Amerikai sztárokkal, top magyar mezőnnyel indul a Magyar Nagydíjsorozat Tatabányán

Michael Rodgers

A Magyar Nagydíjsorozat első, tatabányai állomásán kiváló atléták állnak rajthoz június 5-én, szombaton, a Grosics Gyula Stadionban.

A Continental Tour Bronze fokozatú versenyre Magyarországra látogat, és 100 méteres síkfutásban indul a Dohában a 4x100m váltófutásban világbajnoki címet nyert, amerikai Michael Rodgers (PB 9.85). A Pán-Amerikai Játékok-győztes vágtázó, hazájában öt alkalommal szerzett bajnoki címet, és számos világversenyen volt döntős, érmes. 2018-ban megnyerte az Atlétikai Magyar Nagydíjat Székesfehérváron, ahol idén is indul.

Összecsap vele a panamai Alonso Edward (PB 10.01, 9.97w), akinek van világbajnoki ezüstérme, illetve vb negyedik helye, volt már olimpián hetedik és kétszeres világkupagyőztes (2015,2017).

Szintén ebben a számban indul a libéria Emmanuel Matadi (PB 10.01). Remek formában van, hiszen élete legjobbját idén áprilisban futotta, Floridában.

Vetélytársuk lehet a brit Richard Kilty (PB 10.01). Richard fedettpályás világ- és kétszeres Európa-bajnok.

110 gáton újra összeméri tudását és formáját a magyar csúcstartó és tizenkilencszeres bajnok, dr. Baji Balázs (PB 13.15) és Szűcs Valdó (13.41), aki négyszer állhatott a hazai bajnoki dobogó legfelső fokán. Valdó a Continental Tour Gold sorozat múlt heti állomásán, az adidas Boost Boston Games 110 méteres gátfutásában – 13.72-es idővel  – harmadik lett. A Zalaszám-ZAC versenyzője Grant Hollowaytől és Shane Braithwaite-től kikapott, ám a szám világcsúcstartóját, Aries Merrittet megelőzte. Tatabányán lehetősége lesz az esetleges visszavágásra, hiszen a Barbados hétszeres bajnoka, a kétszeres világbajnoki hatodik Brathwaite (PB 13.21) is jön. Ahogy várjuk a brazil Gabriel Constantinót (PB 13.18) is, aki tartja a dél-amerikai csúcsot, és 2018-ban Birmingham-ben hatodik volt a fedettpályás világbajnokságon, 2019-ben pedig megnyerte a nápolyi Universiadét.

800 méteres síkfutásban mérkőzik meg az amerikai Eric Sowinski (PB 1:44.58), a kenyai Cornelius Tuwei (1:43.82) és a dél-afrikai Tshep Tshite (1:44.69). Eric 2016-ban Portland-ben bronzérmet nyert a fedettpályás világbajnokságon. Cornelius ezüstérmes volt 2019-ben, Rabatban a Afrika Játékokon, míg Tshep középdöntős volt a dohai világbajnokságon, és kétszeres Afrika-bajnok. Kíváncsian várjuk, miként veszi fel velük a versenyt az újpesti Vindics Balázs (PB 1:46.18), aki pillanatnyilag olimpiai kvótás helyen áll (48/39). Az UTE sportolója tavaly – fedett pályán – megdöntötte az országos csúcsot (1:46.20), és tizenegy alkalommal nyerte meg a magyar bajnokságot.

400m gáton áll rajthoz a tavalyi Gyulai István Memorial győztes amerikai David Kendziera (PB 48.42), aki 2019-ben a Diamond League döntőjében az ötödik helyen zárt, amúgy ebben a számban a nyolcadik helyen áll a világranglistán. Kiváló lehetőség Koroknai Máténak (PB 49.70) és Koroknai Tibornak (PB 49.24), hogy faragjanak legjobb idejükből. Mindketten magyar bajnokok, előbbi háromszor, utóbbi kilencszer nyert.

