"Soha ne legyen rosszabb év !"

VEDAC pályaÍgy látja a legjobb nyolc – VEDAC

A szakosztály tavalyi eredményeiről, az idei tervekről kérdezte a masz.hu az ország legjobb nyolc szakosztályát. A sorozat hetedik részeként a veszprémiek írása  olvasható a honlapon. A VEDAC ügyvezető igazgatója, Németh Attila az alábbiakban foglalta össze az idei terveket és a 2009-es évet.

A cél ugyanaz, mint tavaly- Az eredményesség tekintetében a 2009-es évhez hasonló célokat tűzött ki a VEDAC, az egyéni teljesítményeken természetesen mindig van mit javítani.

A rendezett anyagi körülmények ellenére a versenyeztetés költségei (útiköltség, nevezési díj, stb.) folyamatosan növekednek, és a felkészülés feltételeként szolgáló futófolyosó, dobópálya is felújításra szorul, amihez további támogatókra, illetve pályázati források bevonására van szükség.

Ez nemcsak a 2010-es év, hanem a jelenlegi olimpiai ciklus feladata is. Az anyagi források bevonása és a veszprémi atlétika népszerűsítése érdekében erősíteni szeretnénk a médiakapcsolatainkat, és hamarosan beindul a honlapunk is (vedac.hu).

Lehetőség szerint erősíteni kívánjuk az utánpótlás bázisunkat. Ezen a téren sem állunk rosszul, hiszen több mint 200 tagja van az egyesületünknek, a legkisebb gyerekektől a veterán versenyzőkig.

Orbán ÉvaMinczér Albert

Jó összeredmény, jó egyéni teljesítmények 2009-benSikeres évet zárt a veszprémi atlétika, hiszen a bajnoki és a nemzetközi pontversenyt is megnyerte, és csupán a csúcsok tekintetében maradt le a Budapest Honvéd mögött.

A VEDAC egyik legnagyobb büszkesége az Amerikában tanuló, kétszeres olimpikon Orbán Éva, aki már évek óta folyamatosan hozza a bajnoki címeket és nemzetközi eredményeket. Idén a felnőtt Világbajnokság 14. helyén végzett a 25 éves kalapácsvető hölgy, akit idén a megye legjobb női sportolójának választottak.

Jó évet zárt Minczér Albert hosszútávfutó is, aki 10.000 méter, illetve 3000 méter akadályfutásban is felnőtt Magyar Bajnok lett, utóbbi versenyszámban pedig az Európa Bajnokságon döntőbe verekedte magát. Amolyan levezetésként megnyerte az egyetemi félmaraton bajnokságot is. Veszprém város év sportolója választásán az MKB Veszprém KC kézilabdázó kiválósága Dejan Peric mögött a második helyet szerezte meg.

Nagy MónikaTóth Lívia

A sokszoros utánpótlás bajnok, válogatott, négyszeres egyetemi és főiskolai bajnok, Nagy Mónika idén megnyerte a felnőtt félmaratoni futás országos bajnokságát, és a belgrádi Universiade-n is rajthoz állt.

Tóth Lívia (korábbi Universiade győztes és három alkalommal Európa Kupa első) két év sérülés és egy gerincműtét után sikeresen tért vissza az elmúlt évben. A barcelonai EAA Premium versenyen elért harmadik helyezéssel és IAAF "A" szinttel kvalifikálta magát a berlini világbajnokságra a 3000 m-es akadályfutásban. Sajnos az előfutamban belekerült egy bukásba a vizesárokban, így nem tudott a döntőbe kerülni. A Csapat EB-n ötödik lett, jól futott az isztanbuli és a malagai EAA versenyeken és a rieti IAAF GP-n is. A hétszeres országos csúcstartó akadályfutó 2009-ben a 22. felnőtt magyar bajnoki címét nyerte.

Takács DávidVEDAC 4x400 m bajnokcsapat

A Miskolcról frissen igazolt Bartha László tagja volt a Magyar Bajnokságon győztes 4x400 méteres váltónak, ezen kívül megnyerte az utánpótláskorúaknak rendezett bajnokságon a 800 méteres síkfutást is. Tagja volt a Bergenben és Osakában is 3.helyen végző 4x400 méteres váltónak.

Az 1996 óta atletizáló Takács Dávid már sokszor megörvendeztette az egyesületet bajnoki címekkel, országos csúcsokkal illetve kiváló nemzetközi eredményekkel. Tagja volt a torinói fedettpályás Európa-bajnokságra utazó magyar csapatnak és a Európa Kupán 3.helyezést szerző 4x400 méteres váltónak is.

