Egyéni csúcs és döntős helyezés a cél a jövő évi VB-n

Krizsán Xénia a riói olimpiáról, a következő tervekről

– Sikerült az idény során az előzetes elvárásoknak megfelelni?

– Teljesen más idény volt ez, mint a többi, mivel olimpiai év volt és próbáltuk oda időzíteni a formát. Ez az EB-vel kezdődött, ami tulajdonképpen a főpróba volt. Az ott megszerzett negyedik helyezésemmel elégedett voltam, viszont az elért pontszámmal nem. A versenyen persze jó hangulatban voltam és kiváló felkészülésnek bizonyult Rió előtt.

Az olimpián hasonló pontszámot értem el, mint Amszterdamban, de ennek nem így kellett volna történnie. Ugyanakkor összességében a 16. hely egyáltalán nem rossz (6257 pont), mentálisan és fizikálisan is jól fel voltam készülve, az olimpia nyomása sem volt negatív hatással rám és jól éreztem magam a verseny alatt.

– Tehát összességében Rióra volt  tervezve a forma, nem pedig Amszterdamra, ahol reálisabb esély volt az éremre?

– Már az EB nevezési listájára nézve lehetett látni, hogy ott az első nyolcba be lehet kerülni, ezért az a verseny is roppant fontos volt, így próbáltuk a csúcsformát mind a két eseményre időzíteni.

– Egyáltalán hétpróbában mennyire lehetséges formát időzíteni, tekintve, hogy több számból áll?

– Lehet csúcsformát időzíteni. A folyamatos sok edzés után általában kicsit visszaveszünk, így kipihentebbé válik a szervezet, ami segít abban, hogy robbanékonyabb legyek az adott verseny alatt. Tehát vannak azért lehetőségek, de a hétpróbában az elég nehéz és nagyon ritka, hogy valaki mind a hét számban ugyanakkor teljesít a legjobban. Ha nagyon jól ki is jön a lépés, akkor is becsúszhat egy szám, ami nem úgy sikerül, mint ahogy eltervezed. Én még egyelőre várok egy olyan versenyre, ahol minden számban a legjobbamat tudom nyújtani.

– A hétpróba sajátossága még, hogy két napig ugyanazok az emberek veszik körül egymást általában minden versenyen és a képernyőkön keresztül úgy látszik, nagyon jó kapcsolatot ápolnak az indulók egymással.

– Igen, valóban így van. Folyamatosan kommunikálunk, nagyon kedvesek a hétpróbázók, és szeretünk is együtt versenyezni. Néha persze a lányoknál az irigység felütheti a fejét, amiből még én nem tapasztaltam soha komolyabb fennakadást, de ezért azt mondanám, a férfi tízpróbázok talán még nálunk is közelebb állnak egymáshoz.

– Rióban mennyire segített, hogy Zsivoczky-Farkas Györgyi személyében volt másik magyar induló is?

– Nagyon jó, hogy ott egy másik magyar lány velem, hiszen így nem érzem magam annyira egyedül a pályán. Persze amikor versenyzünk, már nem foglalkozunk mással, de ha valami olyan adódik, akkor meg szoktuk beszélni az adott szám után, hogy mi történt.

– A pályán kívül történt bármi szokatlan dolog?

– A riói körülmények nem voltak optimálisak, de ehhez hamar tudtunk alkalmazkodni. Ami furcsa, volt, hogy tényleg minden sportágból voltak ott igazi sztárok, ami azért fel tudja dobni az embert. A magyarok közül Hosszú Katinka nagyon kedves volt, ráadásul az egyik versenynap estéje után azt mondta, az úszás után az atlétikai verseny tetszett neki a legjobban. Ezzel a szívembe lopta magát.

– A nagyobb sztárok közül kivel sikerült összetalálkozni?

– Legfőképp az atlétákkal futottam össze. Shelly-Ann Fraser Price-ot és Usain Boltot is láttam, de nem vagyok az a típus, aki odamegy, hogy kicsikarjon egy szelfit tőlük, de beismerem, régebben egyszer Jan Železnývel, a gerelyhajítás világrekorderével készítettem közös képet.

– A jövőre nézve mik lehetnek a tervek?

– A felkészülésem már a következő olimpiára is megkezdődött fejben. Most, hogy kint voltam az első ötkarikás játékomon, tudatosult bennem, mekkora dolog ott lenni és olyan jó eredményt elérni, amire büszkék lehetnek mások is. Most értettem meg igazán, mit is jelent azt mondani, olimpiára készülök. Messzinek tűnik még, de hamar el fog telni a négy év, sokat fogok gondolni rá, hiszen már most tudom, mit szeretnék elérni. Ami a következő évet illeti, még nem ültem le az edzőimmel megbeszélni, de a jövő évi londoni VB-n mindenképpen szeretnék egyéni csúcsot dönteni és az első nyolcba kerülni.

– Ha már most megtudható, mi a célkitűzés a 2020-as olimpiára?

– Nem akarok nagyon nagyot mondani, vagy ígérni egy 16. hely után, de ha jól sikerül a felkészülés, akkor szeretnék a nyolcban lenni és akár a dobogóra is felkerülni. (forrás: mtk.hu)

 

Back to Top
 
 

Közösségi oldalaink:




© 2024 Magyar Atlétikai Szövetség.
Minden jog fenntartva.