Mi Történt a Venturában?

 

2009. január 17-18.-án Budapesten a "Ventura" hotelben találkoztak az ország atlétikai vezető versenybírói.

2009-01-vbiroi-ert-01Egy jól előkészített, tartalmas, nagyon jó hangulatú, aktív és nagyszámú résztvevőkkel megrendezett megbeszélésre került sor.Lássuk sorjában, és értékelve mi is történt a hét végén a Venturában?

Az ilyen, bizonyos rendszerességgel megtartott értekezletek sorát mindig, a már köztünk nem lévőkre emlékezve kezdjük. Sajnos különös aktualitást adott ennek a hagyománynak Németh Pál, "Pali Bácsi", a "Dobó pápa" halála. Megrendítő volt, hogy  erre pontosan abban az időben, 10,00 órakor került sor, mikor a szombathelyi székesegyházban végső búcsút vettek a mesteredzőtől és kiváló versenybírótól, versenyszervezőtől.A versenybírók megemlékezése nem is történhetett volna máshogy, mint annak a most már fájdalmas tárogató zenének néma meghallgatásával, melyet a halála előtti napon, tiszteletére játszottak a kiállítása megnyitóján.

2009-01-vbiroi-ert-04Ezt követően megkezdődött a munka. Gál László felvezetésében ismerhettünk meg két IAAF kiadványt, mely tartalmában a versenyrendezés, a versenybíráskodás szabályokon túli tudnivalóit foglalja össze. Bemutatásra került az "IAAF Track and Field Facilites Manual" és a " Le juge arbiter the referee". Melyek kollégánk ifj. Mátraházi Imre, az IAAF munkatársa, hozzáértő gondozásában kerültek kiadásra.  A kiadványok múltjának ismertetése során előkerültek a magyar gyökerek is. Így Kiss István és Schulek János mérnökök neve is szóba került, akik a fedett pályák technikai alapjainak kidolgozásában vállaltak úttörő szerepet. Nem feledkeztünk el megemlíteni azokat a kollegáinkat kik korábban igen sokat tettek a versenybíráskodásunk fejlődésének elősegítése érdekében. Így tisztelettel szóba került többek között, Sír Kaja bácsi, vagy id. Mátraházi Imre- Mindszenty János párosa és Nyírő György neve is. Nem maradt ki a beszámolóból, hogy az elmúlt harminc évben milyen magyar, hasonló tartalmú, a bíráskodást elősegítő kiadványok, útmutatók kerültek kiadásra. Kiemelésre került Rab József által 16. éve szerkesztett, a budapesti szövetség gondozásában évente megjelenő, az aktuális változtatásokat tartalmazó Versenyrendezési Útmutató.

 

 2009-01-vbiroi-ert-16Következő témakör a versenybíró képzés, oktatás, számonkérés témaköre volt, melyet Szalay Sándor ismertetett.A tájékoztató fő irányelve az volt, hogy hogyan kapcsolódhat a magyar bíróképzés a nemzetközi képzési rendszerhez. Bemutatásra került a TOECS, az IAAF bíró képzési rendszere.Hamar kiderült, hogy a nálunk felépített képzési rendszer szinte azonos az IAAF által elvárt rendszerrel.Amin változtatni kell az, az "Országos" minősítésű bírók vizsga előtti és vizsgára való felkészítése. Ez egy új képzési forma lehetősége is az un. TOECS oktatásban résztvevők köre, akik elvégezve, és sikeresen levizsgázva a TOECS képzésből, itthon valósíthatnák meg, a nálunk eddig hiányzó oktatási formát és az országos minősítésű bíróképzést, mely már a nemzetközi versenyeken is szerepet kapható bírók képzésének első állomása.