Újra összecsap 3000m akadályfutásban, a 2018-ban az Atlétikai Magyar Nagydíjon második, kenyai Nicholas Bett (PB 8:10.07) és honfitársa, az ugyanott harmadik, Barnabas Kipyego (PB 8:09.13). Utóbbi U20-as világbajnok, előbbi ötödik volt a Gyémánt Liga döntőjében. Szintén indul az U23-as Európa-bajnok és tizennyolcszoros bolgár bajnok, Mitko Cenov (PB 8:20.87).

Itt lesz velünk a magasugró, Sylwester Bednarek (PB 2.33i). A fedettpályás Európa-bajnok (2017) már tíz alkalommal nyerte meg a lengyel bajnokságot. Magyar vetélytársakat is kap, Bakosi Péter (PB 2.26) és Jankovics Dániel (PB 2.24i) személyében. Az NYVSC ugrója tizennégyszer nyert hazai bajnoki címet, az MTK Budapest sportolója négyszer állhatott a dobogó legfelső fokára Magyarországon.

Távolugrásban indul az amerikai Trumaine Jefferson (PB 8.18). A sokoldalú atléta (100m, 200m, 400m, magas, távol, 4×100-as váltó) ebben a számban hatodik volt Limában, a Pánamerikai Játékokon (2019).

Diszkoszvetésben küzd meg egymással és a magyarokkal a lengyel Robert Urbanek (PB 66.93) és a ciprusi Apostolos Parellis (PB 66.32). Robert vb- és Eb-bronzérmes, Aposotolos világbajnoki ötödik és Európa-bajnoki hatodik, számos vb és Eb döntőse. Komoly lépéseket tehet a világranglistán a két magyar, Huszák János (PB 65.38) és Szikszai Róbert (PB 65.20). János pillanatnyilag 32. Róbert 38. azon a listán melyről harminckét sportoló indulhat Tokióban, az olimpián.Rajthoz áll az ukrán kalapácsvető, Mihajlo Kohan (PB 77.78). Pillanatnyilag kilencedik a világranglistán,  van U18-as világ és U18-as, valamint U20-as Európa-bajnoki címe is.  Komoly ellenfele lehet a két magyar, Pásztor Bence (PB 75.74) és Rába Dániel (PB 73.85)

Női 100 méteres síkfutásban Takács Boglárka (PB 11.56) és Csóti Jusztina (PB 11.66) veheti fel a harcot egymással, de jön két brit Európa-bajnok: Desiree Henry (PB 11.06) és Bianca Williams (PB 11.17) is.

100m gáton rajtol a bahamai Devynne Charlton (PB 12.61) és a kanadai Phylicia George (PB 12.65). Idejükről annyit, hogy a hazai országos csúcs 12.71, melyet az a Kozák Luca tart, aki szintén indul, ahogy klubtársa, Kerekes Gréta (PB 12.93) is. Gréta éppen 41. a listán, melyről negyvenen vehetnek részt az ötkarikás játékokon.

Női 800 méteren a tizenhétszeres magyar bajnok Bartha Kéri Bianka (PB 20:02.07i) képviseli színeinket.

400m gáton Mátó Sára (PB 56.89) és Molnár Janka (PB 56.94) indul. Mindketten négyszeres magyar bajnokok.

3000m akadályon Wágner-Gyürkés Viktória (9:34.56) küzd a kvótáért. Jelenleg kijutó hely áll. A huszonhatszoros magyar bajnok mellett a négyszeres győztes, Tóth Lili Anna (PB 9:47.48) is rajthoz áll.

A magasugrás érdekesnek ígérkezik, hiszen itt lesz a brit Morgan Lake (PB 1.97) és a karibi Saint Lucia olimpiai hatodik helyezettje, Levern Spencer (PB 1.98). Az újpesti Szabó Barbarának (PB 1.94) tehát nem lesz könnyű dolga.

Távolugrásban Nguyen Anasztázia (PB 6.77), Farkas Petra (PB 6.72) és Lesti Diana (PB 6.58) indul. Gerelyhajításban Szilágyi Réka (PB 62.45) és Moravcsik Angéla (PB 59.64) próbál lépkedni előre a világranglistán. Előbbi 29., utóbbi 45. abban a mezőnyben, melyből a legjobb harminckettő kap tokiói meghívót.