Hírek a világ atlétikájából

Junior VB Barcelonában – Hétpróba világcsúcs – Brit mérleg – Iszinbajeva bánata – Ismét Doha – Bolt „Oscar díja” – Igazolt hiányzás - Varró Katalin egyéni csúcsa

IAAFJó hír Európának. A dohai fedett VB idején tartott IAAF Tanácsülés eldöntötte, hogy a 2012. évi Junior Világbajnokságot Barcelona rendezheti meg.

A fiatalok tizennegyedik atlétikai találkozójának az Olimpiai stadion ad otthont, így a jövő reménységei azon a pályán vetélkedhetnek majd, ahol 1992-ben a Olimpia küzdelmei voltak, idén nyáron pedig Európa legjobbjai találkoznak egymással. (eme news)

Mialatt Bryan Clay és Trey Hardee Dohában hétpróbázott a világbajnoki címért, az Egyesült Államok Főiskolai bajnokságán Ashton Eaton megjavította a versenyszám fedett pályás világcsúcsát, melyet még 1993-ban Torontóban ért el Dan O’Brian (6476 p.). Az új világcsúcs: 6499 pont (6.71 - 773 - 13.12 - 211 - 7.77 - 510 - 2:32.67).

Clay -  a fedett VB győztese - nem fogadta szomorúan hírt:”-  Nagyon örülök Ashton eredményének, Ő egy hihetetlenül tehetséges versenyző, a jövő atlétája. Ha szabadtéren is így fejlődik, minden esély megvan arra, hogy 2012-ben az USA atlétái söpörhetik be a tízpróba érmeket.”(eme news)    Legjobbak/ All-Athletics

Ashton EatonBryan Clay

Nagy Britannia négy érmet nyert Dohában, de Charles van Commenee vezetőedző mégis elégedetlen volt vasárnap este. A két arany (D.Chambers/60 m – J.Ennis/ ötpróba), egy ezüst (J.Meadows / 800 m) és egy bronz (ffi Dwain Chambers4x400) mellett még további négy eredményt értékelt kedvezően a nagy létszámú csapatból, amikor elutazás előtt rövid megbeszélést tartott edzőivel.

A következő hetekben egyénileg is elbeszélget a versenyzőkkel a hogyan továbbról. (eme news)

Jelena Iszinbajevát, a női rúdugrás orosz világcsúcstartóját rendkívül elkeserítette a hét végi fedett pályás világbajnokságon nyújtott rossz teljesítménye, és nem zárható ki, hogy kihagy egy évet.

„Úgy vélem, mentálisan elfáradtam. Megbeszéljük az edzőmmel a dolgot, és elképzelhetőnek tartom, hogy a feltöltődés érdekében kihagyom a szezont" – nyilatkozta Jelena Iszinbajeva a Vesztyi-Szportnak azt követően, hogy 460 centiméterrel a negyedik helyen végzett a hét végi dohai fedett pályás atlétikai világbajnokságon.

„Általában úgy megyek ki a versenyekre, hogy bármi lesz is, széttépem az ellenfeleimet. Most nincs bennem ez az érzés, és szégyellem a Dohában nyújtott teljesítményemet" – mondta a szabadtéren 506, fedett pályán 500 centiméterrel világcsúcstartó Iszinbajeva. A 27 éves orosz versenyző a megelőző három fedett pályás VB-n aranyérmet szerzett. Az idei viadalt a brazíl Fabiana Murer nyerte meg.(mti)

A vasárnap befejeződött dohai világbajnoksággal lezárult a fedett pályás atlétikai szezon és kilenc hét múlva szintén a katari fővárosban kezdődik a legrangosabb szabadtéri sorozat: az Arany Ligát (Golden League) felváltó diamond leagueGyémánt Liga (Diamond League).A Nemzetközi Atlétikai Szövetség tavaly márciusban döntött úgy, hogy az 1998-ban bevezetett Arany Liga helyett, amely a legnagyobb európai versenyeket foglalta magába, új szériát indít.

A Gyémánt Liga tulajdonképpen az eddig 1 millió dolláros főnyereményt biztosító GL bővített, Európán túlra kiterjesztett változata lesz, így amerikai, katari és kínai helyszínt is felvonultat.    A 14 versenyből álló sorozat május 14-én rajtol Dohában, s augusztus 27-én zárul Brüsszelben. A Gyémánt Ligában összesen 32 versenyszám lesz, s a versenyeken 416 ezer dollár pénzdíjat osztanak majd szét. A pénzdíjakon felül minden kategóriában pontversenyt is kiírnak, ennek végső győztesei egy-egy 80 ezer dollár értékű, négykarátos gyémánttal is gazdagodnak. (mti)

Usain BoltA jamaicai Usain Bolt és az amerikai Serana Williams kapta a sportolók Oscarját, a 2009-es teljesítmények alapján odaítélt Laureus-díjat. A jamaicai sprinter - aki a berlini világbajnokságon 100-on és 200-on is világcsúccsal lett aranyérmes, emellett a 4x100 méteres váltó tagjaként is világbajnok volt - zsinórban másodszor kapta meg a díjat. (mti) Az eme news híre szerint Bolt május 27.-én Ostravában először indul versenyen 300 méteren (világcsúcs: 30,85  M.Johnson/2000).

Igazoltan fog hiányozni a nyári Európa bajnokságról két kiváló orosz atlétanő. Az olimpiai bajnok és világcsúcstartó akadályfutó Gulnara Samitova-Galkina és a VB és olimpiai dobogós Anna Chicherova anyai örömök elé néz.

Az orosz vezetőedző Valentin Maslakov a gólyahír mellett azt is közölte, hogy mindketten tervezik visszatérésüket 2011-ben.(eme news)

Varró Katalin több, mint 6 percet javított egyéni csúcsán a luganói 20 km-es gyalogló versenyen / 1:36:16. Ezzel negyedik a  hazai örökranglistán. Tóth László félmaraton versenyt nyert Horvátországban / 1;08:40.