Veterán fedett VB Finnországban

Magyar arany- és ezüstérem  /   Budapest rendezi a következőt /   EREDMÉNYEK

Jyhvaskyla 2012Az idei Fedett pályás Veterán Atlétikai Világbajnokságot a finnországi Jyväskylä-ban rendezték. Az eseményen ott járt  Magyar Atlétikai Szövetség küldötteként Gál László és Erdélyi Ádám.

- Mi volt az utazás célja?Erdélyi Ádám: - Mindenekelőtt tapasztalatszerzés, mivel 2014-ben Budapest rendezi a soron következő Fedett pályás Veterán Világbajnokságot. A sikeres rendezés érdekében sokat kell dolgozni és tanulni, hiszen az a cél, hogy két év múlva mindenki elégedetten távozzon a magyar fővárosból!

Jyväskylä a maga 130 ezer lakójával Finnország hetedik legnagyobb városa, amit kiegészít még 40 ezer egyetemista is.  A város valóban egyetemi város, a lakók egyharmada diák. lakossága alapján ez ország második leggyorsabban növekvő települése.

- Mik voltak a legfőbb tapasztalatok?Gál László: - A város csodálatos sportközpontjában, egy olyan méretű csarnokban rendezték a versenyt, ahol megközelítőleg 2000 néző elfér, a küzdőtéren pedig 2-2 magas és rúdugró domb található, valamint 2 távolugró gödör. Ezen felül a pálya közepén található 2 súlylökő szektor, a sprint számokat tehát a „hosszú egyenesben” rendezték.

Igaz, hogy fedett versenyről beszélünk, mégis nagyon sok szabadtéri számot rendeznek. A hosszú dobószámokat a Harju Stadionban rendezték, mely szintén kiváló helyszín volt egy ilyen rangos versenyhez.

jyvaskyla 4

A mezei futó versenyek pályája a stadion körüli dombos terület volt. A gyaloglást és a félmaratoni versenyeket a befagyott Jyväsjarvi tó partján rendezték. A kinti versenyzőknek nemcsak az ellenfelekkel kellett megküzdeni, hanem a téli időjárással is. Ugyanis 0 fok körüli hőmérséklet volt, néha hóeséssel tarkítva.

A hat napon keresztül szinte minden nap 9-10 órától este 7-8 óráig szinte hiba nélkül, nagy fegyelmezettséggel, hozzáértéssel dolgoztak a finn kollégák. Egy-egy brigád nem egyszer megállás nélkül dolgozott egész nap.

- Milyen nagyságrendekkel zajlik egy ilyen verseny?Erdélyi Ádám: - Talán legjellemzőbb mutató, hogy több mint 400 eredményhirdetésre került sor, összesen 486 aranyérmet osztottak ki.  Több mint 3000 rajthoz állás volt.

Gál László: - Az eredményhirdetéseket külön sátorban csinálták. Hiszen reggeltől estig egyfolytában voltak díjátadók. Sajnos azonban a sátor nemcsak hideg volt, hanem rideg is. Hiányzott a megfelelő díszítés, dekoráció ami tovább emelthette volna az eredményhirdetés színvonalát.

jyvaskyla 1

Véleményünk szerint 1-1 csoportban olykor sok versenybíró dolgozott, ezért felesleges munkafolyamatok is megjelentek. Jó példa erre a távolugrás, ahol 8 bíró is ügyködött, ezáltal lassítva a verseny menetét.

Alkalmanként igen sok versenybíró volt a küzdőtéren, ami szintén zavaró lehet. Ugyanakkor a hatalmas kavalkádban jól meg lehetett különböztetni őket, mivel kulturált, egységes felszerelésben dolgoztak.

Mint azt a verseny Szervező Bizottságának főtitkára közölte a bírók és segítők igen nagy százaléka önkéntes volt, és részünkre meglepő, az önkéntes munkát nem csak fiatalok, hanem idősebb kollégák is ellátták. Jó példa erre, hogy a gyalogláson a figyelmeztető lapok kerékpáros összeszedői idős versenybírók voltak.

A technikai feltételeket illetően, ami  egy ilyen versenyhez szükséges, minden rendelkezésre állt, megfelelő színvonallal.

jyvaskyla 5

Erdélyi Ádám: - A versenyrendezés egyik legsúlyosabb kritikáját kapta, hogy igen szegényes volt az eligazítás. A nagyon profin kialakított eligazító táblák mellett, nagyon sok kézzel írt, ad hoc készült táblát is láttunk.

De volt igen sok egyedi technikai megoldás is, aminek a legelejére kívánkozik a gombnyomásra emelhető és süllyeszthető pálya, melynek dőlésszögét a különböző korosztályú veteránoknak más-más magasságra állították be.

Volt sokkal egyszerűbben kivitelezhető és megvalósítható megoldás is, a teleszkópos lécfeltevő, mely nagyban megkönnyítette a rúdugró bírók munkáját. A szerteágazó adminisztráció sikeres elvégzése az olasz Sigma csoportnak köszönhető, akik már Nyíregyházán is bizonyították rátermettségüket.

jyvaskyla 7jyvaskyla 3

- Miként sikerült mozgatni ezt a nagy létszámú versenyzői csoportot?Gál László: - A veteránoknál szokásos regisztráció és jelentkezés letudása után a versenyzőre volt bízva mikor, hol melegít, időben megérkezik-e a Call Roomba, mikor megy az eredményhirdetésre, pályára vagy akár a szállásra.

Ebben természetesen némi segítséget nyújtott, hogy a szállodák viszonylag közel voltak a rendezvény helyszíneihez, valamint a helyi közösségi közlekedést díjmentesen igénybe lehetett venni.

- Milyen volt a magyar csapat szereplése? Gál László: - A versenyen egy viszonylag kis létszámú magyar küldöttség vett részt. Azonban mindvégig segítették egymás, és a mi munkánkat is, amit ezúton is köszönünk nekik!

Külön említést érdemel Kurunczi Zoltán, aki az M70-es kategóriában rúdugrásban aranyérmet szerzett, valamint Bodnár Gábor, aki az M55-ös kategóriában 60 méteren ezüstérmet szerzett. Illetve az egykor Vasas színekben versenyző Szántó Gabi  női rúdugrásban szerzett aranyérmet immár Kanada színeiben.