Emlékezés Zsivotzky Gyulára

Sokan tisztelték meg jelenlétükkel a sírköavatást - fotók

Zsivotzky Gyula síremléke 2009

Zsivotzky Gyula sportolói és emberi nagyságához méltó szép sírkő került ünnepélyes felavatásra az Óbudai temetőben.

Sporttársak, kollégák, barátok és tisztelők meghatottan nézték a márvány síremléken a nagy bajnokot ábrázoló bronz domborművet és hallgatták az emlékeket felidéző beszédeket. A Magyar Olimpiai Bizottság részéről Molnár Zoltán főtitkár szubjektív mondatokkal méltatta a Nemzet Sportolójának személyét, a Magyar Atlétikai Szövetség nevében dr.Schulek Ágoston tiszteletbeli elnök beszélt Zsivotzky Gyula olimpiai bajnok máig is köztünk élő alakjáról.

A sírkő létrehozásában jelentős szerepet vállalt szervezeteknek, közösségeknek és a megvalósításban közreműködő művészeknek dr. Jakabházyné Mező Mária, a Magyar Olimpiai Akadémia főtitkára mondott köszönetet. A tisztelet és a megbecsülés koszorúival, virágaival elborított síremléket dr.Kiss-Rigó László Szeged-Csanád Egyházmegye püspöke szentelte meg.

Sírkőavatás 2009

Zsivotzky Gyula kalapácsvető olimpiai bajnok 2007. szeptember 29-én, hetven éves korában hunyt el.   A kiskunfélegyházi gimnazista Csermák József Helsinkiben aratott győzelmén felbuzdulva kapott kedvet a Zsivotzky Gyula IAAF elismerése 2004Zsivotzky Gyula kalapácsvetőkalapácsvetéshez.  A nemzetközi mezőnyben a stockholmi EB-n, 1958-ban mutatkozott be,  harmadik lett.

A római olimpiáról ezüst éremmel tért haza. A következő EB-n, 1962-ben Belgrádban már a kontinens legjobbja volt, és komoly reményekkel készült Tokióra. Ám súlyos gyomorműtéten esett át, 200 napot töltött kórházban, tizenhét  kilót veszített testsúlyából. Hat hónappal később azonban fantasztikus akaraterejének köszönhetően, mégis a dobókörbe léphetett az olimpián.

Újabb ezüstérme a zavaró körülmények ellenére csalódást jelentett számára. A harmadik olimpiai részvétele alkalmával Mexikóban teljesült álma, olimpiai bajnok lett.

 Negyedik olimpiai részvétele során Münchenben az ötödik helyen végzett. Tizenhárom egyéni bajnokság, két világ- és kilenc országos rekord fémjelzi pályafutását.

A közéletben is szerepet vállaló bajnokot a hazai szövetség az évszázad magyar atlétájává választotta. A nemzetközi szövetség pedig az elmúlt száz esztendő legjobb száz versenyzője közé sorolta. A Nemzet Sportolója volt. 2000-ben Magyar Örökség-díjat kapott. A diplomás testnevelő tanár egy ideig korábbi egyesülete, az Újpesti Dózsa elnökhelyettese  volt. Majd  a MASZ alelnöke, a Magyar Olimpiai Bizottság elnökségének aktív  tagja, a Hagyományőrző Bizottság vezetője, a Mező Ferenc Közalapítvány kuratóriumának elnöke  volt. (mob.hu)

Kiemelkedő eredményei:- olimpiai bajnok (1968)- kétszeres olimpiai 2. helyezett (1960, 1964)- olimpiai 5. helyezett (1972)- Európa-bajnok (1962)- Európa-bajnoki 2. helyezett (1966)- Európa-bajnoki 3. helyezett (1958)- Universiade-győztes (1959, 1961, 1965)- Universiade 2. helyezett (1963)- Universiade 3. helyezett (1958)- tizenháromszoros magyar bajnok (1958–1970)- világrekordjai:  1965: 73,74 méter - 1968: 73,76 méter

Molnár Zoltán megemlékezése

Gyulai Miklós a MASZ nevében helyezett el koszorút

dr.Schulek Ágoston emlékezik Zsivotzky Gyulára

Zsivotzky Gyula fiai és feleségeSírkő Zsivotzky Gyula sírján

A tisztelők egy csoportja az Óbudai temetőben 2009

Fotó: ML, archív

Back to Top
 
 

Közösségi oldalaink:




© 2024 Magyar Atlétikai Szövetség.
Minden jog fenntartva.