Újra kellett építkezni

Kővágó ZoltánKővágó Zoltán felkészült a jó eredményekre

A magyar atlétika nemzetközi klasszisa, az olimpiai dobogós, junior világbajnok, utánpótlás Európa bajnok Kővágó Zoltán Sanghaiban kezdi meg idei nemzetközi szereplését. A kiváló diszkoszvető az elmúlt évről, a nehéz időszakokról, pályafutásáról és a tervekről beszél az alábbiakban. „ - 2009 annak tükrében, hogy számomra 2006-ban a balesetem után új "időszámítás" kezdődött -  nagyon jól sikerült. Bár egyéni csúcs nem született, viszont a legjobb átlageredmény igen. Talán ez még fontosabb! Tavaly 13 versenyt fejeztem be 65 méter feletti eredménnyel,

kb. 40-45 alkalommal dobtam versenyen 65 méternél jobb eredményt. Korábban ilyen sorozat soha nem volt." - válaszolt az elmúlt idényt firtató kérdésre a Bp.Honvéd atlétája.

Osakai VB - 2007

"A baleset után újra kellett tanulnom dobni, erősíteni, versenyezni stb., ebből kifolyólag a célok is megváltoztak. Újra fel kellett építeni szinte még egyszer azokat a körülményeket és azt az állapotot, amit addig elértem.

Edzeni sokáig egyáltalán nem tudtam, nagyon hosszú idő maradt ki. Edzőm cserben hagyott, így őt is pótolni kellett.Ezek kialakítására szükségem volt 2-2,5 évre."

2006-ban Kövágó Zoltán súlyos balesetet szenvedett. Szabályosan közlekedve egy kismotorral edzésre ment, amikor egy ittas autós elütötte. Sokáig korházban volt és lassan gyógyultak sérülései.

„ Ez igen sokáig visszavetett az eredményességben, nagy versenyeket kellett kihagynom, és lassan találtam meg régi formámat.”

A nehéz évek után a 2010-es idény bíztatóan indult az olimpiai ezüstérmes atlétának. Május elején már 68,94 méterre repítette a szert.

Berlin 2009Berlin 2009

„- A tavalyi év a világversenyek tekintetében is kedvező volt számomra. Eddig öt világbajnokságon indultam ('01,'03,'05,'07,'09). Akármilyen szempontból vizsgáljuk, - eredmény, helyezés, selejtező – a berlini sikerült a legjobban.  A második legnagyobb versennyel, a Világdöntővel is majdnem ugyan ez a helyzet: helyezésben nem, de eredményben csak 5 cm hiányzott a legjobb eredményhez. Pedig hat alkalommal ('04,'05,'06,'07,'08,'09) sikerült már bekerülnöm a fináléba."

Összegezve a Bp. Honvéd atlétája úgy látja, hogy nagyon fontos és eredményes éve volt a 2009-es, sikerült visszakerülnie a világ élvonalába.

Pekingben - 2008

„ Már 6-7 éves  koromban nagy volt a mozgásigényem és édesanyám, aki testnevelő tanár,már ekkor befogott „szervezettebb” sportolásra. – elevenítette fel Kővágó Zoltán pályafutása kezdetét. –   Édesanyám nagyon jól tudott az életkornak megfelelően irányítani, az alapokkal megismertetett, Őt tekintem nevelő edzőmnek.” Kővágó édesapja is dobó volt, súlyban és diszkoszban versenyzett.

„10 éves koromban kerültem a Szolnoki MÁV Sportegyesülethez, Fuchs Gézához. Ő is hamar észrevette, hogy a dobásokhoz van érzékem, tehetségem, ill. a testi adottságaim is jók a versenyszámhoz. A nála kapott további alapok után serdülő, ifjúsági és junior éveimben Kocsis István volt az edzőm.”

A kiváló adottságú fiatalemberre hamar felfigyeltek a hazai  atléta szakemberek. Fejlődési trendjei nemzetközi szintű eredményességet sejtettek.

Berlin VB 2009Osaka VB - 2007

„ Sok szép és izgalmas verseny részese lehettem az eltelt időszakban. Máig erősen bennem él az első siker: tíz évesen megye bajnokságot nyertem, ez akkor nagy élmény volt.

15 évesen állhattam fel először a dobogó tetejére, mint korosztályos országos bajnok. 19 évesen junior világbajnok, 22 évesen utánpótlás Európa bajnok voltam, és 25  évesen olimpiai ezüstérmes Athénban.”

A kiváló dobó a Budapesttől 100 kilométerre fekvő Szolnok él és ott végzi edzéseit. A kétezres évek elejétől itt készül, és a számára szükséges edzésfeltételekről kedvezően nyilatkozott. A dobásokat, az erősítő, kiegészítő munkát is megfelelően el tudja végezni.

Berlin VB 2009

„ Jelenlegi edzőm dr. Szécsényi József, korának világhírű diszkoszvetője, EB bronzérmes, a római olimpiai negyedik helyezettje. Szerinte fel kell gyorsítanom a kidobás sebességét, s ehhez a csípő mozgását is alakítanom kell."

Kövágó Zoltán jelenleg jogot tanul. Nős, felesége Szabó Enikő volt sokszoros válogatott rövidtávfutó. A kiváló diszkoszvető kedvenc időtöltése a vadászat és a versenyszerű lövészet. De szeret kirándulni, zenét hallgatni és autót vezetni is.

OB 2009

„- Az idei esztendőben szeretném tovább javítani az átlageredményt és a világversenyen elért legjobb eredményemet. Helyezésről nehéz beszélni, mert az utóbbi időben nagyon sűrűvé vált az élmezőny. Számos fiatal versenyző érett be. – adta meg a 2010-es esztendő céljait az idei nagy versenyeknek megalapozott önbizalommal neki induló Kővágó Zoltán. (Atlétikamagazin alapján/ML)