Ashton Eaton és Genzebe Dibaba az Év atlétája

Usain Bolt, Christian Taylor, Dafne Schippers, Anita Wlodarczyk a dobogón / Honlap

iaaf A férfiaknál Ashton Eaton Egyesült Államok-beli tízpróbázó, a nőknél Genzebe Dibaba etióp futó 2015. legjobb atlétája – jelentette be csütörtökön az IAAF.

Ashton Eaton mellett a jamaicai Usain Bolt és az amerikai Christian Taylor került be a legjobb három közé. A tízpróbában olimpiai címvédő Ashton Eaton 9045 pontos világcsúccsal védte meg vb-elsőségét Pekingben, ráadásul immár a szakág legjobb 400 méteres síkfutása is az ő nevéhez fűződik, 45.00 másodperccel.

A nőknél a győztes Genzebe Dibabán kívül még a holland Dafne Schippers és a lengyel Anita Wlodarczyk volt jelölt az utolsó körben. A 24 éves Genzebe Dibaba kiemelkedő éven van túl, fedett pályán 5000 méteren döntött világcsúcsot (14:18.86 p), majd szabad téren 1500 méteren remekelt: előbb világrekordot állított fel (3:50.07 p), később pedig aranyérmet nyert a pekingi világbajnokságon, ahol 5000 méteren harmadik lett.

Az év atlétáira októberben szavazhattak az IAAF tagjai, tagszövetségei, versenyrendezői, legjobb sportolói, akiknek voksai alapján kilenc férfi és kilenc női sportoló maradt versenyben. Közülük egy tízfős szakmai zsűri választotta ki a három - három döntőst.

A győzteseket 1988 óta az IAAF-gálán jelentik be, de a szövetség korábbi közleménye szerint az eredetileg most szombatra, Monacóba tervezett rangos eseményt a sportágat érintő korrupciós, illetve doppingbotrány miatt az idén nem rendezik meg, a címmel járó trófeák ünnepélyes átadására később kerül sor. (mti alapján)