Szoros verseny volt a döntőbe jutásért a Csapatbajnokságon

Nyugaton az MTK Budapest, keleten a Budapesti Honvéd Sportegyesület gyűjtötte a legtöbb pontot az Atlétikai Magyar Csapatbajnokság elődöntőjében. A 42 versenyszámból álló hétvégén ezúttal a még pont döntőbe jutást érő pozíciók körül volt az igazán szoros küzdelem.

A győri Olimpiai Sportparkban az egyik utolsó versenyszám a férfi kalapácsvetés volt, amelyben a Szombathelyi Dobó SE mindhárom atlétájának a jó teljesítménye kellett, hogy megcsípjék az utolsó, még döntőbe jutást érő pozíciót. Halász Bence 78,72 méterrel el is hozta az első helyet, és a Rába Dániel, illetve Pars Krisztián által szerzett pontok is nagyon jól jöttek az együttesnek. Hárman együtt 62 pontot zsebeltek be kalapácsvetésből, aminek nagy szerepe volt abban, hogy maguk mögé utasították a Zalaegerszegi AC-t. A két klub között végül 36 pont döntött a szombathelyiek javára.

A Miskolci Atlétikai Centrumban ennél jóval kisebb volt a különbség a vonal környékén, a 8. helyezett Nyíregyházi Sportcentrum és a 11. pozícióban záró Szolnoki MÁV SE között 23.5 pont volt a differencia. A szolnokiaknak három ponton múlott, hogy bejussanak a döntőbe, de végül – a sérülés után visszatérve gerelyhajításban diadalmaskodó Rivasz-Tóth Norbert sikere ellenére az UTE három ponttal megelőzte őket.

Keleten a BHSE fölénye több mint meggyőző volt, a fővárosiak a szombaton megszerzett bő százpontos előnyüket vasárnap sikerrel őrizték meg. 564 pontjukkal még a Nyugaton első két helyen záró MTK (520.5 pont) és FTC (503.5) duójánál is többet zsebeltek be. Alig várjuk, hogy mire mennek egymással a szeptember 17-18-án a debreceni Gyulai István Atlétikai Stadionban sorra kerülő döntőben!

Győrben a legtöbb győzelem is e két egyesület nevéhez fűződött: a kék-fehérek nyolc, a címvédő pedig hét elsőséggel zártak. Az MTK-sok összesen 20 Top 3-as helyet gyűjtöttek. Vasárnap Krizsán Xénia megnyerte a 100 méteres gátfutást, így a fedett pályás szezont kihagyó töbpróbázó a szombati súlylökésben aratott sikere után ezúttal sem maradt sikerélmény nélkül.

A hétvége legeredményesebb atlétája a Fradi sprintere, Máté Tamás lett, aki a szombati 100 és 400 méteren aratott sikere után vasárnap a 200 métert is behúzta, így három győzelemmel és 57 ponttal segítette csapatát. A ferencvárosiak közül Pap Kristóf szintén triplázott, a szombati távolugrása után vasárnap szerzett két további győzelmet (hármasugrás és 110 m gát), ezzel ő 53 pontot tett bele a „közösbe”.

A Honvéd hét győzelemmel zárta miskolci túráját, de ami a sokoldalúságukat ennél jobban megmutatja, hogy mind a 40, pontversenybe beszámító eredményük tíz, vagy annál több pontos teljesítmény volt. A második nap egyik legérdekesebb versenyében, az 5000 méterben Vindics-Tóth Lili (15:55.37) és Böhm Lilla (16:08.10) is új egyéni csúcsokkal végzett a második és a harmadik pozíciókban. Ezen a távon az Ikarus BSE-s Wagner-Gyürkés Viktória volt a legjobb, aki sérülése után első pályaversenyét teljesítette, és nyerte meg egy remek hajrával.

Talán a teljes hétvége legnagyobb meglepetését Kriszt Sarolta szolgáltatta, aki alig 15 esztendősen úgy nyerte meg 24.44-es PB-vel a 200 métert Miskolcon, hogy csupán a második legerősebb futamban kapott helyet. A MATE-GEAC szépen teljesített a második napon, a női 4x400 méteres váltójuk esélyeshez méltóan fölényes győzelmet aratott, és végül 452 ponttal a második helyen jutottak be a fináléba.

A súlylökés után a diszkoszvetést is megnyerő Márton Anita vezérletével a Békéscsabai AC gyűjtötte a harmadik legtöbb pontot, 422-t, kiegyensúlyozott teljesítményüknek köszönhetően nekik sem kellett izgulniuk. A BEAC a futószámokban nyújtott eredményes versenyzésével 370 pontot gyűjtött, vasárnap Heffner Hédi 800 méteren a legjobb lett.

A teljes Keleti csoport legkiválóbb vasárnapi eredményét Tóth Anna szolgáltatta, aki a DVTK színeiben hazai pályán állhatott rajthoz 100 méteres gátfutásban és ért célba elsőként 13.39 másodperces új egyéni csúccsal. A fiatal tehetség azt a debreceni Kerekes Grétát utasította maga mögé, akinek a csapattársa, Szűcs Valdó 110 méteres gátfutásban győzte le Szeles Bálintot. Ők ketten akár még a június utolsó hétvégéjén a Lantos Mihály Sportközpontban sorra kerülő ob-n is nagy párharcot vívhatnak majd a bajnoki címért.

Hiába nyerte meg a nagy melegben Palkovits István az 1500 után az 5000 métert is, a kecskemétiek csak a B-divízióba tudták kvalifikálni magukat. A másik tehetséges futó, Szemerei Levente hasonlóan szépen szerepelt Nyugaton, de a Szekszárdi Sportközpont kiválósága szintén hiába nyerte meg vasárnap az 5000 métert és mellette egy hete a félmaratonit, és lett szombaton harmadik 1500-on is, egyesülete végül a 13. helyen zárt.

A nyugati eseményeknek otthont adó Győri Atlétikai Club vasárnap sem maradt győzelem nélkül, ugyanis Horváth Koppány nyerte a magasugrást. A női és férfi 800 méterek az SVSE két kiválóságáról, Bartha-Kéri Biankáról és Szögi Istvánról szóltak. Előbbi a női 4x400 méteres váltót is győzelemre vezette, Varga Gréta pedig 5000 méteren utasított mindenkit maga mögé.