Hetvennégy maraton után

Karácsonyi beszélgetés Földingné Nagy Judittal

Földingné Nagy JuditKarácsonyA Karácsonyt mindig szűk családi körben ünnepeljük. – avatta be a hagyományokba a masz.hu-t Földingné Nagy Judit, az elmúlt évek magyar maraton futásának kiemelkedő versenyzője.

 -  Peti fiam születése óta ismét nagyobb készülődés és szervezkedés van ebben az időszakban.

Nagylányom, Réka ügyesen süt és finomakat, Peti lelkesen segít. Szeretünk ilyenkor itthon lenni, pihenni.

Ebben az évben sajnos már csak két Maminkkal ünneplünk. Az edzések természetesen naponta megvannak. Megjegyzem, a Szilvesztert is sportosan töltjük. Régebben rendszeresen több napos edzőtábor jellegű futós-, evős-ivós mulatságok is voltak.

- Az év vége az összegzés, a „leltár” időszaka – így van ez a Földing családban is ?- Igen, az ünnep hangulata, nyugalma erre lehetőséget ad. Most már sok mindenre tudok vissza emlékezni. Rengeteg élményem van, sportban, magánéletben – több korszak.

CélbanTávközben

Az atlétikai versenyeket tekintve 2004-ig, 39 éves koromig igen sikeres időszakot tudok magam mögött. Addig 62 maratoni versenyt és számtalan rövidebb távút teljesítettem. A versenyek révén bejártam az öt kontinenst.

- Az edzésnaplók biztosan őrzik az eredményeket, a sok nagy nemzetközi verseny közül ki lehet emelni néhányat ?- Hamburgban arattam 1990-ben az első nemzetközi maratoni győzelmemet,  2:33:45-tel, ami az EB indulás lehetőségét jelentette. Utána Splitben, az Európa bajnokságon 5. helyen végeztem. 

Hatalmas élmény volt a megnyitó ünnepség után a teltházas stadionból elrajtolni, majd egy jó erőbeosztás után pontszerző helyen beérkezni.  Ezután még három EB-n, öt VB-n és két Olimpián futhattam.

Rajt előtt Maratonban - 1997 VB

Indultam a legnevesebb maratonokon, utcai versenyeken. 1995-ben megnyertem a Párizsi Maratont, - ami a legnagyobb sikerem volt. A dobogó tetején állhattam Cancunban., Reimsben, az orlandói Disney World Maratonon. 1996-ban a Berlini Maratonon sikerült a legjobb időmet futni 2:28:50 , ami ma is élő magyar csúcs. 

Világversenyen Sydneyben az olimpián produkáltam a legjobb eredményemet. 17 helyezett voltam 2:30:50 ó idővel, negyedik európai. Futhattam hazai pályán az 1998-as budapesti EB-n és az 1994-es mezei VB-n.

Maraton Budapesten

- Az első maraton ?- Férjem, Otti beszélt rá az őszi Rank Xerox maratonra, ami az OB volt. Kissé tartottam tőle, mivel előtte 20 km-nél többet még nem futottam. Csoma Feri és tapasztaltabb futók tanácsait meghallgatva Ottival felkészültünk az első igazi maratonomra. A cél a 2:45, az I.osztályú szint volt.

Második helyezett lettem,  2:41:14 –et futottam és a csapatversenyben a Győri Dózsa színeiben bajnokok lettünk. Utána már nem volt megállás. A szövetségen keresztül kaptuk a meghívásokat nemzetközi versenyekre. Akkor még külön kék útlevéllel utazhattunk és engedéllyel lehetett külföldi indulni.

