Atlétikánk nemzetközi szinten - 2010

Dornbach Ildikó szakmai igazgató az elmúlt évről, a feladatokról – első rész

Csapat EB 2010 Budapest

masz.hu: - Visszatekintve a mögöttünk álló esztendőre, a 2010-es évnek milyen tervekkel, elvárásokkal indult a kapitány ?- Alapvetően két dimenzióban kell gondolkodni. Az egyik a 2012-es Olimpia, a másik a magyar atlétika átfogó vertikuma.

Ez előbbi szempont alapján a 2009-es évben - ami az olimpiai ciklus első éve volt – több szempontból is megerősödtünk. Bíztató egyéni eredményekkel és helyezésekkel zárult a berlini Pars Krisztián a Csapat EB-nVilágbajnokság és az U23 EB is. A VB-on Pars Krisztián 4. és Kővágó Zoltán 6. helyezése mellett jó néhány versenyzőnk végzett figyelemre méltó, döntő közeli helyen: Kiss Dániel 12., Papp Krisztina és Orbán Éva 14., Olteán Csongor 15., Kazi Tamás 17.

Az U23 EB-on Erdélyi Zsófia ezüstérmet nyert, Ecseki Dániel, Németh Kristóf és Harsányi Olivér egyaránt 4., míg Márton Anita az igen bíztató 5. helyen végzett, ami az olimpia szemszögéből nézve igen figyelemre méltó eredmény volt. Ebbe a vonulatba kell sorolni a Fedett EB-t is, ahol Kürthy Lajos 5. helyezést szerzett és Minczér Albert a döntőben futott.

- A felsorolt eredményekre támaszkodva melyek voltak a konkrét célok?-Ezekre a sikerekre alapozva, bátor céljaink voltak a 2010. évre, amikor az Európa Bajnokság volt mindenki számára a meghatározó cél. Szem előtt tartva az olimpiai építkezést, reális elvárásként fogalmazhattuk meg, hogy a VB-n döntő közeli versenyzők számára az EB döntőbe jutás a tét, míg az U23 EB helyezettjeinek az EB kvalifikáció a kiemelt feladat.

A másik szempontrendszer alapján szintén komoly céljaink voltak, hiszen az újjá szervezett Csapat EB-n 2009-ben kiválóan szerepeltünk és tudtuk, hogy a 2010. évi verseny még nehezebb lesz a Szuperligából kiesett erős csapatok miatt.

Kiss Dániel a Csapat EB-nKonkretizálva ezeket a célkitűzéseket, az Európa Bajnokságon 2 érmet és további 5 pontszerző helyezést tűztünk ki célul, a Fedett VB-t eleve szűk létszámra kalibráltuk, hiszen az EB felkészülés miatt nem férhetett bele mindenkinek a ritmusába, a Csapat EB-n pozíciónk megtartása az első osztályban volt a feladat.

Ezeknek és a további szakági kiemelt versenyeknek 16 fős felnőtt és 19 fős utánpótlás kerettel indultunk neki. A klub kereteken belül zajló egyéni felkészülést szakági felmérésekkel és edzőtáborokkal igyekeztünk színesíteni. Összesen 12 szakági felmérést és 12 szakági edzőtábort szerveztünk a felnőttek részére.

- Mi valósult meg a tervekből? 2010-ben történ sok örömteli dolog, de céljainkat csak részben tudtuk megvalósítani. Az itthon rendezett Csapat EB-on szerzett 5. helyezésünk várakozáson felüli jó teljesítmény volt. A magyar válogatott kiváló csapatot alkotva, dicséretes küzdeni tudással, példaértékűen teljesített. Ez a rendezvény azonban nem csak eredményesség szempontjából volt jelentős hazai atlétikánk számára, de sportdiplomáciailag és sportági PR szempontból is sokat jelentett.

Fazekas Róbert Barcelonában 2010Pars Krisztián, Orbán Éva és Kiss Dániel révén győzelmeket, Kővágó Zoltán, Kürthy Lajos, a férfi 4x400m-es váltó és Papp Krisztina (22 pontot érő duplázása révén) második helyeket, míg Olteán Csongor, Végh Tibor és Márton Anita teljesítményével harmadik helyeket regisztrálhattunk. Mivel ez a versenyforma a nemzeti atlétika egészéről ad egy fajta képet, talán érdemes kicsit elemezni az eredményeket, helyezéseket. Ami tény, hogy 2010-ben erősebb csapatok, erősebb egyéni versenyzők ellen kellett versenyezni.

