Beszélgetés a változásokról

Adamik Zoltán MASZ alelnök, az Edzőbizottság vezetője a szakmai döntésekről

 A szövetség elnöksége legutóbbi ülésén több, a szakmai munkát is érintő határozatot hozott. Ezekről kérdezte a masz.hu a szakmai bizottság vezetőjét.

- Mi indokolta a bajnoki pontverseny elemeinek változtatását?- A pontverseny arányaiban szükséges volt változtatásokat bevezetni. Egyrészt több olyan új világverseny volt az elmúlt évben, amely korábban nem (Ifi Olimpia, Csapat EB), így ezeket el kellett helyezni a rendszerben.

Serdülő viadal - 2010A versenyeket elemezve további változtatásokra is javaslatot tett az Edzőbizottság, jobban súlyozva a rangos eseményeket, pl. a Világbajnokságot. Néhány esetben a pontozni kívánt helyezések számát is módosítottuk és ezt egy összegző táblázatban szerepeltetjük.

- Versenyeztetési korlátok kerültek jóváhagyásra a serdülő magyar bajnokságon, kettős az indokkal. Egyrészt ne versenyeztessék agyon a jó képességű gyerekeket, másrészt többen jussanak sikerhez. Milyen tapasztalatok alapján merültek fel a változtatások?

- Az indoklás gyakorlatilag mutatja a szakmai érveket. Volt komoly vita azon, hogy a korlátozás felesleges, hiszen a gyerekek túlhajtása elsősorban edzésen történik, ráadásul többpróbában egy nap kettőnél több számban indulnak. Ettől függetlenül a korlátozás reményeink szerint jelzés is az edző kollégák felé.

Másrészt az, hogy többen jussanak sikerhez: nagyon fontos,- hiszen jól tudjuk, hogy a serdülőknél sikeres versenyzők között döntő a biológiai kor és a retardált versenyzők pályán tartása talán fontosabb. Ráadásul a „túl sok” siker ebben a korban ahhoz vezethet, hogy a motiváció pont akkor vész el, amikor a legnagyobb szükség lenne rá.

- A serdülök többpróba bajnoksága a 13-14 éveseknél hét-, illetve nyolcpróbával bővül, változik a csapatverseny is. Miért, milyen távlati szempontok alapján kerül fel az OB programjára ez két új versenyszám?

Gyermek váltó CSEB - 2010- Azért volt ez nagyon fontos, mert a különböző változatokból egyik sem volt igazán az összetett versenyzésnek megfelelő. Ebben a rendszerben, ahol egy versenyzőnek hét/nyolc eredménye is beszámít a csapatversenybe, elérjük, hogy a többpróbában tehetséget mutató fiatalok valóban többpróbázzanak.

Az, hogy nem kell mellette mindhárom változatban versenyzőnek lenni azért jó, mert ahol erős speciális képzés folyik, könnyebben állítható ki csapat a többpróbázó versenyző mellé.

 - A legkisebbeknél, a gyermek korcsoportnál hangsúlyt kap a 4x50 m, gátváltó megoldásban is. És tartalmaz a határozat némi módosítást a szerek súlyánál és a gátfutásnál is.

- A gyermek váltó-távok változásának oka, hogy a korosztálynak a 200 méter nem igazán szerencsés táv, hiszen itt komoly savasodás is előfordul. Így a vágta és a váltó erősítése érdekében egy látványos, gyorsan lebonyolítható szám került a 4x200 helyébe.

A gyermek CSB-n a 4x50 méter nem szemben történik (a gát igen; véletlenül mindkettőnél így került az anyagba). A gátváltó hangulatát és fontosságát talán pont a csapat EB betétszámaként tapasztalhattuk meg igazán. Ez is egy fontos elem sportágunk megszerettetése érdekében.

Hobby futók a MASZ Családi napján - 2010A szersúlyok és gáttávolságok igazítása a korosztályok felé régi probléma. Meggyőződésem, hogy sokat segíthet a fiatalok képzésében ez a változtatás.

Ami probléma volt, az nem elsősorban szakmai, hanem anyagi természetű. Nem akartunk további nagy anyagi terhet rakni a szakosztályok vállára, de sikerült olyan forrásokat találni, ahol olcsón beszerezhetőek ezek a szerek (gerely/10 ezer Ft, diszkosz/7-8 ezer, súlygolyó/4 ezer, stb).

Ezek az árak talán elviselhetőek és a MASZ is biztosít a rendezéshez belőlük. Nyilván a cél az, hogy ezekkel a könnyített eszközökkel gyakoroljanak a szakosztályok sportolói.

 - Az Edzőbizottság javasolja a MASZ elnökségének, hogy az állami sportvezetés felé tegyen javaslatot egy állami sportkoncepció megvalósítására, amelyben az atlétika mint mozgásprogram, népegészségügyi kérdés szerepeljen – szerepel a következő határozatban.

