Az Atlétikáról
….Nekünk áthatva kell lenni, azon magas eszmétől, hogy magyar ifjúságunk testi épsége, ereje, tehát a nemzet nagysága, jövő hatalma a magyar társadalom kezébe van letéve, s hogy a magyar testfejlesztés életképes irányát mi képviseljük… - olvasható az 1897. március 21-én megalakult Magyar Athletikai Szövetség felhívásában, melyben a „Magyar sport eszméiért hevülő társegyleteket” szövetkezésre szólította fel.
Már a kiegyezés időszakában, 1867-ben megjelentek a futás, ugrás, dobás vetélkedők Magyarországon. 1876-ban írta egy külföldi hírlap, hogy az angolok után a magyarok az elsők a „kontinensen” az atlétika meghonosításában Az évek múlásával folyamatosan létesültek egyesületek, elsők között a NTE, PTE, MAC,BTC, BEAC, FTC, UTE, MTK, MTE. A MASZ alakuló közgyűlésén több más sportág is jelen volt. A dr.Gerenday György levezető elnök által irányított sporttörténeti eseményen a véleménykülönbségek miatt elnökválasztás nem volt, de a szövetség megkezdte működését.
A hazai és nemzetközi sportéletben már az első újkori olimpiáktól kezdve meghatározó szerepet betöltő sportág 2012-ig tíz olimpia bajnokkal; világbajnoki dobogósokkal; húsznál több Európa bajnokkal; világ- és Európa rekorderekkel; nagy versenyek győzteseivel járult hozzá a magyar sport elismerést kiváltó sikereihez. Fennállása óta a Magyar Atlétikai Szövetség mindig kettős feladatott látott el. A hazai bajnoki rendszer működtetése és a legjobbak világversenyekre való felkészítése mellett a szövetség fontos küldetésének tekintette az ország fiatalságának rendszeres, szervezett versenyeztetését; a mozgás igényének, örömének megismertetését.
A MASZ első, a modern sport kialakulásával egybe eső évtizedében még több sportág gazdája, szervezője, irányítója volt, és ma is az egyik legnagyobb, legtöbb versenyzőt irányító,jelentős programokat lebonyolító sportági szervezet.
Magyarország, 16 társszövetséggel egyetemben ott volt, amikor 1912. július 17-én, a stockholmi olimpia atlétikai versenyei után megalapították a Nemzetközi Amatőr Atlétikai Szövetséget
Az IAAF 214 nemzeti tagszövetségének korát tekintve – atléta nyelven szólva – a magyar szövetség „döntős”: a MASZ megalakulása előtt mindössze hét – Új-Zéland, Egyesült Államok, Belgium, Kanada, Dél-Afrika, Svédország és Norvégia szövetsége jött már létre.
A sportág nemzetközi megerősödésében játszott vezető szerepet erősíti az a tény is, hogy magyar kezdeményezésre jöttek létre az atlétikai Európa bajnokságok.
A magyar atlétika mind versenyzői, mind vezetői szinten számos kiemelkedő sportembert adott a világnak és a hazai sportmozgalomnak. Többek között az olimpia sikerek; a világhíres kalapácsvető hagyományok; az ötvenes évek távfutása; a magas szinten megrendezett világesemények; a kiemelkedő edzői teljesítmények; a széles látókörű, felkészült sportvezetők; Iharos Sándor 1955-ös, a földrészek legjobbjainak járó Helms Alapítvány elismerése (és még sorolható…) példázzák ezt.
A szövetség alapítói és az eltelt közel 120 év versenyzői, edzői, vezetői, szimpatizánsai által megálmodott és megvalósított feladatát a honi atlétika napjainkig betölti: a sport, a sportolás, a változatos mozgásanyag révén átélhető szépség és öröm megismertetését, szervezett körülmények közötti gyakorlását. A sportág felkínálja és megmutatja a legkisebbektől a világklasszisokig, a győzelemig vezető utat, az önmagam legyőzésének és a mások tiszteletének csak az egyén által megvalósítható, ezért értékében magas fokú tevékenységét. 2016.január (forrás: 100 év atlétika, ZK/ ml)
A magyar atlétika Olimpiai bajnokai
Buer Rudolf /diszkosz,1900 – Csák Ibolya/magas,1936 – Németh Imre/kalapács,1948
Gyarmati Olga /távol,1948 – Csermák József /kalapács,1952 – Zsivotzky Gyula /kalapács,1968 – Németh Angéla /gerely,1968
Németh Miklós/gerely,1976 – Kiss Balázs/kalapács,1996 – Pars Krisztián/kalapács,2012