah Hall egy rendkívül szoros befutóban, alig egy századmásodperccel ért hamarabb célba (10.04), mint Marvin Bracy. Legjobb magyarként Kádasi Zalán a kiemelt, Bundschu Patrik az első futamban futott kereken 11 másodpercet.

Gyurátz Réka 2. lett kalapácsvetésben. A Szombathelyi Dobó SE olimpikonja utolsóra dobott 69.76 métert, amivel három riválisát is megelőzte. A fehérorosz Nastassia Maslava 73.10 méteres dobásának köszönhetően megnyerte a Magyar Nagydíjsorozat budapesti állomását.

Női 400 gáton öten voltak ott a rajtban, az amerikai Cara Nnenya Hailey az utolsó gátról lejőve nagyon elfáradt, de megőrizte előnyét, és 55.16-tal megnyerte a versenyt. U23-as magyar csúcstartónk, Molnár Janka 57.81-gyel a 4. helyen ért célba.

Az amerikai Darryll Sullivan nyerte a férfi magasugrást. A 23 éves atléta egyedüliként ugrotta át a 2.23 méteres magasságot. A legjobb magyar Bakosi Péter lett, aki az 5. pozícióban zárt (2.17 méter). Agárdi Péter és Jankovics Dániel is 2.14 méterig jutott a keddi viadalon (7-8. hely).

Koroknai Máté révén egy tokiói olimpikonnak is szurkolhattunk férfi 400 gáton. A debreceni atléta jól tartotta az első két helyen záró Luka Campbell (49.58) és Ludvy Vaillant (49.83) tempóját, és 50.27-es idővel a 3. helyen végzett.

A Tokióban hatodik helyen záró Aliaksei Katkavets utolsó kísérletére dobott 81.29 méterével megnyerte a férfi gerelyhajítást. A fehérorosz dobó az utolsó pillanatban utasította maga mögé Crprian Mrzyglód-t és Denis Adrian Both-t. Járvás Máté 72.63 métert dobott, amivel a 6. lett, a világ idei legnagyobb U18-as dobásával bíró Herczeg György 69.48 méteres eredménye ezúttal a 7. helyet jelentette a számára.

Elijah Hall szűk egy órával a 100 méteren aratott diadala után a 200 métert is megnyerte. Duplázását egy 20.11-es futással, és a célvonal után tett bukfencével tette emlékezetessé. Máté Tamás az 5. lett 21.13-mal célba érve.

A tokiói olimpián szépen helyt álló, fedett pályás magyar csúcstartó Szögi István az 5. pozícióban zárta a férfi 1500 métert (3:40.18), a spanyol Adel Mechaal óriási hajrázva futott el Elzan Bibic és Robert Farken mellett és húzta be a győzelmet. A győztes idő 3:36.51 volt.

Szoros versenyt hozott a női 800 méter is, az első körben senki sem szakadt le a mezőnytől, a második 400-on Christina Hering a célegyenes közepéig megbújt Esther Guerrero és Adelle Tracey mögött, majd a német atléta mindenkit lehajrázva megnyerte a futamot (2:01.42). Bartha-Kéri Bianka a 6. lett, az SVSE tokiói olimpikonja 2:04.18-as idővel zárta a budapesti viadalt.

Vindics Balázs jól taktikázva a 2. helyen ért célba a férfiak 800 méteres versenyében. Az UTE középtávfutójának 1:49.95-ös idejénél csak a kenyai Michael Saruni tudott gyorsabbat futni (1:48.36).

A tokiói olimpián nagyszerű egyéni csúcsot futó Tóth Lili Anna az utolsó kört az élről kezdte 3000 méteres akadályfutásban, de mivel a hátsó egyenesben Anna Tropina és Nataliya Strebkova is megelőzte, így a 3. helyen ért célba. A BHSE futója 9:38.59-cel zárta a viadalt.

Palkovits István révén egy U23-as Európa-bajnoknak szurkolhattunk a férfiak 3000 méteres akadályfutásában, és a fiatal kecskeméti atléta ezúttal is remekül versenyzett. Végig az élmezőnyben haladva 8:28.43-as, szenzációs új U23-as magyar csúcsot futva a 4. helyen ért célba. Fiatal tehetségünk Markó Gábor 1982 óta fennálló rekordját adta át a múltnak. Ha ez nem lenne elég, a 20 éves versenyző ezzel megfutotta a 2022-es Európa-bajnokság szintidejét is.

A nap a 4*100 méteres váltókkal zárult, előbb a férfiak versenyét a Nethaneel Mitchell-Blake, Nick Kocevar, Julian Forte, Nigel Ellis összeállítású Budapest World nyerte 39.48-cal, alig két tizeddel megelőzve az ír négyest. A magyar felnőtt váltó (Sipos János, Máté Tamás, Kádasi Zalán, Szeles Bálint) 40.54-es idővel ért célba.

A nők versenyét is a Budapest World csapata (Taliyah Brooks, Natasha Morrison, Cara Nnenya Hailey, Michelle-Lee Ahye) nyerte 43.26-os időt futva. A Kéri Bettina, Csóti Jusztina, Takács Boglárka, Kozák Luca összetételű magyar „A” váltó 45.29 másodperces idővel teljesítette az egy körös távot, és a 3. lett.