Kürthy Lajos ötödik a fedett EB-n !

Fedett EB - vasárnap

Kürthy Lajos fedett OB 09Kiváló versenyzés, ragyogó sorozat, nagy siker. Kürthy Lajos az ötödik helyen végzett a torinói Fedett pályás Európa bajnokság súlylökésében. A huszonkét éves magyar atléta a második sorozatban elért 20,04 m-es fedett egyéni csúcsával letette névjegyét a kontinens felnőtt súlylökői között. A két 20 méteren felüli dobása ragyogó küzdőképességét is dicséri. Érdemes felidézni sorozatát: 19,47-20,04-19,75-19,42-20,02-19,87. „- Sokkal jobban éreztem magam, mint a selejtezőben.- mondta közvetlenül a döntő után Kürthy Lajos.” – már kint is jól ment a melegítés. Egy kicsit zavart, de a többieket is, hogy nem hozták be azt a golyót, amivel tegnap többen is löktünk. Bent nagyon jó volt a hangulat, végig jól éreztem magam. Kicsit meglepett, hogy az ellenfelek is milyen barátiak voltak. Drukkoltak, pacsiztunk, az egyéni csúcshoz sokan gratuláltak. Úgy érzem egy kicsi még maradt bennem. Sajnálom, hiszen közel volt a dobogós hely, de összességében elégedett vagyok.”

A téli versenyidényben megbízhatóan versenyző atléta , aki legutolsó budapesti versenyén azzal búcsúzott, hogy majd Torinóban löki meg a 20 métert, tartotta szavát.

„- Ez volt a realitás, akkor is boldog lettem volna, ha Lajos a hatodik helyen végez.”- egészítette ki a látottakat Dornbach Ildikó - Ő most még bosszankodik, de ez a mezőny erőben még előtte van. Ellenben technikai tudása  Dornbach Ildikókivívta az itt levő  szakemberek figyelmét. Például a győztes, olimpiai bajnok Majewski (21,02), a volt Európa bajnok Martinez , az edzők is elismeréssel szóltak róla. Lajos nagyot lépett előre, de nem lehet türelmetlenkedni. Szükség van még azokra az évekre, ami után erőben is partnere lesz a legjobbaknak.”

A hét fős, fiatalokból álló magyar csapat az előzetesen megfogalmazott elvárásokat hozta. Kiutazáskor egy döntős hely és a tapasztalatszerzés volt a cél.„- Úgy gondolom, hogy szerencsés volt a válogatás. Nem bántam meg egyik versenyző kihozatalát sem. A verseny jó tanulási alkalom volt atlétáinknak, ilyen szituációkat nem lehet modellezni más versenyeken. A csapat tagjai azt is láthatták, hogy az európai mezőnyben való jó szereplés nincs elérhetetlenül messze. Az olimpia utáni évben minden szövetség rajthoz állított új versenyzőket. Ahogy nálunk, úgy másoknál is sok fiatal indult.”- mondta a három nap gyors értékeléseként Dornbach Ildikó szakmai igazgató.

A vasárnap is színvonalas versenyeket hozott az EB-n, ahol a kiemelkedően szereplő orosz válogatott tovább gyarapította bajnokságait. A világ idei legjobb eredményével győzött a női hármasugró Anasztázia Taranova-Potapova (14,68); szintén idei legjobbal 800 méteren Maria Savinova (1:58,10); a férfiak hasonló versenyében kiemelkedett a mezőnyből Jurij Borzakovszkij (1:48,55); Jevgeníja Poljakova nyerte a női 60 métert (7,18); küzdelmes versenyben győztek az orosz nők 4x400-on (3:29,12); még ennél is változatosabb harcban diadalmaskodott az olasz férfi váltó (3:06,68).

Ismert és új nevek kerültek a még nem ismertetett versenyszámok élére. Tomasz Majewski súlylökésDwain Chambers második rajt után is biztosan nyerte a 60 métert (6,46); Rui Silva ismét legyőzhetetlen volt 1500-on (3:44,38); Ariane Friedrich itt is bizonyította, hogy idén Ö a legjobb fedett pályás magasugrónő (201), Vlasic váratlanul korán kiesett; Tomasz Majewskiről már ejtettünk szót (súly:21,02); a török színekben versenyző Almitu Bekele Degfa 8:46,50-el nyerte a női 3000 métert; Mikk Pahapill a világ idei legjobbjával, 6362 ponttal győzött hétpróbában; az idén feltünt Renaud Lavillenie biztosan nyerte a rúdugrást (581).

A verseny végére maradt az igazi csattanó. Az eddig egy junior európa bajnoki ezüstéremmel jegyzett kétszeres német bajnok, Sebastien Bayer – aki összesen három kísérletet tett a döntőben – egy elképesztő hatodik sorozatbeli ugrással 871 cm-es Európa rekordot ugrott !

A versenyen elindult 45 ország közül 32 szerzett helyezést, a magyar csapat a 27. helyen végzett. A 30. fedett pályás Európa bajnokság az orosz atlétika nagy fölényét hozta. Rajthoz állított versenyzőik – több esetben nem is a legjobbak – 18 érmet szereztek, köztük 10 aranyat. Mögöttük Németország (10 érem – 3 arany) majd „holtversenyben” a francia és az olasz csapat következik (6 érem – 2 arany). Összesen 21 nemzet található az éremtáblán.