 A megbeszélésnek helyet adó Ventura szálló kulturált éttermében fogyasztottuk el az ebédet. / majd a vacsorát is, ez engem a 98-as EB.nk étkeztetésére emlékeztetett: mindkét alkalommal a köret rizs volt, csak emlékeztetőül az EB hat napján legalább tízszer kaptunk rizst/

2009-01-vbiroi-ert-21Ebéd után Tölg-Molnár László áttekintette az Aggteleken tartott megbeszélés határozatainak végrehajtását. Közmegelégedésre összegezte,hogy nagyon jó arányban fogadta el az elnökség kéréseinket. Az elmúlt időszak elnöki jelentéseinek összegzése alapján kialakult képet elemezve megállapította, hogy legtöbb gondot a pályák technikai alkalmatlansága, a nevezéseknél előforduló nehézségek: az igazolás és az orvosi engedély hiánya okozta.

Érdeklődéssel vártuk a délután első napirendjét, ahol egy edző-versenybíró Fülöp Péter vázolta fel a saját tapasztalatait, az edzők véleményét és kéréseit a bírók felé, a bírók és edzők jobb együtt működésének érdekében.2009-01-vbiroi-ert-25Ez egy új kezdeményezés volt. Nem csak egymás között próbáltunk megoldást találni az egyre sűrűsödő edzői kritikák csökkentésér, hanem ezt egy edző segítségével vágtunk neki a kérdésnek. Érdemes volt. Fülöp Péter jól felkészült, nem panaszáradatot tartott, jól látta és ki is fejtette miben kell nekünk, miben az edzőknek változtatni a döntéseink meghozatalában, a verseny alatti "viselkedésünkben". Fontos kiemelni a versenyek elnökeinek szerepét. " Úgy készülünk a versenyre, hogy megnézzük ki az elnök" mondta beszámolójában. A vezető versenybírói értekezleteknek mindig kiemelt témája az elnökök döntéseinek egységesítése, azonos "szigorúsága, vagy "lojalítása". Ez most karakterikusan megfogalmazódott az edzők részéről is. Nagyon nagy teret szánt, és példák tömegét hozta fel a pályák technikai felkészítésének hiányosságaival és evvel összefüggő elnöki döntések sokrétűségével./ ráállhat az edző az elmozduló rajtgépre?, távolugró dobbantó, homok, plasztilin állapota?........../ Nem kímélte beszámolójában edzőtársait sem: Meg kell akadályozni némely edzők agresszivitását, evvel nyomásgyakorlást a bíróra. Nagyon sok példával ecsetelte az edző-bíró páros rossz és jó kapcsolatát. Fülöp Péternek sikerült az, amire felkértük, hogy lehetőleg személyeskedés nélkül, de kritikusan mondjon véleményt. Gál László válaszában a felvetődött kérdések humoros oldalát kiemelve próbálta az esetleg fellobbanó feszültségeket csökkenteni. Összegezve az elhangzottakat, ismerve, hogy más-más az edző és a versenybíró szerepe egy versenyen, az ellentétek nem szüntethetők meg, de van mód a közelítésre. Erre jó példa volt az értekezletnek ez a napirendje.

Jött a nagyon várt és nagyon sokat kritizált napirend: a TESZT. Az előkészületek során elhangzott általános kifogást: minek nekünk vizsgázni? kérdésre a választ a teszt eredménye adta meg. Mindenki maga-maga lemérhette hol tart a szabályok ismeretében, a döntési helyzetek megoldásában.

2009-01-vbiroi-ert-23Most, is mint már több évtizede Dr. Tölg-Molnár László által előkészített kérdésekre kellett a jó válasz megtalálni. Mint a vizsgázó kis diák, olyan aggodalommal, lázzal fogott neki a társaság a feladatok megoldásának. Tölg Laci, Szalay Sanyi és Gál Laci szigorú ellenőrzése ellenére sem sikerült itt-ott megakadályozni a "csoportos" munkát. Volt is az értékelésnél vádaskodás: hittem neked és itt van, nem kellett volna, stb.A hivatalos kiértékelésre csak a következő nap került sor, de néhányan kíváncsibbak közül kérték a soron kívüli javítást. Az eredmények ismeretében nem mindenkinek kellett volna ennyire siettetni az értékelést.

