12. IAAF Atlétikai Világbajnokság

Berlin 09 VB2009. augusztus 15-23. / BerlinBeszámoló

BevezetőNagy örömünkre Európa adhatott otthont az újabb olimpiai ciklus első nagy eseményének, az atlétikai Világbajnokságnak.Sportágunk erejét és töretlen népszerűségét bizonyítják az alábbi statisztikai adatok.201 ország 1984 versenyzője (1086 férfi / 898 nő) vett részt az idei világbajnokságon.

Született 3 világcsúcs, 9 világbajnoki csúcs,8 kontinens rekord és 58 országos csúcs.37 ország tudott érmet nyerni és 62 ország versenyzői értek el pontszerző helyezéseket.A két évvel ezelőtti osakai VB-hez képest emelkedett a TV nézettség. Néhány napi, átlag nézettségi adat: Németországban 5 millió ( a 100m döntőjén 9,9, a női magas döntőjén 8,6 millió). Franciaország: 3,5-4 millió, Nagy Britannia: 2,5-3 millió, Japán: 4-5 millió.

KörülményekA berlini szervezők nem átlag feletti, de kielégítő körülményeket biztosítottak. A szállás és étkezés minden igényt kielégítő volt. A szállítással akadtak kisebb problémák, amit előbb-utóbb mindig orvosoltak. Csapatunk szállása 30-50 percnyi autóbusz útra volt a verseny színhelytől. A versenyre történő utazás kiszámítható volt.A verseny technikai lebonyolítása döntően rendben volt, csupán kisebb csúszások nehezítették az egyes versenyszámokra való készülést. A váratlan helyzeteket – mint az óriási eső okozta zűrzavar – viszonylag rugalmasan oldották meg.A bemelegítési lehetőségek és a járulékos szolgáltatások kielégítőek voltak.A versenybíráskodás hagyott kívánni valókat maga után. Születtek meglepő, ritkán látott döntések (pl. ffi 800m, 5000m, női 800m). Kb. 65 óvás volt a 9 nap alatt, de ebből csak 6 került másodfokra az IAAF elé. Tehát a döntések meghatározó többségét a német versenybírói kar, saját hatáskörében oldotta meg.A berlini közönségről csak a legjobbakat lehet elmondani. A több mint 400 000 néző - gyakorta teltházat produkálva - rendkívül sportszerűen, az atlétikát értve és szeretve szurkolt nemzetiségtől függetlenül, kiváló motivációt és atmoszférát teremtve a versenyzők számára.

Nemzetközi helyzetA VB versenyei a hagyományoknak megfelelően, többségében igen magas színvonalú küzdelmeket hoztak. Az egyes versenyszámok mezőnyeinek tudásszintje többnyire csupán kisebb változást illetve ingadozást mutat. Esetleges tendenciákra utaló jeleket mégis felfedezhetünk, ha alaposabban megvizsgáljuk az eredményeket. Usain Bolt fergeteges világcsúcsain túl – melyeket már minősíteni sem nagyon van kedvünk – a leginkább szembetűnő jelenség a távfutás területén volt észlelhető.

A két évvel ezelőtti, osakai VB eredményeivel összehasonlítva szemet szúr a futószámokban ill. állóképességi számokban bekövetkezett jelentős eredmény  javulás. Egyre kevesebb a kimondott taktikai verseny, a továbbjutásokhoz, döntőbe jutásokhoz ezúttal nagyságrendekkel jobb eredmények kellettek. Jelentősen erősödött a férfi 800, 5000 (10 mp-el jobb kellett a döntőhöz), 10 000 (a mezőny 20-22 mp-el volt gyorsabb), 3000 akadály (döntőhöz 5mp-cel jobb kelett, de a 6. ideje is 10mp-cel volt jobb), maraton futás és az 50km gyaloglás, míg a nőknél az 1500, 10 000, maraton futás és a 3000 akadály (döntőhöz 10mp-cel jobb kellett) sorolható ebbe a kategóriába.