- A bizottság ezzel a felvetéssel nyitott kapukat döngetett, hiszen a MASZ rövid és hosszú távú stratégiájának lényeges eleme a javaslat. Más kérdés, hogy evvel kapcsolatban a szakosztályokban folyó munkában is nyitni kell a hobbi sportolók felé.

Esetlegesen olyan feladatokat is fel kell vállalni, amelyek szokatlanok még, de sportágunknak elemi érdeke a változtatás ezen a téren is.

 Diákolimpia - 2010- Arra az igényre az MDSZ részéről milyen fogadtatás várható, hogy a középiskolai korosztálynál az eddig együtt rendezett versenyek kerüljenek szétválasztásra (így a kalapács, hármas, 400 gát, gyaloglás)?

- A javaslat megtétele után ülésezett az MDSZ elnöksége. Nagy örömünkre nyitottak voltak a felvetésre és a jövő évi versenynaptárban már így szerepelnek a versenyszámok (adott tanévit a kiírás után már nem lehet megváltoztatni).

- Idézet az elnökségi határozatból: „Az elmúlt év versenyrendezéseiben számos olyan probléma volt, amelyek nagyobb figyelemmel elkerülhetőek lehettek volna. Kismaratoni OB/ a pálya pontossága; együtt versenyeztetés; edzők nevének bemondása hiányzott; a díjazás aránytalan volt; a Váltó OB teljes káosz. A versenybírói gárda örvendetesen fiatalodik, de több precízség kell a szerek előkészítésében, a bírók elhelyezkedésében, eredmények közlésében, az iroda munkájának gyorsaságában stb.”

- Igazából ezek voltak a lényeges problémák. Szalay Sándorral, a Versenybíró bizottság vezetőjével személyesen átbeszéltem a gondokat, és ami rajtuk múlik, egészen biztosan megteszik. Természetesen nem hallgatható el az sem, hogy sok esetben éppen az edző kollégák is nehezítik a versenybírók munkáját.

RajtMindkét fél tökéletesen tudja, hogy ugyan azért a célért dolgozik, így remélem, hogy a következő évben sokat javul a helyzet. Figyeljünk egymásra, ez a lényeg.

- Az Elnökség 1-8-0 arányban nem fogadta el az Edzőbizottság azon javaslatát, miszerint a serdülő 15 éves lányoknál a hármasugrás szerepeljen, mint bajnoki szám. Milyen indokok voltak a javaslat mellett és ellene?

- A javaslat szerint az ifi VB-n szereplő versenyszámra időben meg kell kezdeni a versenyeztetést, ezért javasolta a bizottság. Az elnökség a fiatalok megóvása érdekében nem támogatta a javaslatot. Sajnos az a tapasztalat, hogy gyakran felkészületlenül állnak oda versenyzők különböző versenyszámoknál .

A hármasugrásban az egészségügyi kockázat sokkal nagyobb. Egyedül maradtam az igennel.

- Január 1.-től újra bevezetésre kerül a „kékkönyv”.

- Igen, ez olcsóbb és könnyebb igazolási szisztéma. Egy helyen szerepel az orvosi és a versenyengedély.

- Hogyan  foglalható össze az Edzőbizottság munkája az eltelt egy évben?

Serdülő OB 2010- Az Edzőbizottság - annak ellenére, hogy nem sokszor ült össze,- az elmúlt évben nagyon fontos érdemi változásokat ért el. Elég, ha arra gondolunk, hogy márciusban fedett pályás korosztályos serdülő bajnokság, és serdülő összetett OB volt. A pontverseny, a szerek átalakítása évek óta megoldatlan volt, most sikerült.

A rendszeresség irányában javulni kell, de nem könnyű társadalmi munkában dolgozó tagokat egyszerre összehozni. Előfordult, hogy a MASZ iroda túlterheltsége is lassította a munkát, de a végeredmény tekintve elégedettek lehetünk. A következő évben szeretném a grémium hatáskörét pontosítani.

Remélem egyszer majd lesz anyagi eszköze is az Edzőbizottságnak arra, hogy szakmai programokat támogasson, fiatal kollégákat segítsen. Erre vannak állami források, de saját sportágunkra lehet olyan szakmai programokat találni, amelyben a bizottság komoly szerepet kaphat.

Zárásként szeretném megköszönni a munkát a bizottság tagjainak, állandó meghívottjainknak és minden edző kollégának, aki hozzám-hozzánk fordult, hiszen komoly segítséget jelentett minden észrevétel. Szeretném, ha a jövőben is megmaradna a jó együttműködés és biztatok mindenki, hogy bátran keresse a bizottság tagjait.

Az elnökségi döntésekből is látszik, hogy a bizalom töretlen felénk, sikeresen képviseljük a szakmát a MASZ elnökségében.

Mindenkinek boldog békés Karácsonyt és sikeres új esztendőt kívánok .(ML) 

Határozatok       .       Melléklet

Adamik Zoltán a leláton

fotó: MASZ arch.

Back to Top

Közösségi oldalaink:




© 2024 Magyar Atlétikai Szövetség.
Minden jog fenntartva.