Mit kell tudni a rajtszabályról ?

rajtgépHasználható a visszahívó  berendezés

A MASZ január 9.-i szakmai napja keretében a gyártó cég képviselőjével együtt tesztelésre került a hibás rajtot jelző készülék. A ma már az atlétikai versenyek rövidtávfutó számaiban elengedhetetlen berendezéssel a szövetség mintegy másfél éve rendelkezik.

A készülék használatára a tavalyi évben jogos kritikával élve reagáltak az atléták és edzőik, valamint a versenybírók is. Mindenki tudta, hogy egy ilyen műszerre szükség van, hiszen szinte minden nemzetközi versenyen találkoztak vele sprintereink. Az igen sok negatív észrevétel és technikai

meghibásodás miatt a szövetség vezetői leállították a használatát és a gyártó céghez fordultak a felmerült esetleges hibás használat és a műszaki problémák kiküszöbölése érdekében. A gyártói átvizsgálás és javítás után sem voltunk megelégedve a gép működésével.

Azonban a rajtolási szabályok ismert változása miatt /2010. 01. 01.-től az első hibás rajt kizárással jár/ fel kellett gyorsítani a műszer hibamentes használatára tett lépéseket.

Tesztelés

Ennek érdekében a gyártó cég munkatársa - Gérald Chalamet -, az indítóbírók, az NSI technikusai, valamint a szövetség által felkért, a technikáért felelős versenybírók jelenlétében, a versenyzők segítségével teszteltük a kiugrás jelző szerkezetet.

Sok-sok, a berendezés működésére vonatkozó kérdés tisztázása és a műszaki beállítások változtatásai után úgy érezzük, hogy most már felelősen lehet használni a visszahívó készüléket. A műszer nagyon érzékeny .

rajtgépek

A versenyzőknek is meg kell szokni a helyes használatát. A rajtgépre az un. biztonsági rátaposás TILOS. A rajthoz készülődő versenyző természetesen a rajtra koncentrál, de a gép mögötti kábelekre akkor sem szabad rálépni.

Kiiktattuk a gépnek azt az „alaphibáját”, hogy nagyon későn „lőtte” vissza az általa hibásnak vélt rajtot. Ezt az indítóra bízzuk – aki a géptől továbbra is kap jelzést a „fülére” a hibásnak ítélt indulásról.rajtgyakorlat

Az edzők, a versenyzők és a versenybírók /főleg az indító bírók/ közös gondolkodásának érdekében hangsúlyozni kell, hogy a berendezés „csak” SEGÉDESZKÖZ: a döntés az indítóbíróké /vezetőindító és visszahívó indító/.

A gép által kiadott reakció idő nagysága nem döntő a rajt szabályosságának megítélésében, - az továbbra is az indítók feladata és felelőssége.

A tesztelés során is előfordult néhányszor , hogy viszonylag rossz reakció idővel rajtoló sportoló látványosan kiugrott, vagy vétet a rajtolás egyéb szabályai ellen, ilyenkor az indító HELYESEN visszalőtte a startot és piros lapot mutatott fel.

Hasonló gond lehet, ha a vigyázz vezényszó és a lövés között történik szabálytalanság, ezt a gép akkor is jelzi az indító felé, ha az indító nem veszi észre, vagy nem találja szabálytalannak, - a döntés itt is az indítóé. A hibás rajtot jelző készülék nem csak a rajtolás szabályosságának elbírálására használható, hanem a rajt gyakorlására is. 

 Pl. érdekes tanulmányozni a versenyző Számítógépes ellenőrzés„mozgását” a vigyázz vezényszó és a lövés között, valamint a lövés és a rajtolás között időintervallumban, ezt a műszer egy-egy diagrammal ábrázolja.

Ha már a rajtolás technikai és bírói feladatairól szóltunk, foglaljuk össze, a rajtszabály közös értelmezése miatt néhány, az elmúlt évek szabályváltoztatásának jelenlegi helyzetét.

Minden futószámban az első hibás rajt kizárással jár. Kivétel a többpróba számok esetében, ahol a második hibás rajt jár kizárással.

Figyelem: nem személyenként a második, hanem a futamban a második, kövesse el azt el bármelyik versenyző.

/ Egyébként a versenykiírásokban lehetőség van a legújabb szigorú rajtszabálytól való eltérésre, Pl. gyermekversenyek, veteránversenyek, vagy diákversenyek, stb. esetében. /

A rajtolás szabályosságáért a vezető indító a felelős. Az Ő DÖNTÉSÉT a futószámok rajtjáért felelős vezetőbírónál /hazai versenyeknél, ha nincs ilyen bírói beosztás, elnök, vagy elnökhelyettes/ lehet megfellebbezni. Az Ő feladata eldönteni, hogy elfogadja- e  az indító döntését, vagy engedélyezi „óvás alatt” futni a versenyzőt. Ennek részletes szabályai a szabálykönyvben megtalálhatók./145 szabály/

OB 2009

A futószámok rajtért felelős vezetőbírónak ezen kívül van még egy fontos feladata: sárgalapos figyelmeztetést adhat a rajtnál „fegyelmezetlenül” viselkedő sportolónak. Pl. annak, aki indokolatlanul hátráltatja az indítást, vagy szándékosan zavarja versenyzőtársait. Ha már korábban volt egy sárgája, Pl. a Call Room-ban kapta, akkor ki is kell zárnia a további versenyből./145 szabály/  Ez ilyenkor nem rajt hiba!!!

Ezekben az esetekben az indító segéd, a következő rajt előtt mindenkinek zöld lapot mutat fel. Továbbá az egész rajt ceremónia szabályosságáért a rajtkoordinátor felel. /129. szabály /  Mindez történik annak érdekében, hogy a starter/ek/, az egyre fokozódó felelősségük miatt csak az indításra tudjanak koncentrálni.

Lövés után

foto: ML

Back to Top
 
 

Közösségi oldalaink:




© 2024 Magyar Atlétikai Szövetség.
Minden jog fenntartva.