Hasonló képen markánsan erősödött a férfi hármasugrás és a tízpróba (osakai 13-hoz képest, ezúttal 20-an csináltak 8000 pont felett), valamint a női 400 gát és a kalapácsvetés, ahol a középmezőnnyel együtt egységesen 1,5m-es fejlődés látható és mellesleg világcsúccsal nyerték a döntőt.

Jó néhány versenyszám stagnálást ill. kisebb mértékű visszaesést mutatott, mint pl: a férfi 200, 1500, 110 gát, 400gát, magas (eső!), távol, súly, diszkosz, gerely.Női vonalon a sprint számok 100-400-ig, a 800, 5000, 100 gát, gyaloglás, a három ugró és dobó szám mutat minimális mozgást.

Feltűnően sokat gyengült viszont férfi vonalon a 400m, a rúdugrás és a kalapácsvetés, míg a női hétpróba sorolható még ide (17-ről 14-re csökkent a 6000 pontosok száma és a középmezőny eredménye kb. 200 ponttal gyengébb).

Magyar csapat19 nevezhető versenyzőnk volt az idei VB-re. Ebből 11-en teljesítették a   kvalifikációs követelményeket 2009-ben. A további 8  versenyzőnek 2008-ból volt nevezési szintje. Ezzel az IAAF nevezési lehetőséggel azonban csupán egy versenyzőnél kívántunk élni. A csapat kialakítását és végső eredményességét negatívan befolyásolta két meghatározó versenyzőnk – Fazekas Róbert és Máté Gábor diszkoszvetők – felkészülés közben bekövetkezett komoly sérülése. Döntően ennek oka, hogy az eredeti célkitűzést (1 érem és további két pontszerző helyezés) nem tudtuk teljesíteni.A csapat végső létszáma 11 fő volt, mivel Minczér Albert, aki kiváló nevezési szintet futott az idény elején, sérülés okozta forma hanyatlás miatt – igen bölcsen és dicséretes módon - lemondta a részvételt.

Objektív eredményességPars Krisztián  kalapácsvetés  77,45  4. hely  5 pontKővágó Zoltán diszkoszvetés  65,17  6. hely  3 pont

Az elért 8 ponttal a nemzetek rangsorában – holtversenyben - a  33.  helyen végeztünk.

Egyéni teljesítmények és értékelés

Pars Krisztián 82 / kalapácsvetés / Dobó SE sel: 78,68 d: 77,45 4. hely       Edzője: Németh Zsolt

Elért számszerű és helyezésbeli eredménye elmaradt a várakozástól.Felkészültsége a VB szereplésre, nem volt kielégítő. A felkészülést alapvetően sérülés akadályozta de egyéb problémák is jelen voltak. Az idény folyamán versenyzéssel próbálta magát formában tartani, ami nagyjából sikerült is, azonban az önbizalmat adó háttér hiányzott.Tehetsége és adottságai ennél sokkal jobb eredményességre determinálják. Ennek megvalósításához változtatnia kell a felkészülés szemléletén.Ezzel együtt a csapat legeredményesebb versenyzője volt a Világbajnokságon.

Kővágó Zoltán 79 / diszkoszvetés / BHSE  sel: 65,82 d:65,17 6. hely       Szaktanácsadója: dr. Szécsényi József

Elért helyezése és teljesítménye jó. Teljes mértékben visszaigazolta az előzetes esélyeket.Csak olyan versenyzők végeztek előtte, akik a világranglistán is előtte voltak.Felkészültsége kiváló volt, technikailag sokat fejlődött idén.Edzéseredményei alapján reményt keltett egy-két hellyel jobb helyezés elérésére, de évekkel ezelőtti balesete óta önbizalma még mindig nem az igazi. Jó úton jár, fokozatosan javulnak nemzetközi eredményei. Bízunk abban, hogy hamarosan képességeinek megfelelő eredményeket fog elérni, hiszen nagyon szorgalmasan és nagy alázattal készül.

