120 éve nyerte az első magyar olimpiai bajnoki címet Hajós Alfréd

Három atlétaérem is gazdagította a sporttörténelmi eseményt

Az első újkori olimpián, Athénban, 120 évvel ezelőtt, 1896. április 11-én úszásban nyerte a mindössze 18 esztendős Hajós Alfréd az első magyar olimpiai bajnoki címet. "- Büszkék vagyunk arra, hogy Hajós Alfréd meghatározó szerepet játszott a nemzetközi sportéletben és az újkori olimpiai mozgalomban” - hangsúlyozta az évforduló alkalmából Borkai Zsolt, a MOB elnöke.

Hajós Alfréd Athénban két számban is a legjobb volt, igaz, akkor nem arany-, hanem ezüstérmet osztottak a legjobbaknak. A 100 métert a vízből indulva - a feljegyzések alapján - 1:22,2 perc alatt; az 1200 méteres gyorsúszást - hajóról indulva a part felé - 18:22,1 perc alatt teljesítette.

Az első magyar olimpiai bajnoki címet a források alapján a versenybírói jachton lobogó magyar trikolór adott hírül a parton álló – addigra közel százezerre szaporodott – lelkes nézőknek

Magyarországot az I. Nyári Olimpiai Játékokon atlétika (5 versenyszám), birkózás (1), súlyemelés (1), tenisz (1), torna (5) és úszás (2) sportágakban, összesen 15 versenyszámban ,7 férfi versenyző képviselte.

Hajós Alfréd két győzelme mellett Dáni Nándor második lett 800 méteres síkfutásban; Szokolyi Alajos 100 méteren, Kellner Gyula maratonon állhatott fel a dobogó harmadik fokára. Tapavicza Momcsilló tenisz egyesben lett bronzérmes. Pontszerzők: Szokolyi Alajos, aki mindössze egy kísérletből lett negyedik hármasugrásban, Tapavicza Momcsilló – aki a kétkaros súlyemelésben a 6. helyen zárt – birkózásban végzett a negyedik helyen.

A magyar küldöttség 2 arany-, 1 ezüst- és 3 bronzéremmel zárt, ezzel a 6. helyen végzett az éremtáblázaton. Az élen az Egyesült Államok 11 arannyal, egy éremmel megelőzve a házigazda Görögországot.(forrás: mob.hu)

A korabeli fényképen: Kellner Gyula, Kakas Gyula, Szokolyi Alajos, Dáni Nándor - ülnek: Hajós Alfréd, Wein Dezső.