„A teljes bizalom kulcsfontosságú”

Beszélgetés Eperjesi Lászlóval

Az alábbiakban a sportág díjkiosztó gáláján  Év edzője kitüntető címmel elismert Eperjesi Lászlóval  olvasható interjú. Nem sokkal a szép olimpia siker után beszélt a Játékokon bronzérmet szerzett Márton Anita mestere a kezdetekről, az ars poeticájáról, az atlétikáról.

- Korábban azt nyilatkozta, hogy Anita képes lehet a húsz méterre, vagy a közeli eredményre. Mégis hozott ön szerint meglepetést a szereplése?
- A 19,87 méteres dobására valóban számítottam, erre képesnek tartottam Anitát. Inkább a helyezése, a bronzérme meglepetés, hiszen a német Schwanitz, illetve a kínai Gong Licsiao dobott már húsz méter fölött. Abban a pillanatban kell a legjobbat lökni, amikor kell. Anita három éve minden világversenyen országos csúcsot dobott. Odaért már arra a fizikai és mentális szintre, melynek köszönhetően erre képes volt.

- Zentán kezdődött a kapcsolata a sporttal, hogyan gondol vissza az akkori évekre?
- Azok az évek meghatározóak az atlétikával való kapcsolatom szempontjából. A kézilabdázó Krivokapics-testvérek rokona, Radovan Krivokapics figyelt fel rám. Atletizálni kezdtem, majd a vágtázóknál edzősködtem is.

- Mit hozott magával a Vajdaságból?
- A küzdőképességet, az állhatatosságot, a kitartást és a hitet minden bizonnyal. Magyarként ott bizonyítani, teljesíteni kellett.

- Fia sportolói pályája kapcsán lelkes szülőként találkozott először a dobó élmezőnnyel. Ekkor kezdte el szakkönyvek segítségével képezni dobóedzőnek magát. Soha nem kérdőjelezték meg szakmai hozzáértését?
  - De, előfordult, ám nem veszítettem el a kedvemet, még dacot sem váltott ki belőlem, inkább előre vitt a célok felé. Még ezeknek az embereknek is köszönhetem, hogy fejlődtem.

- Csendes, háttérbe húzódó emberként ismert. Mivel tud elsősorban hatni a tanítványaira?
- A személyiségemmel próbálom megfogni a gyerekeket, a viselkedésemmel igyekszem példát mutatni. A pontossággal: mindig én vagyok az első, aki megérkezik az edzésre és az utolsó, aki elmegy. Az edzőnek el kell fogadtatnia magát a tanítványaival, s ha a sportághoz köti, azt meg is tudja vele szerettetni.

- Mi az edzői ars poeticája?
- Mindig a munka határozza meg, hogy milyen eredményt érünk el. Az egymással szembeni teljes bizalom kulcsfontosságú, ha ez megvan, akkor a követelmények teljesítése sem jelenthet nehézséget a versenyző számára.

- Amikor Márton Anitával tizenhat éve elkezdett foglalkozni, már látható volt, hogy ilyen karriert futhat be?
- Amikor találkoztunk, csak a fizikai képességeit ismertem, a pszichéset még nem. Azt hiszem, hogy a közös, párhuzamos fejlődésünk hozta meg ezt az eredményt. Én is egyre többet tanultam, meg ő is.

- A junior világbajnokságot is megjárt fia már befejezte a pályafutását, de az atlétikától ő sem szakadt el.
- Laci kisegítőként még elindul egy-egy csb-versenyen, ám már túljutott karrierje csúcsán. Nagy segítségemre van az edzői munkában, amikor mi edzőtáborban, vagy versenyen vagyunk, ő viszi a csoport munkáját, a fiatalok nagy részével már ő dolgozik. Annak idején sokáig kerestem magam mellé segítőt, ám úgy, ahogyan én csináltam 13 évig – ingyen - , senki nem vállalta.

- Mi tudja teljesen kikapcsolni?
- Horgászni nagyon szeretek, de a sok verseny miatt idén kétszer, ha kijutottam a vízpartra. De az még várathat is magára, amikor ilyen sok feladatom van az atlétikában.

Névjegy

Eperjesi László a vajdasági Törökkanizsán született 1959. március 13-án, de 1992-ig Zentán élt családjával. A Zastava szerszámgyárban dolgozott biztonsági őrként, de tevékenykedett eredeti villanyszerelői szakmájában, majd már Magyarországon a kereskedelemben is. Ekkor a délszláv történések miatt áttelepült Szegedre, ahol három évig nem foglalkozott az atlétikával, azzal, csak fia sportolói pályája megkezdésével került újra kapcsolatba.
Szakmai fejlődését Kiss Gábornak, a szegedi testnevelési főiskola tanárának, a legendás dobópápának, Németh Pálnak, Szabó Ernőnek, valamint Varga Sándornak is köszönhette. Legismertebb tanítványa az olimpiai bronzérmes, fedett pályás Európa-bajnok, fedett vb-ezüst, szabadtéri ezüst-, és bronzérmes Márton Anita, a Kopp-Békéscsabai AC súlylökője. A formába hozást tartja sarkalatosnak edzői munkájában. (beol.hu/ Gajdács Pál)

A kiemelkedő eredmények további elismerését jelzi, hogy a sportújságírók szavazatai alapján január 12-én kihírdetésre kerülő Év sportolója 2016 címek között Eperjesi Lászlóra a legjobb tíz hazai edző közül lehet szavazni – és Békés megye Év embere választásán is a jelöltek között található a mester. Ebben a választásban még egy atléta szakemberre, az iskolai testnevelésben is eredményes Erdős Péterre is voksolhatnak a beol.hu honlapon.

Back to Top
 
 

Közösségi oldalaink:




© 2024 Magyar Atlétikai Szövetség.
Minden jog fenntartva.