Kürthy Lajos  86/ súlylökés / Mohácsi TE  sel:19,64   23. hely       Edzője: Manu Petre

Elért eredménye jó. A súlylökésben kimondottan fiatal versenyzőnek számít, aki évről évre méteres fejlődéseket produkál a világversenyeken. (A résztvevő 36 versenyző között csupán 2 fiatalabb volt, mindketten Lajos mögött végeztek a VB-on.) Szépen fejlődik, lehetőségei igen jók.Nyári felkészülésébe sajnos hiba csúszott, a fejlődési tendencia megtört. A nyári versenyeken nem tudta azt a stabil teljesítményt nyújtani, amit fedett pályán produkált. Gondok akadtak az edzői háttérrel, ami feltétlen megoldást igényel a további kiegyensúlyozott és előre mutató edzésmunka folytatása érdekében.

Kiss Dániel 82 / 110m gát /  Ikarusz BSE  ef: 13,34 ocs ed: 13,45 12. hely       Edzője: ifj. Tomhauser István

Elért eredménye és helyezése kiváló.Sok éves kitartó munkája végre gyümölcsözni látszik. Az előfutamban elért országos csúcsa kiemelkedő teljesítmény volt. Sajnos felkészülése idén sem volt zökkenő mentes, hiszen márciusban még achilles műtéten esett át. Ennek következménye, hogy a sorozat teljesítményre még nem volt felkészülve, nyári versenyein is többnyire csak egy futást mert vállalni a sérülés elkerülése érdekében. Ezzel a háttérrel az elődöntőben elért teljesítménye még inkább felértékelődik. Idén végre bebizonyíthatta amit évek óta sejtettünk, hogy tudása alapján ott a helye a világ legjobb gátfutói között. Edzőjével évek óta harmonikus egységben, kiválóan dolgoznak. Legfontosabb feladat a jövőre nézve, a napi regeneráció megteremtése annak érdekében, hogy az újabb sérülést elkerülhesse és folyamatosan dolgozhasson.

Kazi Tamás 85 / 800m / TFSE  ef: 1:48,40 ed: 1:47,01  17. hely      Edzője: dr. Gyimes Zsolt

Elért eredménye és helyezése igen jó.Ebben az évben tört be az európai mezőnybe. Hirtelen, igen nagyot fejlődött. Világverseny rutinja még egyáltalán nem volt, ez volt élete első nagy versenye. A rajtlistán 23. eredménnyel rendelkezett és már az előfutamból való továbbjutása is bravúros volt. Nagy elszántsággal készült az elődöntőre de a futamban kialakult tömegesés és a vele járó következmények ennél az iramnál még gondot okoztak számára. Kiváló hozzáállású versenyző, akinek fizikailag és mentálisan egyaránt minden adottsága megvan ahhoz, hogy nemzetközi szintű középtávfutó legyen belőle.

Szabó Attila 84 / tízpróba / DSC   7610 pont   31. hely      Edzői: Dömötör Balázs és Moldvai Frenc

100m 11,15 / 827  110m gát 14,65  / 892Távol 709 / 835  Diszkosz 43,75  / 741Súly 13,92 / 723  Rúd  440  / 731Magas 184 / 661  Gerely  59,56  / 731400m 49,79  / 824  1500m  4:45,64 / 645 

Elért eredménye jó. Élete második legjobb teljesítményét érte el.Évek óta szorgalmasan dolgozik, aminek köszönhetően eredményei folyamatosan fejlődtek, mégsem  tudott „összeállni” a tízpróba összeredmény. Ebben az évben mentálisan is nagyot lépett előre, tudása stabilizálódott, ennek köszönhető, hogy elérte a VB kvalifikációt. A VB 2 napja alatt is megbízhatóan teljesített, két versenyszámot kivéve. A magasugrást sajnos nagyon elrontotta, itt kb. 100 pontot veszített. Lelkierejét dicséri, hogy közvetlenül ezután viszont óriási egyéni csúcsot futott 400m-en. A második napon is kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtott.Mivel fizikai adottságai jók, ezen az úton tovább haladva már jövőre betörhet a 8000 pontos tízpróbázók táborába.    

