Így győzött Deák Nagy Marcell Shenzhenben

Universiade arany a Junior EB arany után  /  Eredmények  -  Beszámolók Pénteki indulóink a főiskolai VB-n

Rajt a döntőbenA magyar csapat vezetői, Szalma László és dr.Vágó Béla helyszíni tudósítása a kiemelkedő atléta sikerről:

„ Deák Nagy Marcell a 26. Nyári Universiade 400 m-es síkfutásának döntőjében 45.50 mp-es idővel az egész mezőnyt maga mögé utasította. Kiváló taktikai érzékkel, szoros versenyben nyert.

Az első nyolcvan méteren ellenfeleihez képest mintha egy kicsit óvatosabban kezdett volna, de utána a már az előfutamoknál is látott határozottsággal, lazasággal futotta a hosszú egyenest, a felső kanyarban már az élre állt, és így a célegyenesbe elsőnek fordult.

A vége igen izgalmas lett, a jamaicai fiú a nyolcas pályán nagyon jött, de Marcell ezt a támadást kivédte és ő szakította át a képzeletbeli célszalagot.

Deák Nagy Marcell Shenzhenben

Jó volt látni a gödöllői fiú három napos  versenyzését. Mindegyik futásánál magabiztosan, határozottan és kellő alázattal viselkedett. Fiatal kora ellenére semmi nyoma nem volt az izgalomnak, - bár ezt a verseny utáni beszélgetésünkkor tagadta, és elárulta, hogy bizony izgult.

zt is elmondta kérdésünkre, hogy még nem fogta fel, milyen nagyot „alkotott”. Talán majd holnap, vagy majd otthon Magyarországon, hazai környezetben a sok gratuláció közepette tudatosul benne a fantasztikus győzelem.

A döntő előtt

Ez az eredmény egy tartalmas edzői pályafutás eredménye is.  Benkő Ákos mesteredző hosszú munkásságának sokadik válogatott tanítványa még sok-sok örömet szerezhet mind a mesternek , mind  nekünk szurkolóknak, az atlétikát szeretőknek.  Látva a még junior fiút versenyezni, a fantázia  beindul, hogy micsoda eredményeket érhetnek el ketten.

A tudatosságot már akkor is tapasztalhattuk, mikor Ákos bá’val a bajnokság után leültünk beszélgetni a kínai verseny kapcsán. Nem indulnak el a Daegu-i világbajnokságon, mert erre az évre így volt betervezve. Hiába a sok fantasztikus eredmény, hiába van esély Koreában a döntőbe kerülésre, most itt az idő a pihenésre. Egy fiatal talentumot óvni  is kell tudni,és ezt a tanár úr tudja.

Deák Nagy Marcell és Benkő Ákos 2010

A mob.hu-n Csurka Gergely  igy számolt be a szép sikerről:  „Az ifjú, mindössze 19 esztendős atléta a legszebb reményeket váltotta valóra: egészen szédületes futással megnyerte a 400 métert. Deák Nagy az első kanyart követően vette fel az utazó sebességet, ugyanakkor saját bevallása szerint kissé meglepte, hogy a nyolcason a jamaicai Matthews előtte volt az utolsó kanyarban (másokról gondolta azt, hogy velük kell csatázni), ám az utolsó ötven méteren nem lehetett kérdés, kinek maradt több a tankban. Mégis, Marcell csak akkor mert örülni, amikor kiírták a táblára az eredményt:

„- Nem voltam benne biztos, hogy én nyertem, még ha belül éreztem is... Hatalmas boldogság, hogy sikerült győznöm, el sem hiszem... Azok után, hogy a legjobb idővel kerültem be, gondoltam rá, hogy esetleg összejöhet, ám én ebben az évben a junior Európa-bajnokságra voltam kihegyezve. Nem gondoltam volna, hogy hetekkel azután újra sikerül győznöm, és hogy majdnem ugyanannyit sikerült futnom, mint ott (45.50 és 45.42 másodperc). Hú, kell egy kis idő, hogy ez leülepedjen...“

Az ifjú atléta sikerének értékét növeli, hogy még soha nem versenyzett ilyen körülmények között – fullasztó, párás meleg –, nem csoda, hogy meghatódottan állt a dobogó tetején, csak azt sajnálta picit, hogy nem hallgathatta meg a Himnuszt a hatalmas stadionban (az Universiadén a győztesek tiszteletére a Gaudeamus igitur-t játsszák el minden alkalommal).”

Deák Nagy Marcell a dobogón/mti

A pénteki napon sem maradunk izgalmak nélkül, mert Orbán Éva személyében - aki a legjobb eredménnyel telejsítette az első kört - kora délután ismét döntős atlétánk lép pályára.

A selejtezőben kialakult kaotikus callroom mizériára végre pont került. Mátraházi Imrével   az Universiade Technikai Bizottságának elnökével beszéltünk, aki megerősítette, hogy csak a 2-es gyülekezőn kötelező megjelenni… Lehet, hogy Ozorai Jennynek ezen múlt a döntőbe kerülése?

A pénteki 110 méteres gátfutás előfutamában a 16 közé kerülésért fut majd Baji Balázs, aki szerint a rajtlista alapján az utóbbi Universiadék talán legerősebb mezőnye gyűlt össze. Balázs az öt futamból a negyedikben rajtol az 5-ös pályáról. Ez a legerősebb futam, majdnem egy döntővel ér  fel… A hét főből hatan is 14 mp-en belüli idővel rendelkeznek, ráadásul a mezőny legerősebb futója a francia Bascon  (13,21 mp) is ebben a futamban áll majd rajthoz.

A sportközpont Shenzhenben

Összesen  35 indulója van a versenyszámnak. 24-en rendelkeznek 14 mp-en belüli idővel, tizenketten 13,60 mp-től is jobbat teljesítettek már - köztük van Balázs is -, és öten 13,50 mp alatti futók. A futamokból az első 4 helyezett automatikusan lép tovább és a további négy legjobb idő.  Balázs bizakodó és magabiztos, ami nagyon jó előjel a futása előtt.Savanyú Péternek sincs könnyű dolga:  59,50 m a selejtező szint és nagyon sok 60 m feletti dobó van, a legjobb 66 méternél is jobb. Péternek abban van talán kis szerencséje, hogy a későbbi,  „B” csoportban indul.

Kedvezőtlen hírről kell végezetül beszámolnunk. Farkas Györgyi állapota csak kis mértékben javult. Harmadik napja nem tud enni, hőemelkedése sem múlt el, legyengült állapota miatt orvosok és edzők egyet értettünk abban, hogy nem szabad a világbajnoki szereplését egy ilyen rossz  három nap után kockáztatni. Jó hír viszont, hogy Bánhidi Bence teljesen rendben van, és már nagyon várja a szombati selejtezőt."