A vacsora után két fontos feladat volt még vissza a nem kevésbé zsúfolt napból. A Versenyrendezési Bizottság aktuális ülése, két napirenddel. A szabadtéri versenyek vezetőbíróinak kijelölése és a bizottság összetételében várható személyi változások megbeszélése, javaslat kidolgozása az elnökség részére a bizottság személyi összetételére. Mindkét feladatot elvégezve a bizottság tagjai csatlakoztak a nap utolsó programját már megkezdőkhöz. A baráti beszélgetésre készülve előkerültek egy ilyen napirend szükséges eszközei is. Honnan honnan nem, többek között az asztalon termett több liter vörösbor Kőszeg környékéről, de nem hiányzott a gönci barack sem ivólé formájában, volt erdőkertesi "rettenetes" és muskotályos a tokaji dombokról. Nehogy a folyadék legyen túlsúlyban a csabai kolbásszal lehetett felitatni a felesleges leveket. Ez a napirend jó hangulatban telt el, egyszer csak azt vettük észre,hogy már csak tízen vagyunk, pedig még alig volt másnap 01 óra. Irány lefeküdni mert nem lenne jó, ha vasárnap  másnaposak lennénk.

"Másnap", vasárnap ,a reggeli után máris a szigorúságáról híres /tanácsvezető/bíró értékelt. A teszt kérdéseire adott válaszok közepesen sikerültek. Sokkal jobban, mint a két éve aggteleki válaszok, de reméljük a következő évinél rosszabbak. A személyiségi jogokat nem sértve név szerint említette a legjobbakat és a mezőny végén kullogók nevei a homályba maradtak. A legjobbak között is kiemelkedően jó volt Nyul Imre. A megszerezhető 98 pontból 97-et sikerült elérnie. Jó volt még dr. Horváth J. Krisztina és Nagy Tibor.  Ők hárman kaptak ingyen az új MASZ Versenybíró pulóverből. De volt, aki vásárolt ilyen egyen pulóvert.Annak reményében, hogy minden résztvevő leszűri a magáról alkotott véleményt, egyre többen fogják forgatni a szabálykönyvet.Szabályismeretünk elmélyítése érdekében Tölg Laci ismertette és elemezte az utolsó évben megjelent szabályváltozásokat. Kisebb értelmezési kérdések megvitatása után, a már közben megérkezett MASZ vezetőkkel megittunk egy kávét és folytattuk a tanácskozást.Miután meghallgattuk dr. Schulek Ágoston MASZ elnök igazoltan megkésett köszöntőjét / az értekezlet megnyitásának kezdetére tervezett köszöntő idejében Németh Pál temetésén vett részt/, következett Klenóczky Bea MASZ igazgató tájékoztatója, a nem rég elkészült rövid és hosszú távú stratégiáról.2009-01-vbiroi-ert-28Erről egy nagyon érdekes és alapos tájékoztatást kaptunk, látszott, hogy az igazgató asszony nagyon együtt él a témával, de többször hangsúlyozta, hogy a munka java még csak most következik. Mint azt egyik hozzászóló megjegyezte: minden stratégia annyit ér amennyi megvalósul belőle. Összegezve megállapítható, hogy jó, hogy van egy ilyen összefoglalt, előremutató elképzelés.Most már csak dolgozni kell, ha körülmények is engedik, hogy álmunk, vagy annak egy része megvalósuljon.Nem szalaszthattuk el az alkalmat, hogy a MASZ két magas rangú vezetője körünkben van. Néhány a helyi atlétikát érintő aktuális / vidékbizottság?/ és örökzöld témát ismét felvetettek a hozzászólók.A megadott válaszok némelyike nem elégítette ki egyértelműen a kérdezőt.

Az ebéd és a kávé elfogyasztása után a két napos együttlét még nyitott kérdéseit taglaltuk, de mindenki őszinte megelégedésére kora délután véget vetettünk a "zenének" és hazamentek a lányok és legények.Azt hogy mennyire sikerült az összejövetel, azt Szalay Sándor záró és a megjelenést megköszönő szavai után, hallható taps mindennél jobban jelzi.

Back to Top

Közösségi oldalaink:




© 2024 Magyar Atlétikai Szövetség.
Minden jog fenntartva.