A futó házaspár

- A kezdetektől a mai napig Győrben…- Igen, Győr-Ménfőcsanakon  kezdődött minden, az általános iskolában. Testnevelőnk Baksa Kálmánné Tusi néni kis atlétacsoportot szervezett, sok tehetséges ügyes gyerekkel. Nekünk a legfontosabb a jó hangulatú edzések voltak, ahol a nagyok pártfogásba vették a kicsiket. Jó hangulatban, mégis fegyelmezetten edzettünk, futottunk, ugrottunk, dobtunk. …1979-től már a Győri Dózsa színeiben. Mezei futásban, pályaversenyeken, többpróbában, 800m-en, váltófutásban versenyeztünk.

Középiskolába a győri Bercsényi Gimnázium sporttagozatára jártam. Ide járt a város sportolóinak nagy része, későbbi olimpiai bajnokok, olimpiák, világbajnokságok részvevői. Motiváló környezet volt a sportoláshoz. Heti nyolc testnevelés óránk volt, délután, pedig már a szomszédos Dózsa pályán róttuk a köröket.

edzés

Ebben az időszakban - a még most, a hetvenes éveiben is aktív – Hollósi László kezei alatt dolgoztunk.  „Mester” kiváló csapatot vezetett akkor. Sok korosztályos bajnoki címet és helyezést szereztünk. Akkoriban az ETO-ban is nagy atléta élet volt. Egy városi bajnokság felért egy magyar bajnoksággal. Inspiráló volt akkor versenyezni, edzeni.

A Mester látta, hogy nem vagyok elég gyors, viszont annál jobban bírom a hosszú futásokat. Sokszor edzettem fiukkal. Versenyeken egyre hosszabb távokkal próbálkoztam. Első bajnoki címemet ebben az időszakban serdülőként kismaratonon (10km) nyertem. Pályán főleg 800-on és 1500m-en versenyeztem. Első válogatottságom is ehhez az időszakhoz kötődik. Főiskolára is Győrben jártam.

Ekkor - rövid időre – Nagy Andival az ETO-ba igazoltunk Csoma Feri csoportjába, nagyon jó közép- hosszútávfutói voltak. Együtt edzettünk Rácz Katival, Hardi Évivel, Gombos Mártival, Káldy Zolival, Bayer Tibivel és sok-sok fiatallal. Az új környezet és az új edzésmódszerek segítségével tovább fejlődtem.

Terepen

- Innen már következett a top atlétika, a már említett nagy versenyek, a válogatottság.- Nagyon szívesen gondolok vissza a régi edzőtáborokra, ahol együtt voltunk futók, gyaloglók: Tata, Font-Romeu, Tirrénia vagy a közelmúltban Kőszeg, St Moritz.

Össze tudtuk hangolni az edzéseinket, a közös futásokat. Mindig jó hangulat, sok közös programunk volt az edzéseken kívül is. A régi példaképeim Szekeres Feriék, Szabó Karolinék, később Farkas Ágotáék, Rácz Kati, Ágoston Zita, Szücs Csabi, Petrik Évi, Visnyei Márti, Káldy Zoli, Jakab Ágiék,  Kovács Idáék, Vajda Zsuzsi, Berkovics Imi, Zatykó Miki, Kálovics Anikó és sok-sok versenyzőtárs, edzőtárs meghatározó volt és mai is az a pályafutásomban.

- És a család ?- 1986-ban megszűnt a Rába ETO-ban az atlétika. A Csoma csoport legjobbjai Ferivel Budapestre igazoltak a jobb feltételek miatt. Én is velük tartottam volna, de ebben az időszakban derült ki, hogy kisbabánk lesz. Itt lezárult egy időszak és még nem tudtam, hogy lesz-e folytatás.

Együtt a családOB 2009

Réka lányunk 1986 nyarán született, vele voltam elfoglalva és a főiskola befejezésével. Férjem Földing Ottó még szintén főiskolásként edzett Szombathelyen. Nem volt nehéz rávennie a futásra. Nyáron, amikor Réka egy éves lett, már naponta edzettünk, jobban esett, mint előtte.

