Varga Gréta alig 17 évesen 5. lett az U20-as világbajnokságon

Varga Gréta

Augusztus 20-án sem volt megállás a Nairobiban megrendezésre kerülő U20-as világbajnokságon. A magyar atléták közül Varga Gréta és Nagy Marcell is döntőben mutathatta meg tehetségét, Tóth Anna és Urbán Zita pedig egyaránt remek futással harcolták ki a fináléba jutást.

Nem volt könnyű Varga Gréta helyzete 3000 méteres akadályfutásban. Az SVSE 17 éves atlétájának a megszokottnál kevesebb nevező miatt csupán egyetlen alkalma volt a bizonyításra. Ennek ellenére a szám döntőjében szépen helyt állt, sőt!

Az első pár körben a kenyai és az etióp versenyzők megléptek, a magyar tehetség pedig jól tartotta mögöttük az elején kiharcolt pozícióját. A győzelem Jackline Chepkoeché lett, aki 9:27.40-es idejének köszönhetően a jövő évi felnőtt világbajnokságra is kvalifikálta magát. A júliusi U20-as Eb-n ezüstérmet nyerő Varga ezúttal 10:48.34-et futva az 5. helyen ért célba a 16 induló közül, amivel a legjobb európai versenyző lett.

Gréta maximalizmusára jellemző, hogy még egy ilyen szép eredmény és nehéz körülmények ellenére is valamelyest elégedetlenül értékelt: "Sajnos nem úgy sikerült, ahogy szerettem volna. Az 5. helyezésnek nagyon örülök, viszont az időm sajnos nagyon gyenge. Nyilván betudható ez a magaslatnak, nem tudom, őszintén. Én mindent kiadtam magamból, amit tudtam, és ez számít a legjobban."

Nagy Marcell a csütörtökről a rossz időjárás miatt péntek délutánra halasztott rúdugrás döntőjében a 8. helyen zárt. Az MTK Budapest fiatalja 4.85 méteren elsőre be tudott szállni a versenybe, de sajnos a következő, 5.05 méteres magasság már nem sikerült neki.

Urbán Zita magabiztos futással, a 4. legjobb idővel (4:24.83) jutott be az 1500 méter vasárnapi döntőjébe. A BHSE futója délután a 800 méter elődöntőjében is érdekelt volt, ahol csak kevéssel maradt le a fináléba jutásról, miután 2:08.46-tal összesítésben a 11. helyen zárt. Még nála is közelebb járt a sikerhez K. Szabó Gabriella, aki 2:08.05-ös futásának köszönhetően egy pozícióval előtte végzett.

Tóth Anna 13.67-et futott 100 gáton, amivel a 8. helyen jutott tovább a délutáni elődöntőkbe, ahol szintén nem volt megállás az alig 17 éves fiatal számára. 13.46-os új egyéni csúccsal futamában harmadikként ért célba, ami összesítésben a 6. legjobb időt jelentette a számára. A Miskolci Sportiskola tehetsége ezzel bejutott a szombati döntőbe.

Két magyar is érdekelt volt a 110 gát előfutamaiban, közülük Almási Olivér 13.82-es idejének köszönhetően tovább is jutott az elődöntőbe. Nagy Richárd a 26. lett, 14.27-es idővel célba érve. Délután Almási 14.23-at futott, amivel a 13. helyen ért véget számára a vébé. A mezőnyből kiemelkedett a francia Sasha Zhoya, aki 12.93-as futásával új U20-as világcsúcsot állított fel a 0.99 méter magas gátak felett.

U20-as világbajnokság, Nairobi, a szombati nap magyar programja (magyar idő szerint):