Peres Jepchirchir történelmet írt a New York Maratonon

Peres Jepchirchir

Kenyai győzelmekkel zárult a jubileumi 50. TCS New York City Marathon. A nőknél Peres Jepchirchir, a férfiaknál Albert Korir haladt át elsőként a célvonalon.

A kétszeres félmaratoni világbajnok Jepchirchir az első nő lett, aki az olimpia maratoni versenye után a New York-i maratonit is megnyerte. A 28 éves kenyai atléta 2:22:39 alatt teljesítette a metropolisz mind az öt nagy városrészén (Staten Island, Brooklyn, Queens, Bronx, Manhattan) keresztülhaladó versenyt.

Jepchirchir 10 kilométernél még egy 12 fős élcsoport tagjaként haladva 35:02-nél jött át, majd féltávnál 1:12:43-nál járt – az élmezőny ekkor már hárommal kevesebb futót számlált. Az elől haladók 27 kilométernél ritmust váltottak, amit a későbbi győztesen kívül csak Viola Cheptoo, Ababel Yeshaneh és Molly Seidel tudott átvenni.

Ahogyan Bronxba értek, ismét növeltek a tempón, ami az olimpiai bronzérmes Seidelnek már sok volt. A három afrikai futó 800 méterrel a vége előtt még együtt futott a Central Parkban, amikor Jepchirchir óriásit hajrázva elszakadt riválisaitól és – a pályacsúcstól alig nyolc másodperccel elmaradva – megnyerte a versenyt.

„Hatalmas dicsőség a New York Maraton győztesének lenni és az egyetlen olimpiai bajnoknak, akinek ez sikerült. A felkészülésem elég rövid volt, de próbáltam így is kihozni magamból a maximumot. Tavaly is egy nagy hajrával nyertem meg a félmaratoni világbajnokságot, így tisztában voltam vele, hogy ezúttal is sikerülhet” – értékelt a World Athletics honlapjának Jepchirchir.

A férfiak versenyében Albert Korir hátránya már 52 másodperc is volt a vele szemben hamar előnyre szert tévő Mohamed El Aaraby-val és Eyob Faniellel szemben. Ezt előbb a táv felére 44 másodpercre faragta le, majd 30 kilométernél utol is érte őket.

A 2019-es verseny ezüstérmese az ezt követő kilométereken magabiztos, 27 másodperces előnyt épített ki riválisaival szemben, és végül magabiztosan nyerte meg a világ egyik legrangosabb maratoniját.