Tbiliszire tekintve az ifjúsági OB-ról

Lengyák György up.referens írása / Videók, fotóalbum

Az 1. Ifjúsági Európa bajnokságra a nevezési határidő július 4-én zárult, ezért az elmúlt hétvégi bajnokság nagyon fontos esemény volt, mivel még lehetett szintet elérni, vagy bizonyítani a jó formát.  Ezért az EB szemüvegén keresztül értékelem a bajnokságot.

A fiú rövidtávfutókat elsősorban az emelkedő váltó szempontjából figyeltem. Pisch Milán hozta a várt győzelmet 100 m-en, 200 m-en nagy csatát vívott Martinek Richárd és Baki Barna. 400 m-en Jagodics Dennis 7 tizedet javított egyéni legjobbján, így a váltó mellett esélyes lehet egyéni versenyben is a továbbjutásra.  Gátasaink közül Eszes Dani bizonyította jó formáját, érdeklődéssel várom az EB szereplését. Amennyiben döntőbe jut a váltó nélküle (a gátdöntő délelőttjén van a váltó előfutam), akkor azt is erősíteni fogja másnap 200 m-en.  Jeremiás Donát a hosszabb gát távon óriási egyéni csúccsal győzött, Bartha Előd a májusi eredményével már szabad utat kapott, ezért lassan gyógyuló sérülése miatt még most sem versenyzett. Edző-édesapja szerint már teljesen egészséges.

800-tól 3000 m-ig sajnos még nincs olyan versenyző, aki kivívta volna az EB részvétel jogát. 2000 m akadályon Nagy Dániel könnyen nyert, mert rivális társa, Szemerei Levente ezúttal 3000 m síkon indult, és szintén győzött. Ők akadályfutásban képviselik hazánkat. A nagyon szép technikával gyalogló Sárossi Bálint egyéni csúcsával igazolta, hogy ott a helye a korosztály európai megmérettetésén.

Magasugrásban 2,05 m-el igazolta tehetségét és jó formáját Pázmándi Dominik és Abdul Kevin Kristóf, utóbbi egyéni csúcsán is javított. A másik magasba ugró versenyszámban Simonváros Csanádnak a 4,40 m is elég volt a győzelemhez, csoporttársa Szamosi András a Gymnasiadéra utazik. A távolba ugró versenyszámokban nem történt szintteljesítés, így a korábbi eredményével Leveleki Bence, Salamon András és Balogh Kristóf az utazó.

Súlylökésben Kovács László ismét 17 m fölötti lökésével igazolta tehetségét, hasonlóan, mint diszkoszvetésben Aranyi Ferenc. Kalapácsvetésben örömömre Varga Donát és Czeller Gábor is egyéni csúcsot ért el, bizonyítva, hogy akár mindkettő fiú veheti a selejtezői akadályt az EB-n.

A leányok rövidtávú versenyszámainál szintén az emelkedő váltó az elsődleges. 100 m-en Furulyás Lilit távolugró klubtársa legyőzte, így továbbra is „ül” az az elképzelésünk, ha a váltó nélküle bejut a döntőbe ott már Farkas Petra futja a 100 m-t és Lili a 200 m-t. Petrának az előfutam délutánján lesz reményeink szerint a távol döntő, ugyanúgy, mint Daninak a 110 m gátfutás.  Renkó Evelin az első nap a nagy hőségtől nem jól érezte magát, de 200 m-en bizonyította tehetségét, magabiztosan nyert, így a váltó 400 méter mellett ő 200-on indul az EB-n. A 400 m-es győztes Király Adél pedig 300 m-en került be a váltóba.

800 m-en Darabos Aliz nagy hajrával megelőzte a ranglistavezető Budai Boglárkát, ezért megérdemli, hogy klubtársa mellett ő is utazhat Tbiliszibe. 1500 és 3000 m-en, mint a fiúk hasonló számában, még nincs olyan versenyző aki kivívta volna a részvétel jogát, mert a 3000 m-en a fölényes győztes Pavuk Tira akadályfutásban vezeti az európai korosztályos ranglistát. 2000 m akadályfutásban a már „szintes” Mógor Boglárka győzött, így az előbb említett Pavuk Tirával képviselik Magyarországot a „vizes” hosszútávon. Gyaloglásban Dimanopulosz Daphne „utcahosszal” nyert, így ő is tagja az EB-re utazó keretnek, mert korábbról már megvolt a nevezési szintje.

100 m gátfutásban meglepetésre Varga Eszter nyert, de az elvárt tudásszintet még nem közelítette meg. 400 m gáton a ranglistavezető Almási Fanni győzött, de ezüstérmes csoporttársa Tóth Rebeka óriásit javítva egyéni csúcsán szintén kiérdemelte, hogy az utazó csapat tagja legyen.

Magasugrásban a ranglistavezető Kriszt Katalin beállítva egyéni csúcsát nyert, így biztosítva be utazását. A rúdugró program eredményeként két leány is utazhat Tbilisibe. A bajnokságot Klekner Hanga Csenge nyerte. A távolugrás győztese Farkas Patra igazolta jó formáját, örömet szerzett azzal, hogy a második ugrására idei legjobbját teljesítette, ez biztató az EB selejtezőjére tekintve. Hármasugrásban Lipták Aliz nyert és lesz utazó, de a gyors kislánynak az EB-n feladata lesz még rajtolóként az előfutamban a svédváltót döntőbe segíteni.

Szatló Nóra ismét 15,00 m-et lökött és győzött, bebiztosítva részvételét a kontinensviadalon. Takács Dóra idei legjobbját megközelítve nyerte a diszkoszvetést, ezért lehetőséget kapott, hogy bizonyítson Tbilisziben. Kalapácsvetésben Németh Zsanett nyert, ő utazik az EB-re, a második helyezett Szabó Anett pedig a Gymnasiadéra. A gerelyhajítást Máté Fanni nyerte Schmölcz Mirtil előtt, de mindkét leánynak már korábban megvolt a EAA nevezési szintje. Formájukat bizonyítva utazhatnak

Említést kell tennem Mátó Sáráról, aki a MEFOB-on hétpróbában megközelítette az elvárt tudásszintet. Bizonyítva jó formáját, második lett a bajnokságon 100 m-es gátfutásban és harmadik helyezést szerzett 200 m-es síkfutásban és távolugrásban. Lengyák György up.referens