Olteán Csongor  84 / gerelyhajítás / Albertirsa   sel: 78,46  15. hely        Edzője: Széles Lajos

Elért eredménye és helyezése jó. Élete második legjobb eredményét érte el.Tehetségét már évekkel ezelőtt megmutatta, de sorozatos sérülések gátolták eredményességét.Idén végre beérett a mozgása és átléphette a bűvös 80m-es határt.A VB-n az előző évekhez képest határozottan több önbizalommal versenyzett, ennek lett az eredménye, hogy idei átlagteljesítményét felül tudta múlni. Még több hittel, további elszánt, kemény munkával és a gondos regenerációval jövőre már a 8-as döntőben lehet a helye, hiszen ezúttal is csak 23 cm-hiányzott a nagydöntőbe jutáshoz.

Papp Krisztina  82 / 5000m / UTE   ef: 15:19,93 d: 15:20,36 14. hely       Edzője: Csoma Ferenc

Elért eredménye és helyezése jó. Idei tudását a VB-n - két nap különbséggel - kétszer is hozta. Döntőbe jutása dicséretes.Dicséretes az is, ahogy a téli betegségek okozta hullámvölgyből fel tudott állni és az előzetes nyári tervekkel ellentétben felkészült a VB-re. Megérte! Az előfutamban nagyon okosan és keményen futott, helyezéssel jutott a döntőbe. Itt már erősebb volt a kezdés, de jól tartotta magát. Talán, ha a táv közepén a ritmusváltást bátrabban elvállalja, még jobb idő jöhetett volna ki belőle, ami a helyezést alapvetően nem befolyásolta volna. Mivel a csapat egyetlen versenyzője volt, aki a tavalyi eredményével lett nevezve és a nyár végi forma javulásának köszönhetően kapott bizalmat, külön dicséretet érdemel azért, ahogy élni tudott a lehetőséggel.

Tóth Lívia  80 / 3000m akadály / VEDAC  ef: 9:45,14   29. hely       Edzője: Koós Hutás László

A Világbajnokságon nyújtott teljesítménye jó.Évek óta tartó sérüléseiből végre kilábalni látszik. Minden elismerést megérdemel azért, ahogy ebben az évben visszaküzdötte magát az európai középmezőnybe. Pech sorozata sajnos a VB-n is folytatódott, hiszen előfutamában, a táv közepénél egy vizesárokról lejövet eléesett egy versenyző, amitől Lívia is egyensúlyát vesztette. Ez volt az a vizesárok, ami után a mezőny ritmust váltott és elindult, így Ő erre nem tudott kellően reagálni. Ezzel együtt az egész verseny alatt szépen küzdött, egy pillanatra sem veszítve elszántságát.Nincs könnyű helyzetben, mert ez a versenyszám rendkívüli módon erősödik, idén 10 másodperccel jobb idő kellett a döntőbejutáshoz, mint 2 évvel ezelőtt Osakában.

Orbán Éva 84 / kalapácsvetés / VEDAC sel: 69,39   14. hely       Edzője: Dan Lange és Zentai Tibor

Elért eredménye és helyezése nagyon jó.Egyéni csúcsától mindössze 80cm-re elmaradva, a döntőről szintén csupán 60 cm-rel lecsúszva, kiválóan helytállt. Már nem kezdő a világversenyek tekintetében, de soha még ilyen magabiztosan és jól, nem szerepelt. Idén sokat fejlődött mentálisan és ez megfelelő alapot adott a tudásszint realizálásához. Ez a szereplés el kell, hogy hitesse azt, hogy ott a helye a világ legjobb kalapácsvetői között és már a jövő évi EB-n a nyolcas döntőben lehet a helye. Abban az esetben, ha legalább ilyen motivált marad, ezt meg is tudja valósítani.Ebben a tekintetben megnyugtató az a háttér amit az USA-ban folytatott tanulmányai mellett a felkészüléshez kap.

