Lengyák György: Térdelő rajt összehasonlító mozgáselemzés

A női és férfi 60 m-es gátfutás két-két időelőfutamának rajtjait képsorozatokban tettem alkalmassá mozgáselemzésre. Tudjuk, hogy a gátfutás rajtja, ha alapvetően nem is, de például a rajtgép elhelyezésében, a támlák távolságában, vagy a vigyázz helyzetet tekintve gyakran eltérhet a síkfutás rajtjától. Gátfutás során a térdelő rajt helyzetének ki kell szolgálnia azt az igényt, hogy a gátfutó meghatározott lépésszámmal, minél jobban felgyorsulva úgy érjen oda az első gáthoz, hogy azt megfelelő távolságról tudja megtámadni.
A képsorozatok alkalmasak arra, hogy megvizsgáljuk a vigyázz helyzet előfeszített pozícióját, hogy a lövés pillanatától kezdve minden a versenyző segítségére legyen a rajtgép minél gyorsabb elhagyására.
- Láthatóvá válik a sarok olyan előfeszített helyzete, amely által az rá tud nyomódni a rajtgépre. Vagyis, hogy a lövés pillanatától már hátra, lefelé ne mozdulhasson el.
- Ugyancsak megfigyelhető a térd hajlásszöge vigyázz helyzetben, hogy a lövés pillanatától már csak növekedjen, azaz a combfeszítő a csípőt előre és felfelé tolja!
- Sikerrel elemezhetjük, hogy a rajtpisztoly villanása után az elől levő lábbal azonos kéz előre, a kilépő lábbal azonos kéz pedig hátra lendítése milyen utat tesz meg, mert ez mind befolyásolja a rajtgép gyors elhagyását.
Az előbb felsoroltak a síkfutás és gátfutás térdelő rajtjára is kötelezően vonatkoznak.
A képsorozatok az alábbi linkeken is megetekinthetők videó formájában: férfi 60m gátfutás, női 60m gátfutás.
Jó mozgáselemzést kívánok!
Lengyák György
rövidtáv-gátfutó szakági referens
Türelemmel és szeretettel oktasd, alázattal szolgáld a "Sportok Királynőjét"!