London Marathon: világcsúcs a nők versenyében

Először futott két női atléta 2;18-on belül a leghosszabb olimpiai távon / Magyar egyéni csúcsok

A kenyai Mary Keitany  a világ második legjobb idejével, a tisztán női versenyeket tekintve világcsúccsal nyerte meg a vasárnapi London Marathont. A verseny első számú esélyeseként indult Keitany 2011. és 2012. után idén harmadszor diadalmaskodott Londonban, ráadásul 2:17:01 órás  eredményével megdöntötte az egyik női világcsúcsot. A nemzetközi szövetség (IAAF)  két maratoni világrekordot tart nyilván a nők számára, ezek közül az azonos neműek versenyében elértet javította meg a kenyai futó. A 2:15:25 órás abszolút  csúcsot a brit Paula Radcliffe  állította fel a 2003-as London Marathonon, de akkor egyidejű rajttal szerepeltek férfiak is a mezőnyben.

Szombaton Keitany mögött két etióp atléta, Tirunesh Dibaba  és Aselefech Mergia  lett a második és a harmadik. A kiemelkedő tempót diktáló élboly több „rész világcsúcson”  is belül futott, így a győztes kenyai versenyző vezető 25 km-es/ 1;18:43 ó. és 30 km-es/1;36:05 ó . ideje is jobb, mint a fennálló eddigi legjobb eredmény. A mostani londoni verseny az első alkalom volt a női maratonfutás történetében, hogy két versenyző  futott 2;18 -on belül (erre még 2;19-en belül sem volt eddig példa).
A férfiversenyt a kenyai Daniel Wanjiru nyerte az etióp Kenenisa Bekele és a kenyai Bedan Karoki előtt.

London Marathon – 2017, dobogósok / Férfiak: 1. Daniel Wanjiru (kenyai) 2:05:48 ó. - 2. Kenenisa Bekele (etióp) 2:05:57 - 3. Bedan Karoki Muchiri (kenyai) 2:07:41 / Nők: 1. Mary Keitany (kenyai) 2:17:01 ó. - 2. Tirunesh Dibaba (etióp) 2:17:56 - 3. Aselefech Mergia (etióp) 2:23:08 (MTI felhasználásával)

Magyar maraton egyéni csúcsok a hétvégén  /  A londoni versenyen rajthoz állt a Vasas SC versenyzője, Gyurkó Fanni is, aki 2;41:20 ó.  egyéni csúccsal a 29. helyen ért célba. Klubtársa, Jenkei Péter  a Hamburgban megrendezett maratonon szintén eddigi legjobbal: 2;20:31 ó. i dővel a verseny 19. legjobbjaként teljesítette a távot.