Atlétika: pozitívumok és harc a túlélésért

Olimpiai láng 2008Részletesen a MOB-MASZ olimpiai konzultációról

A sportok királynőjével kezdődött az olimpiai konzultációk őszi sorozata: elsőként a Magyar Atlétikai Szövetség vezetői számoltak be a londoni felkészülés aktualitásairól. Összességében előrebocsátható:

miközben számos pozitív változás tapasztalható a sportágban az új vezérkar színrelépése óta – a versenyzőkkel való törődés, programok beindítása, színvonalas események –, az anyagi helyzet olyannyira kétségbeejtő, hogy Dornbach Ildikó szövetségi kapitány kétszer is nyomatékosan kijelentette: „Ha ez így folytatódik, nem fogjuk túlélni!“

Pedig az esztendő eredményességére nem lehet panasz: a világbajnoki szereplés sikeresnek minősíthető, az U23-as Európa-bajnokság eredményei több mint kiválóak,

Dornbach Ildikó szerint az egyik legnagyobb előrelépés, hogy az elmúlt időben Dornbach Ildikó 08bukdácsoló, inkább kudarcokat átélő versenyzők az idei szezonban folyamatosan egyéni csúcsokat értek el. „Ez a mi léptékeinkkel mérve nagyon nagy dolog: noha ezekért nem adnak érmet, ami másoknál az egyedüli mérce, számunkra rendkívül pozitív visszajelzést jelent“ – szögezte le a szövetségi kapitány.

Dornbach jelezte, a felnőtt vb-re kizárólag azokat vitték ki, akik nem csupán szintet teljesítettek, de egészségesen és rendesen felkészülve állhattak rajthoz – ezt az elvet a londoni játékok előtt is szeretnék érvényesíteni, és Kovács Tamás sportigazgató szerint ebben a MOB is partner lesz (azaz az olimpiai szintteljesítés még nem jelenthet automatikus részvételt).

Egyedüli szívfájdalom, hogy Pars Krisztiánnak nem sikerült érmet nyernie Berlinben, de mint elhangzott, a médiával ellentétben az arannyal nem igazán számoltak komolyan, arra viszont rémálmaiban sem gondolt a kapitány, hogy Krisztián nem lesz érmes. „Az okokat tudjuk, s most dolgozunk azon, hogy a következő években végre olyan eredményeket érjen el a legnagyobb viadalokon is, amelyekre a tehetsége egyértelműen predesztinálja“ – tette hozzá Dornbach.

Pars Krisztián Pekingben 08

A kapitány ugyanakkor jelezte, gondból akad bőven. Miközben sikerült a központi összetartások irányába eltolni a felkészülést, a szövetség anyagi helyzete egyre drámaibbá válik: az edzőtáborok költségeit eddig nem tudták kifizetni (milyen jól jött volna a kormányzat által beígért, az atlétáknak jutó 6 milliós voucher...).

Mint Klenóczky Bea jelezte, az edzők fizetését ismét kénytelenek csökkenteni, noha eddig sem voltak kimagaslóan nagyok (sőt!), és a sportegészségügyi team sem tud igazán hatékonyan dolgozni. Bár a szezonnak két masszőrrel vágtak neki (legalább négy kellene a színvonalas munkához...), az egyikük már el is búcsúzott az anyagiak miatt, míg a válogatott mellett tevékenykedő két keretorvos, Illyés doktor és Téglási doktor járandóságának csupán a harmadát kapta meg eddig a központtól.

Igaz Bálint munkában

Nem elsősorban ezen múlt persze, mindazonáltal tény: az idén – döbbenetes – a 47 válogatott kerettagból 21 bajlódott közepes vagy annál súlyosabb sérüléssel, közülük 11-en műtőasztalra kerültek (így is akadt olyan, aki két térdoperációt követően tudott 4. helyen végezni az Európa-bajnokságon).

Dornbach Ildikó jelezte: atlétikában magas színvonalon csakis állandó és nívós sportegészségügyi háttérrel lehet teljesíteni, hiszen a regeneráció kiemelt fontossággal bír. Jó hír, hogy a korábbi időszakkal ellentétben a kerettagok mindegyike járt szűrővizsgálaton, ahol sikerült sok probléma forrását felderíteni.

Kővágó Zoltán OB 09

S bár a helyzet cseppet sem rózsás, a sportág irányítói a szebb jövő reményében nagyobb projecteken is törik a fejüket: mint Gyulai Márton főtitkár megemlítette, szeretnék megvalósítani az atléták régi álmát, s felépíteni egy önálló centrumot. Újpesten erre akár lehetőség is nyílhat, a tervek szerint egy normál kültéri, 400-as pálya, továbbá egy fedett csarnok – futófolyosóval, erősítőteremmel, dobóhelyiséggel – létesülne, a IV. kerület részéről mindenesetre megvan a hajlandóság, de a megvalósításhoz természetesen állami hozzájárulás is kell.

Minderre égető szükség lenne, az atléták ugyanis jelenleg meglehetősen mostoha  – hovatovább kőkorszaki – körülmények között készülnek, vagy pedig súlyos pénzekért bérelhetnek termet a Syma-csarnokban.

Papp Kr. és Erdélyi Zs. edzőjükkel, Csoma Ferenccel OB 09

Ami a jövőt illeti, reménykednek abban, hogy nagyobb odafigyelés mellett egészséges keretekkel vehetnek részt a 2010-es világversenyeken, és ez az eredményességen is meglátszik majd – ennél már csak azt várják jobban, hogy a központi költségvetésből a sportág rangjához és a népegészségügyi súlyához mért, megfelelő támogatást kapjanak.Hogy sikerüljön túlélniük a jelenlegi periódust.

Forrás: mob.hu

 

Back to Top
 
 

Közösségi oldalaink:




© 2024 Magyar Atlétikai Szövetség.
Minden jog fenntartva.