Eredményes hat nap után

Búcsú Kínától, a 26. Nyári Universiadétól és a várostól, ShenzhentőlSzalma László és dr.Vágó Béla írása az atlétikai versenyek utolsó napjáról

Universiade 2011"A hatodik nap magyar vonatkozású eseménye a diszkoszvető Savanyú Péter döntőben való szereplése volt. Mint szinte az eddigi összes dobó jellegű beszámoló, ez is a már elhíresült Longcheng pályán kezdődik.

Péter már ebéd után kiment, hogy megfelelően ráhangolódjon a versenyre, hiszen az Universiade faluban már igazi ünnepi hangulat dúlt, a  sportolók 80%-a befejezte versenyét és már csak az ünneplés és a társaikért való szurkolás volt napirenden.

Közvetlenül Péter bemelegítésének kezdetekor „leszakadt az ég”, amely a megfelelő melegítést és a ráhangoló dobásokat teljesen elmosta.

Hiába mentünk ki „csengettyűzni”, csak a plusz 40 perces buszozás élménye maradt meg. Így döntősünk a bemelegítést főleg a Call room kettőben, már a stadion alagsorában próbálta megoldani. Péter próba dobásain látszott a nem megfelelő bemelegítés, de azért építő jellegűek voltak.

Az első sorozat negyedik dobójaként 56 és fél méter körül ért talajt kisérlete, de érvénytelen lett. Az első sorozat legjobb eredményét az ukrán Nesterenko érte el 60,69 m-es eredménnyel (rajta kívül még hárman dobtak 60 m fölött). Második sorozatban a lengyel Czajkowszki első 60,15 m-es dobására „rápakolt” még bő három métert/63,39 m és ezzel újrarendezte az erőviszonyokat.

Savanyú Péter MEFOB 2011A döntő előtt

Péter egy biztató 56,32 m-rel folytatta a versenyt, kidobás elején nagynak tűnt a dobás, pár pillanatig szépen is szállt a szer, de sajnos bebillent és így idő előtt a pázsitra tévedt. Harmadik sorozatban, az akkor második helyezett, szintén lengyel Urbanek szépített, de nem tudta visszavenni a vezetést.

A mi atlétánk is javított, de eredménye /56,90 m a 11.helyre volt elég. Savanyú Péter első nagy nemzetközi versenyén nagyon jól teljesített. A 12-es döntőbe kerülése (első dobásra teljesítette az 59,50 m-es szintet) már önmagában szép teljesítmény és biztató előjel a szép hagyományokkal rendelkező diszkoszvetésünk utánpótlása számára.

Teltház a stadionban

A nap, és az atlétika záró eseménye a férfi távolugrás döntője volt.  Mi a diszkoszvetésnél a távolugró hely közelében ültünk. Péter szereplése után nem mertünk felállni onnan, mert biztos, hogy már nem ülhettünk volna vissza a helyünkre.  Két kínai fiú volt a döntőben és az egyik (aki a legjobb egyéni eredménnyel rendelkezett) különösen tudta hangolni a közönséget, és ők vevők voltak erre.

Most már nem csodálkozunk azon, hogy egy nappal ezelőtt, mikor délelőtt csak a ffi távol selejtező volt, miért volt kint a stadionban majd tízezer néző. A kínai, amerikai, angol és a többi távolugró látványos versenyt vívott. Már-már idézte a ’80-as évek, hazai, Budapest Sportcsarnok-beli távolugró versenyek hangulatát. A hatvanezres közönség tombolása közepette az esélyes kínai fiú nyert, 817 cm-el.

Shenzen 2011

A stadionból visszatérve, az Universiáde faluban már javában dúlt a vásári hangulat, ismerkedés, csere-bere, zenés szórakozás. Az elkövetkezendő napokban ez már így lesz, szép emlékeket hagyva az egyetemista fiatalokban. Kína ill. Shenzhen méltó házigazdája volt a versenyeknek, Szervezettségével, hangulatával maradandó élményt nyújtott a résztvevőknek.

Kívánjuk, hogy minél több magyar felsőoktatási intézményben tanuló fiatal tapasztalhassa meg ennek a világversenynek a varázsát. Úgy gondoljuk, hogy a hazai sportpolitika felmérte ennek az eseménynek a jelentőségét is, mert az egyetemi sport fejlesztése nagyon fontos feladat kell legyen a jövőben! Viszontlátásra Magyarországon!"  Szalma László, Vágó Béla