Magyar bajnokságokon futottam, tovább versenyeztem pályán és mezein is. Ottó lett az edzőm, edzőtársam és legfőbb szurkolóm a versenyeken. Sikerült a számomra legmegfelelőbb edzésmódszert kidolgozni. Sok sikeres futónőnek a férje az edzője (vagy az edzője lett a férje)

- Minden ment simán ?- Egy idő után az edzések és a versenyek egyre nehezebben mentek már, orvosi javaslatra egy hosszabb időszakot pihenéssel kellett töltenem. Elért engem is az ismert „kiégés szindróma”.

A legkedvesebb versenyzők között

Ekkor jött el az idő,- „hogy legyen értelme a pihenőnek” - a második gyermekünk születésének. Peti 2005 nyarán jött a világra. Egy évre rá, már ott szurkolt nekünk babakocsiban a versenyeken. Az azóta megtett kilométerek, versenyek és helyezések mind bónusz és ajándék. Már csak napi egy edzéssel készülünk, de ott vagyok a bajnokságokon, és a maratoni versenyeken.

- Az idei OB dobogóján is ott állt Földingné Nagy Judit!- Peti születése után nem tudtam, vissza tudok-e még térni. Már olyan időeredményeim sajnos nem lesznek, mint „fénykoromban”, el kell fogadni az idő múlását és be kell érnem gyengébb eredményekkel. Sajnos úgy érzem Zsilák Ica Masters csúcsát, a 2:37-et már nem tudom megfutni, de legalább 2:40 közelébe még olyan jó lenne lejutni. De ebben az évben is lefutottam öt maratont, mindegyiken dobogón végeztem.

Már a 74. távot teljesítettem. 12 magyar bajnoki címem van és sok dobogós helyezésem. A relikviáimat régen ránézésre felismertem, mostanra annyi gyűlt össze, hogy már el kell olvasni soknak a feliratát, hogy tudjam, honnan származik.

2009-ben is az OB dobogón

- Az atlétika a nagy szerelem…- Minden az atlétikához, a futáshoz kapcsolódik: férjemmel való találkozás, a mai napig tartó régi és új barátságok, a mai munkám. 20 éven keresztül foglalkozhattam főállásban csak a futással. Most a győri Spuri futóboltot vezetem és a győri Nike Futóklubot szervezzük. Ottó a Krúdy Középiskolában tanít, már több mint 20 éve. Réka jelenleg Győrben főiskolás. Peti óvodás. Jó, hogy megint van egy kisgyerek a családban. Sokat játszunk, kirándulunk együtt.

Sajnos az atlétika jelenlegi helyzete nem túl rózsás. Itthon nincs már olyan háttér, mint nekünk volt annak idején az indulásnál. Felnőtt korukra kevesen maradnak a sportágnál. Szerencsére az utcai futások világszerte nagyon népszerűek. Több tízezren indulnak egy-egy nagy maratonon.

A Tatai minimaraton céljában

A világ minden szegletében rendeznek kisebb, nagyobb versenyt, ahol az amatőrök és az elit futók együtt rajtolhatnak. Ez bíztatást adhat itthonra is. Mindig figyelemmel kísérem az eredményeket. Szurkolok az ismerősöknek.

A negatív élményeket az idő megszépíti. Már nem bosszant egy-egy hajrávereség az aktuális vagy nem várt riválistól, vagy egy feladott verseny. Azt sajnálom, hogy Barcelonában az olimpián még,  Athénban már nem lehettem ott. Számomra mindennél fontosabb a család, szüleink. Most már a gyerekeink támogatása a cél . De az atlétika lett az életem ! Az elején még nem sejtettem, hogy harminc év lesz belőle, - és még nincs vége.

Földingné Nagy Judit – IAAF profil

A Földing család

Fotó: Doba I, F.Nagy Judit albumából, hunrun, Jeneki A, ML

Back to Top
 
 

Közösségi oldalaink:




© 2024 Magyar Atlétikai Szövetség.
Minden jog fenntartva.