Az ötödik kalapácsvető arany

Pars Krisztián  Németh Imre, Csermák József, Zsivótzky Gyula, Kiss Balázs  társaságában

Pars Krisztián Németh Pál fotójával

Vasárnap Londonban emlékezetes estéje volt a magyar atlétikának. Pars Krisztián megszerezte a sportág tízedik olimpiai aranyérmét, szűkebb „szakmájában”, a kalapácsvetésben az ötödiket.

A magabiztos versenyzéssel elért olimpiai bajnoki cím elismerésre késztette a varázslatos hangulatot teremtő közönséget is.   

"- Nagyon boldog vagyok, egyelőre nehéz felfogni, ami történt - nyilatkozta a versenyét követően Pars Krisztián. - Fantasztikus volt ebben a stadionban versenyezni. Az első dobásom 79 méter volt, végre sikerült úgy kezdeni egy világversenyt, ahogy kell.

A másodikról ne beszéljünk, mivel előtte fennakadt a kalapács a hálón, ezzel sok idő ment el, már felpörögtem a dobáshoz, de aztán leültem. A harmadikra jött a 80 méter, s onnantól láttam, hogy Kozmus és Kodzsi ma nem fognak 81 métert elérni.

London 2012

Ez engem is visszafogott egy kicsit, próbálkoztam még, mert 82 métert akartam dobni, de nem jött össze. De úgy érzem, nem kell magyarázni az eredményt, mert egy olimpiai bajnoki cím fantasztikus dolog!"

A szombathelyi kalapácsvető a vasárnap esti fináléban „rajt-cél” győzelmet aratott, az első dobástól az élen állt - de mint ahogy elmondta:  a játékok előtt nem gondolta, hogy 80,59 méter elég lesz a győzelemhez.

"- Számoltunk Tyihonnal és Fajdekkel,  előbbi nem indult az ismert okok miatt, utóbbi kiesett a selejtezőben. A fehérorosz kalapácsvető nem vett részt versenyeken, csak otthon, így nem tudtunk megmérkőzni. Aki itt volt a döntőben, azt kellett legyőzni!"

Németh Zsolttal és Igaz Bálinttal a döntőben

Pars Krisztián a finálé után mestere, a 2009-ben elhunyt Németh Pál fényképét mutatta fel.

"- Pali bácsinak,volt nevelőedzőmnek, mesteremnek nagyon sokat köszönhetek. Sajnálom, hogy nem élte meg ezt az eredményt. Nagy vágya volt, hogy olimpiai érmes versenyzője legyen és főleg aranyérmes. Fia, Zsolt, mint edző hozzáteszi számomra azt a pluszt, ami kell egy ilyen sikerhez.

Szeretném megköszönni mindenkinek otthon a szurkolást. Szüleimnek, akik mindig, minden tekintetben mellettem álltak, mentálisan és anyagilag is sokat segítettek. Köszönöm barátnőmnek, Eszternek, akire a nehéz pillanatokban is támaszkodhatok. Köszönettel tartozom sztreccsing edzőmnek, gyúróimnak és még sokaknak.”

London 2012

A Helsinkiben hasonló fölénnyel Európa bajnokságot nyert atlétának - ahogy a döntő utáni sajtótájékoztatón újságírói kérdésre elmondta -  elégtétel is a londoni aranyérem Pekingért, ahol a két fehérorosz versenyző kizárása után ezüstérmes lehetett volna, ám a nemzetközi Sportdöntőbíróság eljárási hiba miatt megsemmisítette a Nemzetközi Olimpiai Bizottság döntését.

„- Idén mindenképpen szeretnék 82 métert dobni, remélem, hogy ez majd augusztus 20-án, a Gyulai István Memoriálon sikerül.”

Az érmesek közül a magyar dobó a legfiatalabb, így 2016-ban, Rióban mindenképpen indulni fog. "- Sőt, úgy érzem, még két olimpia bennem van. Csinálom, amíg a szervezetem bírja.”

Gyözelem

"- Krisztián nagyon megérdemelte ezt a győzelmet, évek óta bizonyítja, hogy ennek a kalapácsvető mezőnynek az elején a helye - értékelt Dornbach Ildikó, a szövetség szakmai igazgatója. - Elképesztő fegyelemmel dolgozott ebben az évben

Soha olyan lelkiismeretesen nem csinálta végig a regenerációt és nem figyelt úgy oda magára, mint idén.

A mai versenyen, amikor mások megremegtek, ő oda tudta tenni magát. Végig vezetett, kétséget nem hagyott afelől, hogy ő a legjobb.”

Megvan!

A magyar atlétika tízedik olimpiai bajnoksága született meg augusztus 5-én Londonban. Bauer Rudolf, Csák Ibolya, Csermák József, Gyarmati Olga, Kiss Balázs, Németh Angéla, Németh Imre, Németh Miklós, Zsivótzky Gyula mellett ettől a naptól kezdve Pars Krisztián is tagja a legnagyobbak körének.

Az első magyar kalapácsvető aranyérem is Londonban született, az 1948-as játékokon, amikor Németh Imre diadalmaskodott. Hatvannégy évvel később ismét magyar sikernek tapsolhatott a brit főváros, Pars Krisztián biztos győzelemmel iratkozott be a XXX. Olimpiai Játékok aranykönyvébe. (ml/mti) 

Eredmények

Tiszteletkör

Sajtótájékoztató

Sajtótájékoztató a verseny után

foto: mti, ml

Back to Top
 
 

Közösségi oldalaink:




© 2024 Magyar Atlétikai Szövetség.
Minden jog fenntartva.