A szép kor titka

Varga LászlóVarga László 90 évesen is a versenybírók között

A mai is aktív ünnepeltet születésnapja alkalmából Gál László kereste fel a masz.hu olvasói nevében. Az alábbiakban olvasható beszélgetésük az elmúlt évtizedekről, a sport, a sportág szeretetéről.

A még 90 évesen is aktívan dolgozó Varga László 1920. február 26. –án született Budapesten. Hihetetlen, de igaz, hogy néhány nap múlva kilencven éves lesz. Mi alig 60-70 évesek, akik évtizedek óta ismerjük, tudjuk, hogy hány éves, de nem hisszük el. Aktivitását, fürgeségét, szellemi frissességét látva csak csodálkozunk és irigykedünk. Ennek próbáltan utána járni.

- Mi a titka, hogy ilyen szellemi és fizikai kondícióban sikerült megérni ezt a szép kort?- Semmi ajzószer és távolmaradás a nőktől. Ez nem éppen sablonos válasz. Csodálkozásomat látva kicsit bővebben kifejti. - Soha nem voltam rabja sem az alkoholnak, sem a női nemnek. Alkoholt szinte sosem ittam, és házas is csupán néhány évig voltam. A 90 év már „szép” kor, ezt 90 000 Ft - al az önkormányzat is elismeri-  említette kicsit büszkén interjú alanyom.

A sífutó Varga LászlóSporttársakkalAtlétaként

- Térjünk vissza a kezdetekhez. Hogy kezdődött a kapcsolatod a sporttal? - 1937- ben a leventék között sífutókat toboroztak, jelentkeztem, szinte már az első alkalmak egyikén a legjobbak közé tartoztam, 10. lettem egy felmérő versenyen. Így bekerültem a síelő csapatba. Csak megjegyzem, hogy csapattársam volt a későbbi kalapácsvető olimpiai bajnok Németh Imre is, de Ő lesikló volt.

Aztán amikor 1941-ben sorkatonai szolgálatra hívtak be, ott azonnal síoktató lettem. Mindez kezdődött 1937-ben Kolozsváron és Budapesten fejeződött be 1945-ben. A háború után kicsit távol kerültem a sporttól, a síeléstől, volt más dolog is és erre az időszakra esik a házasságkötésem és leányom születése.

Gyalogló versenyen

Távolmaradásom a sporttól nem tartott sokáig, mert 1952 –ben, az egykori levente társak hívására már a BÁSTYA sífutója voltam. Olyannyira jól ment a sífutás, hogy 1953-ban megszereztem első országos bajnoki helyezésem, az öt fős csapatversenyben III. helyen végeztünk az OB-n. Az 1953-ban megszűnt BÁSTYA után a Vörös Lobogóba folytattam a síelést, amit 1958-ban mint MTK-s fejezetem be.

- És az atlétika ? Hogyan kerültél kapcsolatba sportágunkal?- Mint sífutó az akkori a Vörös Meteor pályán végeztem a futóedzéseket és felfigyelt rám az ott edzősködő Tompai Olivér, Varga László versenybíróés kevés hosszútávfutó lévén leigazolt az egyesületbe.  Indultam az akkor igen népszerű csapatbajnokságokon. Az egyik legtöbb pontot szerző versenyzője lettem a szakosztálynak.

De nem ez volt az első kapcsolatom az atlétikával, mert mint sífutó az 1965-A Népstadion betonkörében,1966 –os év két nagy

atlétikai eseményén, az Universiadén és az Európa Bajnokságon már versenybíróként segítettem a rendezést. Ettől kezdve szinte folyamatos volt a kapcsolatom az atlétikával.

A 70-es években az Építők, majd a VOSE szakosztályában dolgoztam, esetenként mint az atléták vezetője. De a VOSE-ban hozzám tartozott a labdarúgás és a kézilabda is. Ez tartott 1980-ig, nyugdíjba vonulásomig.

- Mint atléta milyen eredményt értél el?- A közép és hosszútáv futás és gyaloglás szinte minden számában indultam, 800 méetrtől az 50 km-es gyaloglásig. Itt a gyalogló csapatunkkal az OB.-n III. helyezettek lettünk, én egyéniben VIII. voltam.

A 20 kilométert két órán belül gyalogoltam és emlékszem, egy debreceni gyalogló verseny volt az utolsó, ahol indultam.

- Kicsit avass be bennünket a civil életedbe is.- 1938-ban harisnyakötő szakmunkásként szabadultam és bevonulásomig dolgoztam a szakmámban. Tudod, azokat a hátul varrott harisnyákat csináltuk. /?/ A háború után, 1952-és 59 között „pénzbeszedő” voltam, ez már „sportállás” volt, mert a BÁSTYA egyesület segítségével lettem a NOVA Irodalmi Intézet pénzbeszedője.

Béres Ernő és Varga László versenybírók a Syma csarnokban - 2010

Miközben az egyesület másodedzője is voltam. A 70-es években egy mélyépítő vállalat munkavédelmi és tűzvédelmi vezetője lettem, de ehhez el kellett végezni a munkavédelmi főiskolát. Már több mint ötven évesen kerültem ismét az iskolapadba. De voltam - már nyugdíjasként -, először a VOSE-ban, majd a honvédségnél kazánfűtő is.

- Kaptál valamilyen elismerést a sportban végzett munkádért?- Igen a Magyar Atlétikai Szövetség és a Budapesti Atlétikai Szövetség Díszoklevelével tüntetett ki.

- A beszélgetés zárásaként engedd meg kedves Laci bácsi, hogy a magyar atlétatársadalom nevében 90. születésnapod alkalmából jó egészséget és még sok együtt lebonyolított atlétikai versenyt kívánjak – a Tőled megszokott aktivítással  és munkabírással.(Gál László)

Versenybírók - 2010

fotó: ML, Varga László albumából

 

Back to Top

Közösségi oldalaink:




© 2024 Magyar Atlétikai Szövetség.
Minden jog fenntartva.