Ennek tükrében érdemes összehasonlítani az egyes versenyszámok és szakágak teljesítményét. Összességében megállapíthatjuk, hogy míg 2009-ben 260, addig 2010-ben 275 pontot szerzett a csapat. A férfiak jelentősen jobban teljesítettek, mert az előző évi 125 ponthoz képest idén 155 (!!!) pontot szereztek.

Női vonalon visszaesést regisztrálhattunk, hiszen 135-ről 120 pontra csökkent a teljesítményünk. Az ugró és a távfutó szakág jelentősen javított eredményességén, a dobók is néhány ponttal többet szereztek, mint egy évvel korábban, az igazán nagy veszteség női sprint vonalon ért bennünket. (A részletes elemzést lásd a mellékelt táblázatban.)

- Következett az Európa bajnokság.- Az EB „előszele” volt már a fedett VB, ahol Kiss Dániel döntőbe jutása adta meg az alaphangot. Ezt követte a nagyon várt Európa bajnokság, ahol váratlan örömökben és kudarcokban egyaránt volt részünk.

Az a tény, hogy három érmet nyertünk - önmagában óriási boldogság volt. Pars Krisztián élete legjobb világverseny helyezését érte el, Fazekas Róbert sikeres visszatérése minden elismerést megérdemel, Kiss Dániel pedig kiválóra vizsgázott önfegyelemből és küzdeni tudásból.

Az örömteli és a szokatlanul jó sajtót jelentő érmes helyezések mögött viszont nagy volt az űr. A korábban felsorolt versenyzők közül egyedül Papp Krisztina tudott élni a lehetőséggel és óriásit küzdve a pontszerző, 8. helyen végzett 10 000m-en.

Kálovics Anikó Barcelona 2010Márton Anita Barcelona 2010Németh Kristóf Barcelona 2010Orbán Éva Barcelona 2010

Örülhettünk ugyan a fiatal Németh Kristóf 9., Kálovics Anikó 10., a szintén nagyon fiatal Márton Anita 11. és Orbán Éva szintén kisdöntőt érő 12. helyezésének, azonban összességében meg kell állapítanunk, hogy a 4-8. helyezések tekintetében jelentősen alul teljesítettünk, ami London szempontjából lehet majd adósság.

Az igazsághoz tartózik még az is, hogy Kővágó Zoltán, Kürthy Lajos és Kazi Tamás szereplése kimondottan fájó pontja volt az EB-nek. A veszteségek között kell megemlíteni, hogy a két tehetséges fiatalunknak Ecseki Dánielnek és Harsányi Olivérnek nem sikerült kvalifikálni az EB-re.

Papp Krisztina Barcelona 2010Kővágó Zoltán Csapat EB 2010

- És a további jelentős versenyek?-Az év további nemzetközi vonatkozású szakági eseményei is vegyes képet mutatnak. Az EB felkészülés fokmérője volt a Dobók Téli Európa Kupája, ahol jól teljesítettek versenyzőink, hiszen három érmet (Kürthy 3. Ozoray U23/2. Márton U23/3.) és további két pontszerző helyezést szereztünk (U23/Petrovszki 7. Máron 7.).

Míg az Összetett EK női vonalon sikeresen zárult, köszönhetően elsősorban Farkas Györgyi kiváló visszatérésének, addig férfi vonalon sajnos a második osztályba történő visszaesést kellett szomorúan tudomásul vennünk. A gyaloglók Világkupáján sem termett sok babér számunkra.

Legjobb egyéni helyezésünket Varró Katlin szerezte 33. beérkezőként, míg férfi 50 km-es csapatunk a 11.helyen végzett. A 10 000 m-es EK-án, a Mezei VB-n és a Félmaraton VB-n nem vettünk részt, míg a Mezei EB-on csupán junior szinten képviseltettük magunkat.(ML)

A következő részben a hazai helyzetről, a tendenciákról, az olimpiáig terjedő időszakról folytatódik a beszélgetés.