Palkovits István 32 éve fennálló korosztályos magyar csúcsot döntött meg

Palkovits István

Ahogyan indul be a fedett pályás szezon, úgy látunk egyre jobb teljesítményeket a legjobb magyar atlétáktól. Nem lógott ki a sorból a MASZ Nyílt versenyének vasárnapja sem ebből a szempontból.

A 2021-es U23-as Európa-bajnokságon 3000 méteres akadályfutásban aranyérmet nyerő Palkovits István nem titkolt célja volt a januári kenyai edzőtábor után, hogy szeretné megjavítani a 2000 méter U23-as fedett pályás magyar csúcsát.

A KARC fiatal atlétája vasárnap sikerrel is járt, 5:03.93-as időt futva négy és fél másodperccel döntötte meg Káldy Zoltán 1990 februárja óta fennálló 5:08.50-es rekordját.

„Már régóta kinéztük ezt a csúcsot magunknak, hogy valamikor jó lenne majd megdönteni. Amikor hazajöttünk Kenyából, már futottam egy hasonló időt, akkor éreztem, hogy még sok van bennem. A mai nap ezt igazolta is, hét másodperccel tudtam annál jobbat menni, mint akkor.

Szögi István fantasztikusan vezetett nekem, nélküle nem ment volna ilyen jól. Körről körre egyre nehezebb volt, de tudtam, hogy sikerülni fog. Külső szemmel azt mondták, hogy még akár két másodperc is volt benne, de ami biztos, hogy ez a futás jó alapot adott a fedett pályás szezon megkezdésére. Jövő héten szeretnék 7:48-at futni 3000 méteren, amivel nem csak az U23-as, de a felnőtt magyar csúcsot is megdönteném” – értékelte rendkívül magabiztosan futását a MASZ-nak a 21 éves atléta.

Három fiatalnak is remekül sikerült a 60 méteres síkfutás. Takács Boglárka nagyon stabilan hozza a 7.47-7.55 közötti eredményeket a télen. A BHSE 20 éves atlétája a BOK Csarnokban az elődöntőben 7.47-tel beállította idei legjobbját, amitől a fináléban is alig egy századdal elmaradva győzött.

Csapattársa, Illovszky Dominik előbb 6.72-vel beállította egyéni csúcsát, majd egy órával később 6.65 másodpercre javította azt. Fantasztikus döntőbeli futásával alig két századmásodperccel maradt el a belgrádi fedett pályás világbajnokság szintidejétől. A mögötte célba érő Máté Tamás 6.75-re javította 2022-es legjobbját.

A férfiak hárompróbáját Gálpál Zsombor nyerte, a nőknél Nemes Rita volt a legjobb, aki 60m gátfutásban 8.40-es új PB-t futott, és sérülése utáni első többpróba versenyén távolugrásban és súlylökésben is szépen helyt állva, 2653 pontot gyűjtve előzte meg az U20-as világbajnoki bronzérmes Szűcs Szabinát.

800 méteren Bartha-Kéri Bianka és Vindics Balázs is egyre jobb formát mutat. Az SVSE tokiói olimpikonja 2:02.83-at futott, az UTE kiváló középtávfutója pedig 1:47.10-zel diadalmaskodott. A 200 métert Molnár Janka (24.20) élete legjobbjával nyerte meg, Wahl Zoltán győzelme során szintén beállította egyéni csúcsát (21.74).

A női 3000 métert a szlovák színekben induló Zofia Nanová nyerte a 3000 métert fedett pályás versenyen először végig futó Urbán Zita előtt, aki 9:32.47-tel ért célba. A férfiak között Farkas Dárius nyert (8:29.74).