Hat évtizede történt - újabb ezüst Melbourne-ben

Rozsnyói Sándor második 3000 akadályon

A Melbourne-i Olimpiai Játékok hetedik napján nagy várakozás előzte meg a 3000 m akadályfutás fináléjában a világcsúcstartó Rozsnyói Sándor szereplését. A nagy kérdés az volt, megszerzi - e Magyarország első aranyérmét a melbourne-i olimpián. Két kör után, 800 m-nél a norvég Larsen vezetett 10-15 méter előnnyel az üldözők előtt. Rozsnyói a második helyen haladt nyomában a szovjet Rzsiscsinnel. A felzárkózás után ők ketten felváltva vezettek, de igen szoros volt az élboly. Senki sem akarta átvenni a vezetést. Már csak két kör volt hátra, amikor Rozsnyói és szovjet riválisa szerette volna leszakítani a többieket, de ekkor a brit Brasher és Larsen válaszolt a kihívásra.

Csöngetéskor Rozsnyói és Brasher volt a sorrend, de az angol egyre jobban előre tört, majd komoly előnyre tett szert. Rozsnyói és Larsen a céltól 200 méterig még tartotta a vezető angollal a lépés, de végül Brasher új olimpiai csúccsal több, mint 2 másodpercet vert a másodiknak célba érő magyar futóra/8:43,6 p.

A hangosbemondó mindenki meglepetésére Rozsnyóit mondta ki győztesnek. Az angol fiút pedig kizárták. Az indok, hogy az utolsó körben az angol meglökte ellenfeleit. Az angolok természetesen óvtak. A magyar és norvég atléta is jelezte, a végső eredményt az angol versenyzése nem befolyásolta. A zsűri a csütörtöki versenyek befejezése után ült össze. Úgy találták, az angol cselekedete nem volt szándékos, és a pályán elért eredményt hagyták jóvá. Majd három órával a célba érkezés után hirdették ki a végeredményt, s adták át az érmeket. Rozsnyói Sándor a magyar atléták második ezüstérmét nyerte Melbourne-ben, az elsőt a nyitónapon Kovács József vehette át, a10000 méter után.(forrás: mob.hu)