Márton Anita  89 / súlylökés / Szegedi VSE sel: 16,80  24. hely       Edzője: Eperjesi László

A VB-n elért eredménye jó. Idei átlagtudását teljesítette.Igen fiatal versenyző, aki tavaly még junior korú volt. Tapasztalatszerzési szándékkal utazott a VB-re, ami a várakozásnál jobban alakult számára, hiszen a rajtlistán 26. eredménye volt.Ez az év jelentős fejlődést hozott számára, ami elsősorban mentális képességfejlődésben mutatkozik, ez az alapja annak, hogy az elmúlt évek kevésbé sikeres korosztályos versenyei után, idén hozni tudta tudását a nagy versenyeken is.Jó úton jár, a nemzetközi élmezőnyhöz való felzárkózáshoz elsősorban technikailag kell sokat fejlődnie.

ÖsszefoglalásA csapat összességében jól teljesített – egyetlen kivételtől eltekintve - mindenki hozta a tudását. Egységes, egymást támogató, jó csapat volt. Kiváló hangulat uralkodott a bő egy hét alatt a versenyzők között, amiből bőven meríthettek.Mint az olimpiai ciklus első állomását tekintve megállapíthatjuk, hogy ez a VB szereplés egy jól sikerült első lépcső volt. A két döntős versenyzőn kívül (Pars, Kővágó) további 5 versenyzőnk végzett a döntő „előszobájában”, név szerint Orbán Éva, Papp Krisztina, Kiss Dániel, Olteán Csongor, Kazi Tamás, akik már jövőre az EB-on ott lehetnek a döntőkben.

Elsődleges feladat, hogy Őket, és a mögöttük igyekvő fiatalokat az elkövetkező két évben felzárkóztassuk a nemzetközi mezőnyhöz. Ennek alapvető feltétele, hogy az idei felkészülési tapasztalatokat egyénre szabottan elemezzük, az esetleges hiányosságokat, hibákat megnyugtatóan orvosoljuk és haladjunk tovább a többek számára is sok segítséget adó, közös felkészülés irányába.

Nagyon nagy előrelépésnek tartom, hogy a többség javuló önbizalommal, javuló mentális felkészültséggel állt oda versenyekhez, ahogyan ez elvárható és ahogyan ezt megérdemlik azok a versenyzők, akik olyan sokat dolgoznak a sikerért, mint az itt szereplők többsége.Még több ésszerű, racionalizált munka, lelkiismeretes regeneráció, hit önmagukban, az edzőkben és egymásban. Ez lesz az a háttér, ami megalapozza a jövő sikereit és ez az a háttér, aminek megteremtéséhez kérjük a közvetlen és közvetett sportvezetés segítségét.

Az idei eredményekben és sikerekben közreműködött edzőknek, szakembereknek és az egészségügyi stábnak: dr.Illyés Árpád, dr. Téglássy György, dr. Tállay András orvosoknak és Hetey Péter és Igaz Bálint gyúróknak gratulálunk, köszönjük a segítséget és bízunk a még hatékonyabb együttműködésben.

VB statisztika / férfiak

VB statisztika / nők

VB beszámoló / pdf

Budapest, 2009. augusztus      Dornbach Ildikó  szakmai igazgató

A beszámolót a MASZ Elnöksége 2009. szeptember 9-én elfogadta.

VB Berlin 2009

Back to Top

Közösségi oldalaink:




© 2024 Magyar Atlétikai Szövetség.
Minden jog fenntartva.