Kállya DánielHudi Ákos

Kállay Dániel idén bajnoki címet nyert a juniorok között 1500 méteren és a felnőttek között a 4x400 méteres váltóval. A Junior Európa-bajnokságon ugyanebben a versenyszámban az előkelő negyedik helyet szerezték meg a magyar futók, köztük Dániel is. Novemberben megnyerte a Balaton Maraton 21 kilométeres távját. Ugyanitt a 10 kilométeres távon Tóth Áronnak sikerült diadalmaskodnia.

A 2009-es év egyik, ha nem a legjobb eredményét Hudi Ákos szolgáltatta, mégpedig a Junior Európa-bajnokságon szerzett ezüstérmével. Már az év elején helyet kapott az U-23-as Téli Dobó Európa Kupa magyar csapatában, ahol megmutathatta, hogy van keresnivalója a nála idősebbek között is, és a 4. helyen végzett. Decemberben elnyerte „Az év férfi junior atlétája” címet, a MASZ döntése alapján.

Szalai BenjaminLoránd Lilla és Farsang Evelin

Az idei év egyik legnagyobb felfedezettje Loránd Lilla volt, aki három különböző nemzetközi versenyen is rajthoz állhatott, ráadásul nem is akárhogy: Ifjúsági VB svédváltó 2.hely, Gymnasiade 400 méteres síkfutás 3.hely; vágtaváltó 2. hely, EYOF (Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál) 400méteres síkfutás 4.hely; vágtaváltó 3.hely.

Ugyanezen a versenyen a szintén VEDAC-os kiválóság Szalai Benjamin 2000 méteres akadályfutásban megszerezte a győzelmet. Lilla az év végén megkapta a megye legjobb ifjúsági sportolójának járó díjat, értékelve ezzel egész éves remek teljesítményét.

Kovács TamásKovács Ida

Az athéni olimpikon Kovács Ida jól hajrázott az év végén, ami meg is hozta az eredményt, mivel az olaszországi Reggio Emiliában az év legjobb eredményét futotta meg maratoni távon, és alig csúszott le a dobogóról, az előkelő negyedik helyen végzett.

Az Orbán Évához hasonlóan Amerikában tanuló Kovács Tamás második helyen végzett a felnőtt Országos Bajnokság 5000 méteres számában, az Universiade-n a kilencedik helyen ért célba. Tavaly az év legjobb sportolójának választották a tengerentúli egyetemen, vagyis megkapta a „High Point University Sportsman of the Year” díjat.

Egy adminisztrációs hibának köszönhetően az egész év során jól szereplő Pálfi Brigitta nem állhatott rajthoz 100 méteres gátfutásban az újvidéki Junior EB-n. Ez azonban az ő érdemeiből mit sem von le, hiszen a kiküldetési szintet megfutotta, ami kiváló teljesítmény.

A VEDAC szenior atlétái, Gosztolai Mária és Benes Magdolna szintén kiemelkedő eredményeket értek el 2009-ben. Mária súlylökésben és diszkoszvetésben is ezüstérmet szerzett a Szenior Világjátékokon.

Szabó Ernő emlékverseny 2009A VEDAC veterán atlétái

Mindkét versenyszámban közel állt az aranyérem megszerzéséhez, így jó eséllyel indul a jövő évi, hazai rendezésű Európa-bajnokságon is. Magdolna idén a Veterán Atlétikai Világbajnokságon nehézkalapáccsal világbajnok lett, majd a hagyományos kalapácsvetésben megfejelte a teljesítményét egy bronzéremmel. A Tatán rendezett Többpróba Világbajnokságon négy aranyat is begyűjtött.

A felsorolt eredménylistát bővíti  Mozsdényi Dávid, Fertig Fruzsina, Kulics Máté, Dobos Máté, Farsang Evelin, Lévai Dóra, Páli Viktor, Pálfi Brigitta, Szalai Benjamin illetve Schwéger Norbert, akik mindannyian korosztályos világversenyen mérethették meg magukat az év során. Tavaly is verseny keretében emlékeztünk Szabó Ernő mesteredzőre.

A felsorolt eredménylista biztosan nem teljes, de soha ne legyen ennél rosszabb éve a VEDAC-nak! -  fejezte be értékelését Németh Attila.