A gyógytornász szerepe az eredményességben
Április 30-ig visszajelzést kér a MASZ / Fotók
Történelmi eseménynek lehettünk részesesei az elmúlt hét végén. A Sport XXI program támogatásával, a jégkorongozók káposztásmegyeri metodikai központjában, március 31 – én és április 1-én megtartottuk azt a tanfolyamot, melynek eredményeként – első magyarországi kezdeményezésként – összehoztunk két szakterületet, a gyógytornász szakmát és az atlétika sportágat.
Sportágunk nemzetközi szinten évekkel ezelőtt felismerte, hogy a teljesítmény, csúcsteljesítmény elérésének érdekében napjainkban már kihagyhatatlan az a tudás, amivel ez a szakma rendelkezik.
Ha őszinték vagyunk önmagunkhoz, azt is világosan látjuk, hogy azoknak a sérüléseknek, melyekkel évente kell szembesülnünk, a döntő többsége megelőzhető lenne, ha gyermekeink, versenyzőink megfelelően elő lennének készítve bizonyos terhelések befogadására.
A nemzetközi -, és a most már sok éves hazai tapasztalat, amit a MASZ és a DAVID Gerincklinika közötti együttműködés eredményez, oda vezetett, hogy az újonnan felépített Sport XXI Alap Program foglalkoztatási rendszerébe már beiktattuk ezt lehetőséget.
Ahogy erről az őszi, Dunaújvárosba tartott Szakmai Konferencián már beszélgettünk, a folyamat azzal kezdődött, hogy a gyógytornász szakmát megkérdeztük az együttműködési szándékról és mivel fogadókészséget mutattak, mostanra realizálódott,
hogy 28 gyógytornász elvégezte azt a két napos tanfolyamot, melynek során atlétika sportági és edzéselméleti ismereteket, sportos szemléletet és cél és feladat orientált gyakorlati anyagot adtunk át részükre.A tanfolyamot a Magyar Gyógytornászok Társasága részéről Benkovics Edit, a MASZ részéről jómagam vezettük. ( A TRX alapképzés rejtelmeibe Pozsonyi Zsolt TRX mester avatta be a hallgatókat.)
A gyógytornászok mindegyike sportos háttérrel rendelkezik, a képeket megnézve volt atlétákat, sokszoros válogatott kosárlabdázót, sok-sok lelkes fiatalt láthatunk. A két nap alatt rengeteg új elméleti ismeretet szereztek, szorgalmasan végezték a gyakorlatokat annak érdekében, hogy saját testükön érezzék az sportág specifikus ízületek stabilizáló és a teljes testet felépítő gyakorlatok terheléseinek hatását.
A tanfolyamot végzett gyógytornászok a második nap végén egy Tanúsítványt kaptak, melyet a MASZ és a Magyar Gyógytornászok Társasága közösen bocsájtott ki, mellyel felhatalmazza Őket az atlétika sportágban folytatható prevenciós, rehabilitációs és regenerációs tevékenység folytatására.
A MASZ elképzelése az, hogy a Sport XXI Programon belül egy alapot képez, melynek terhére a gyógytornászok foglalkoztathatók lesznek a szakosztályi munka alapképzésében és remélhetőleg a későbbiek folyamán egyre szélesebb körben.
Azt javasoljuk, hogy ősztől, amikor megkezdődik a felkészülés, heti egy alkalommal, pl. szombat délelőttönként szakosztályi szinten tartsanak közös foglalkozást, melynek során megkezdik a preventív építkezést.
A mellékelt táblázatban olvasható a tanfolyamot végzett gyógytornászok névsora, lokalizációja és elérhetősége. Ebből látszik, hogy jelenleg 14 városban tudjuk elindítani az újfajta, közös munkát.
Kérem a szakosztályokat, hogy 2012. április 30-ig jelezzék számomra, ha élni szeretnének a lehetőséggel, annak érdekében, hogy a felmerülő igényeket felmérhessük és az előkészületeket megtehessük. Dornbach Ildikó MASZ Szakmai igazgató
Gyógytornász szakemberek/ elérhetőség
foto: DI