Az eső is ellenfél volt

Kazi Tamás az elődöntőről

Pénteken napközben néha esett Berlinben, de a meleg megmaradt. Estére azonban zivataros, hűvös idő érkezett, ami a versenyszámok többségét kedvezőtlenül érintette. Hét óra tájban akkora eső volt, hogy a rendezők közel 45 percre leállították a versenyt. Ez Kazi Tamás elődöntőjét is érintette, később volt a rajt.

Kazi Tamás ed.befutója Berlin 2009

Az események 200 méter után vettek igazán drámai fordulatot, amikor két kiváló futó: a szudáni Kaki és a holland Som elesett, többen ritmusukat vesztették. Kazi Tamás „megúszta” a balesetet és nagyon keményen ment a talpon maradt élbollyal. Végig kontaktusban volt a továbbjutás lehetőségével, a célba negyedikként futott be/ 1:47,01; ez összesítve a 17. idő volt az elődöntőben. A hellyel tovább ment hat atléta mellett a második kvalifikáló idő 1:45,26 volt.

Kazi Tamás: „- Próbáltam profi módón kezelni, hogy legalább egy óra a csúszás. Már az edzőpályán voltam, amikor leszakadt az ég, normális módon melegíteni nem lehetett, de igyekeztem nyugodt maradni. Azért a helyzet váratlanul ért . Valamilyen szinten még örültem is az esőnek és a hidegnek, hátha az afrikaiaknak ez nem kedvez. Éreztem, hogy jó állapotban vagyok, de azt hiszem, egy kicsit gyors volt az eleje. Jött egy lökdösődés, majd egy óriási esés az élen. Majdnem én is belekerültem, sikerült megint sebeket összeszedni a lábszáramon. Most nem akartam, hogy bezárjanak, ezért végig kívül futottam és nagyon megfutattak. Gondoltam 400-500 méternél, hogy ritmust kellene váltani. Jött mellettem egy futó, egy kis lökdösődéssel értem el hatszázhoz.

Kazi Tamás Berlin ed.09

A végén nagyon bekötöttem, nem tudtam hajrázni, elkezdtem savasodni. Egy kicsit szomorú vagyok. Három favorit esett el az elődöntőben, ez lehetett volna kedvező számomra. De ez egy világbajnokság, ennél komolyabb verseny nincs. Azért nem bánkódom nagyon – és ezt ilyenkor jó mondani, rögtön a futás után -, mert éreztem a verseny közben, hogy nincs keresni valóm a döntőben. Ez az igazság. Nagyon nagy dolog lett volna, sőt…. Ha most egy 1:45-ös idővel nem jutottam volna be, akkor bosszankodnék. De elfáradva, besavasodva, elzsibbadva a végén, 1:47-el nem. A világ legjobb futóival versenyeztem. Azt hiszem, egy óriási dolog, hogy az elődöntőbe bejutottam. Tavaly még messze voltam ettől."

Az időjárás megzavarta a férfi gerely selejtezőjét is, miután két sorozat után félbeszakadt a „B” csoport versenye. Olteán Csongor az első csoportban a legjobb 12-be jutásért  még száraz pályán versenyzett. Olyan világnagyságok társaságában, mint Tero Pitkamaki vagy Andreas Thorkildsen. A két selejtező csoportban változó színvonalú kísérleteket bemutató 47 fős (!) mezőnyben végül a magyar versenyző – világversenyen eddigi legjobbját / 78,46 métert dobva – a 15. helyet szerezte meg.„- A melegítés nagyon jól ment, volt közte 77 méter körüli is. – mondta a vegyes zónában Olteán Csongor.

Olteán Csongor VB 2009

- Nagyon jól éreztem magam bent, az első dobásnál még felszabadultan versenyeztem. Viszont a második közben beütött a krach. Nekifutás közben begörcsölt mindkét vádlim, meg is álltam. Nem tudom, mitől. Szerencse, hogy sokan voltunk és így volt idő egy kicsit lazítani, meggyúrtam, feszítettem. A harmadik dobásnak így álltam neki, ez lett a legjobb, nyolcadik lettem a selejtező csoportban. Maradt még bennem, azt sajnálom. Az előző nagy versenyekhez képest ez jó, de ami bennem maradt, ahhoz képest nem. Ezzel a harmadikkal kellett volna kezdeni és akkor a nyolcvan méter is megvan.”

Eredmények

Szombaton Papp Krisztina döntőt fut 5000 méteren, a kezdési időpont 19,35 h.Időrend/ augusztus 22.